Wpis z mikrobloga

Czy można na rondzie pojechać tak jak czerwona strzałka?
Moim zdaniem zjeżdżając w tę ulicę (dwa pasy) jadąc zewnętrznym pasem mogę zająć dowolny, czyli jadę tak jak żółta, ale tyle osób tam jeździ tak jak czerwona strzałka (Toruń, rondo między Bema a Fałata - https://goo.gl/maps/CAJBEtgUu762 ). Oczywiście tak ze dwa razy w miesiącu kolizja, ostatnio nawet wracałem taksówką, złotówa oczywiście pojechał w wersji czerwonej, ja go pytam, czy aby na pewno tak można, a On do mnie, że jeszcze ma pierwszeństwo!
#jedzbezpiecznie #samochody #prawo #polskiedrogi #torun #mistrzpainta
Pobierz qjava - Czy można na rondzie pojechać tak jak czerwona strzałka? 
Moim zdaniem zjeżd...
źródło: comment_rmY8EQSwTQylywTAul0d5WYcPlPYOtxV.jpg
  • 48
@qjava: jesli sie nie myle to tzw rondo turbinowe mozesz i z wewnetrznego i zewnetrznego skrecac w prawo z tym ze i na zewnetrznym i wewnetrznym mozesz jezdzic w kolko wiec skrecajac z wrwnetrznego trzeba uwazac na auta na zewnetrznym
@qjava:
1. Z wewnętrznego pasa nie wolno zjeżdżać z ronda, które nie jest rondem turbinowym (czy tam kierowanym) (przed wykonaniem manewru należy zająć skrajny prawy pas - zewnętrzny (czyli oględnie mówiąc - znaleźć się bliżej prawej krawędzi jezdni). Należy przed zjazdem zmienić pas na zewnętrzny i dopiero zjechać z ronda, a nie zjeżdżać przecinając zewnętrzny pas w poprzek.
2. Nawet jeśli nie ma żadnych znaków, czy nie jest to rondo turbinowe
@radziol88: i dochodzimy do całej litanii gdzie zastanawiamy się na czym polega skręt, czy rondo jest zakrzywioną ulicą jednokierunkową itd. i mamy pierdyliard interpretacji w wykonaniu wykopków, policji i Pana Jedź Ostrożnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakoś na wszystkich pokazówkach z udziałem ostatniego karano kierowców, którzy zjeżdżając z wewnętrznego pasa przecinali ciągłą linię - a nie na pierwszym losowym wielopasmowym rondzie...
@enron: bo to mały kaliber wykroczenia na pierwszym losowym wielopasmowym rondzie, żeby się mieli tym ostro zajmować.
Sądy są raczej w tej kwestii zgodne, chociażby w anulowaniu oblania egzaminu za brak lewego kierunku przed rondem i używania tylko prawego przed zjazdem.
@enron: @radziol88 ale tu nie chodzi o jakieś wymyślne przepisy czy ochy i achy Pana Jedź Ostrożnie. Na tym rondzie co dwa tygodnie jest stłuczka właśnie z powodu zjeżdżania ze środka ronda na lewy pas Bema.
@qjava: nie neguję tego. Jedyne o co proszę, to o przepis że nie wolno zjeżdżać z wewnętrznego pasa :) To, że zajeżdżanie drogi innym jest zakazane to coś oczywistego...
@enron: w PORD zachowanie na rondzie nie jest usankcjonowane i uregulowane osobnym paragrafem czy artykułem. Rondo traktujesz jak zwykłe skrzyżowanie, przy czym ruch na nim odbywa się wokół wyspy centralnej, w kierunku zgodnym z oznaczeniem na znaku. Poza tym, jeśli nie ma znaku ustąp pierwszeństwa przejazdu przy wlocie ronda, to pierwszeństwo mają - uwaga - WJEŻDŻAJĄCY na rondo, gdyż znajdują się po prawej ręce kierujących, będących na rondzie ;) Takich rond
@qjava: szwagier jest likwidatorem szkód i ogólnie policja zazwyczaj w przypadku stłuczki uznaje, że czerwony mógł tak jechać. Ale rozmawiałam z nim o tym już dawno więc mogło się coś w przepisach zmienić.