•  
    p.......o

+8

1 770 - 1 = 1 769

Tytuł: Religia Hitlera
    Autor: Michael Hesemann
    Gatunek: Historyczna
    ★★★★★★★★★☆

Religia Hitlera jest książką, w której autor opisuje religijne oblicze narodowego socjalizmu. W kolejnych rozdziałach przedstawia kolejne wydarzenia w życiu Adolfa Hitlera i jego ziomków, które wpłynęły na ostateczny kształt jednego z najgorszych totalitaryzmów w historii.
    Wszystko jest opisane bardzo przystępnie i ciekawie. Poznajemy wielu historycznych szarlatanów, stowarzyszeń okultystycznych, ezoterycznych, dowiadujemy się o czasopismach i książkach, które czytał Hitler oraz wielu Niemców. Są rozdziały poświęcone każdej ważniejszej postaci III Rzeszy. Jest także spory rozdział opisujący SS i ambicje Himmlera w utworzeniu z swojej organizacji nowoczesnego zakonu rycerskiego.
    Warto także przeczytać ze względu na fragmenty poświęcone walce Hitleryzmu z Kościołem Katolickim, który - zaraz po Żydach - w III Rzeszy uważany był za największego szkodnika. W tych też fragmentach autor tłumaczy "bierność" papieża Piusa XII wobec Holokaustu.
    Trochę rozbawił mnie fragment, w którym autor opisuje procesy księży niemieckich oskarżonych o przestępstwa seksualne. Przytoczę cytat:

Faktycznie zaś nie chodziło o sześć tysięcy przypadków [przestępstw na tle seksualnym popełnionych przez osoby duchowne - księży i zakonników], jak obwieścił Hitler, ani tym bardziej o siedem tysięcy,jak utrzymywał minister Kerrl. Doszło jedynie do 58 oskarżeń, które w 36 przypadkach zakończyły się uniewinieniem orzeczonym przez sądy nazistowskie. (s. 440)

Jak widać sposoby walki z klerem wtedy jak i dzisiaj nie różniły się od siebie za bardzo.

Książka jest bardzo warta przeczytania. Ukazuje do czego może doprowadzić odcięcie się od tożsamości religijnej przez naród i skierowanie swojej uwagi w stronę dziwnych pogańskich obrządków, rasizmu, nacjonalizmu, pseudonauki (rozdział poświęcony tzw. "Lodowej teorii wszechświata" przywodzi na myśl tzw. "Teorię płaskiej ziemi") i myślenia życzeniowego.
    Polecam.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
    Pobierany jest zawsze ostatni wynik

źródło: s.lubimyczytac.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

#anonimowemirkowyznania
    Kiedy to to piszę jest 22:30 ale muszę to gdzieś napisać żeby trochę rozładować emocje.
    Nic wielkiego, po prostu mogę po raz pierwszy w życiu oddychać swobodnie.
    Dostałem pracę 10k brutto.
    Jasne, co to jest dla programistów 15k. Ale ja jestem chłopem z pierdolonych nizin społecznych. Od kiedy pamiętam żyliśmy na granicy ubóstwa. Jeden zły miesiąc i nagle wszsytko zaczynało się sypać. Zepsuta lodówka, zepsuta pralka, natychmiast zamieniały się w problem wielomiesięczny. Całe życie odkładałem grosze jako nastolatek i jako już pracujący facet. Oszczędności znikały kiedy coś się zepsuło albo ktoś zachorował. 15 lat zapierdolu, pojedyncze wakacje i urlopy, stres stres stres stres. Cofanie się w progresie o parę miesięcy jeśli ktoś rozchorował się mocniej. Więcej stresu. Ojciec będzie potrzebował leków do końca życia. Stres. Siostra ma problemy finansowe. Stres. Lekarze którzy ignorują twoje objawy bo sami są przemęczeni, odliczanie do kolejnej wypłaty bo masz 20zł na żywność do końca miesiąca. Pracowanie w dwóch pracach i wypalanie resztek człowieczeństwa jakie w tobie zostały. Stres. Kształcenie się rzutem na taśmę, po godzinach, na granicy zdawalności. Dni trwające 48 godzin.

Wiem, że czasy są jakie są. Że się cieszę z czegoś co na zachodzie byłoby śmieszne. Ale po raz pierwszy wyszedłem z nieskończonego bagna strachu, że kolejny miesiąc mnie w końcu dobije.
    W końcu. Oddycham.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
    Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
    ID: #61a69c0b596226000a57979e
    Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
    Przekaż darowiznę
    pokaż całość

odpowiedzi (48)

Usunąłem tindera, kobiety nie dla mnie.
    #tinder #przegryw #p0lka

odpowiedzi (56)

Cześć Mirasy, żona potrzebuje do swojej pracy licencjackiej pomocy w wypełnieniu ankiety. Nie zajmie wam to więcej niż 5 minut (odpowiedzi bez pisania) , a wygrać można 50zl.

https://forms.gle/EtDJoRwytwZyDgze6

Prośba o wypelnienie i wyplusowanie tego wpisu. Każda osoba która zapusuje bierze udział w losowaniu które odbędzie się jutro o 20. Do wygrania 50zl w formie czeku #blik / doładowania telefonu / zamówienia z #pysznepl / przelewu na telefon czy innej.
    Licze na Was! :)

#rozdajo
    pokaż całość

odpowiedzi (74)