•  

Pojawił się kolejny układ, którego producent ma nadzieję zdobyć udziały w rynku, w którym od paru lat niepodzielnie rządzi Espressif ze swoimi modułami ESP. Moduł nazywa się Air602 i, podobnie jak ESP, został stworzony głównie z myślą o branży IoT. W600 to mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M3, 1 MB pamięci Flash, 128 KB + 160 KB pamięci RAM, sprzętowym wsparciem funkcji kryptograficznych, DMA, wbudowanym RTC i pełnym spektrum peryferiów, których można używać do komunikacji z innymi układami. Cena modułu to nieco ponad 7 zł ($1,90), ale już za 11 zł ($2,90) kupić można moduł w zestawie z płytką rozwojową, szczegóły (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Air602 – nowa, bardzo tania alternatywa dla ESP?

#forbot #elektronika #esp #arduino #majsterkowanie

źródło: forbot.pl

•  

Cena modułu to nieco ponad 7 zł
      @Forbot: Coś, co do niedawna było fantazją Stanisława Lema jest już bliżej niż się komukolwiek wydaje...
      [...] W całym królestwie Patrobona było bardzo wiele maszyn myślących, które towarzyszyły mieszkańcom Kybery na co dzień. Nawet w kamieniach umieścił małe móżdżki, które ostrzegały przechodniów, aby się nie potknęli. Maszyny myślące montowano w murach, słupach, drzewach, toteż łatwo można było zapytać ich o drogę. [...]
      Stanisław Lem, "Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła".

•  

Piękna sprawa, jeszcze ta cena...

•  

@Forbot: Jak się nie da przez arduino IDE to niech idą w diabły z tym. Powoli robi się burdel jak z raspberry pi i chińskimi niby lepszymi klonami. Coś jak platformy pod mbed os, setki różnych płytek z różnymi wyprowadzeniami

•  

@unitrax: Popieram, wszystko co pisałem pod esp w arduino ide jest stabilne. Kiedyś jakieś lua czy inne wynalazki działało 3 dni i się wieszało. A mam już tego trochę w domu :)

•  

@dktr: Powiedz coś więcej o tych projektach w domu. Co ciekawego zrobiłeś?

•  

@unitrax: @dktr: kwestia czasu - moduł sprawdzi się w praktyce to na pewno szybko pojawiają się od razu potrzebne biblioteki itd.

•  

@Dar_Q: Mam wszystko opomiarowane. W każdym pokoju jest komplet - esp + bme280 + czujnik pir + opcjonalnie beeper, diody ws2812 czy inne krańcówki, kontraktony etc. Z tej samej bazy korzystają przeróżnewyświetlacze, alarmy, a nawet zegarek ;) A np u rodziców w domu - bo muszą palić w piecu zamontowałem w piwnicy takie coś, a pod TV stoi sobie takie coś i informuje jak tam stan "na piecu" ( ͡° ͜ʖ ͡°) W firmie mam jeszcze więcej esp ;)

•  

@dktr: rozwiniesz informacje o tym czymś u rodziców? Sam mam piec w piwnicy i myślę co by mu tam dodać :) choć ilości tlenu chyba nie zmierzę :/

•  

@bartalke: W piwnicy esp + wyświetlacz + 4 czujniki temperatury. W domu pod tv wyświetlacz + buzzer, ustawione tak że pipczy jak temp na piecu > 85, a jak temp w piwnicy >30 to pipczy głośniej i wysyła smsa. Już parę razy się przydało jak tata zapomniał domknąć drzwiczki pieca, poszedł sobie z piwnicy i po chwili włączył się wentylator i cały dym i ogień z pieca leciał do środka, po kilku sek był alarm że temperatura w kotłowni za duża. Już sam fakt że jak se przed TV siedzi to nie maca grzejnika co chwilę tylko zerknie i wie czy się rozpala czy gaśnie.

•  

@dktr: podoba mnie się (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@dktr: podoba mnie się (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
      @bartalke: Podobnie mam zrobiony piec tylko za pomocą Blynka + esp+czujnik temp. Przy zadanej górnej granicy zaczynają pipczec telefony "podłączone" pod piec :D Uratowała mnie ta konfiguracja i to nie raz :D

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: Screenshot_2018-10-10-00-35-04-676_cc.blynk.png

+: dktr
    •  

@Forbot a da się to cudo podpiąć go mojego golfa tak aby mieć to lepsze ESP od tego oryginalnego?

•  

@dktr: wszystkie esp masz oprogramowane w Arduino idę?

•  

@dktr: Podpowiesz coś od czego zacząć, na co szczególnie zwrócić uwagę? Może linki do jakichś manuali/poradników, które szczególnie polecasz? Może w ogóle napiszesz jakiś krótki poradnik ramowy? Generalnie doświadczenie masz już bardzo duże, żal się nie podzielić :)

•  

@Dar_Q: Na dobry początek kup jakiś moduł esp8266 podłącz LED-a i nim zamigaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Tworząc "coś" rób etapami, chcesz zrobić termometr bezprzewodowy - to pomyśl gdzie i jak będziesz zbierał dane, jak długo, co z tymi danymi dalej. Jeśli programujesz cokolwiek to szybko załapiesz. U mnie wszystko opiera się o zapytania get/post. Jedynym zadaniem czujnika na esp jest połączyć się do sieci wifi, odczytać lokalne czujniki, wysłać zapytanie http get/post do serwera i przy okazji tego zapytania wysłać dane z czujników. Zapytanie http zwraca dla esp zmienną "czas" na jaki ma iść spać, po tym czasie wybudza się robi wszystko od nowa. Po stronie serwera kilka skryptów w php które te zapytania obsługują, zapisują sobie do rrd czy innej bazy, wystawia sformatowane już dane dla telefonów, na potrzeby strony z pomiarami, alarmów itp. Ogólnie jak się tak zastanowię to jest tego tu strasznie dużo, jest strona do konfiguracji alarmów dla każdego czujnika, są moduły z 8 przekaźnikami do załączania przeróżnych sprzętów, w dwóch pokojach mam oświetlenie na listwach z ledami ws2812 chyba z 500 ledów w sumie - każda dioda sterowana niezależnie. Wszystko jest oskryptowane - nawet czujnik krańcowy w zamku który sprawdza czy nie zapomniałem zamknąć zamka po wyjściu z domu - a robi to prosty skrypt który sprawdza czy po otwarciu zamka nastąpiło jego zamknięcie i telefon wypadł z zasięgu sieci wifi (router powiadamia o tym serwer) to natychmiast wysyła smsa że zamek otwarty - czasem nie zdążę dojść do parteru i pyk sms :)

+: MysGG
    •  

@dktr: Z czego zasilasz te esp? Wszystko z sieci czy baterie/akumulatory? Jeżeli to drugi to co ile ładujesz/wymieniasz?

•  

@morsisko: Mam w domu buforową instalację 12V, przy każdym esp na płytce ld33v albo podobne.

•  

@dktr: Używasz tylko ESP8266 czy też jakichś innych ESP?

•  

@Dar_Q: Tak moduły w zależności od potrzeb - jak trzeba więcej gpio to esp12 jak mniej to esp-01 - w każdym jest ESP8266

•  

@dktr: Super, wielkie dzięki za info. Powiedz jeszcze - jakim programatorem obsługujesz te moduły?

•  

@Dar_Q: Konwerterem USB<>UART.

•  

@dktr: Polecasz jakiś konkretny?

•  

@Dar_Q: Wszystko jedno, ja używam od dawna coś na PL2303 fabrycznie z normalnym rs232 ale wydobyłem sobie sygnały TTL ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: dktr.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h