Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Dzisiaj krótko, bo jestem chory i nie mam siły czegoś pisać.

„Jeśli nie doznaliśmy klęski już w roku 1939, należy to przypisać jedynie faktowi, że podczas kampanii polskiej ok. 110 dywizji francuskich i brytyjskich pozostało kompletnie biernych wobec 23 dywizji niemieckich” - generał Alfred Jodl w Norymberdze, październik 1945 roku.

Poniżej mapka z rozmieszczeniem sił francuskich, 24 września 1939 roku. Każdy sam sobie może policzyć. Wychodzi te rzekome ''110 dywizji''? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Autor postu: II wojna światowa w kolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

Dzisiaj krótko, bo jestem chory i nie mam siły ...
źródło: comment_AwNLilQCfV0kpCGkMnTClalegTITTjpN.jpg
  • 12
@Gregua:

"„Jeśli nie doznaliśmy klęski już w roku 1939, należy to przypisać jedynie faktowi, że podczas kampanii polskiej ok. 110 dywizji francuskich i brytyjskich"

Uściślę. Ani w 1939, ani w 1940 roku siły brytyjsko-francuskie nie liczyły "110 dywizji". BEF w końcu października 1939 roku liczył cztery dywizje.
@Francisco_dAnconia @Mleko_O za encyklopedią Britannica: "The index of military strength in September 1939 was the number of divisions that each nation could mobilize. Against Germany’s 100 infantry divisions and six armoured divisions, France had 90 infantry divisions in metropolitan France, Great Britain had 10 infantry divisions, and Poland had 30 infantry divisions"...

strona https://ww2-weapons.com/french-armed-forces-1939/
Basic French Army units
Infantry Division: 91 (30 regular, 13 fortress, 12 North African and 9 colonial)
The
Infantry Division: 91 (30 regular, 13 fortress, 12 North African and 9 colonial)


@plk_bbl: Nie widzisz tutaj pewnej logicznej sprzeczności? Mowa jest o 91 dywizjach, a wychodzi 64.

Francja miała może i 110 dywizji ale były to dywizje niezmobilizowane i nie w pełni stanu. Czasami nawet same sztaby. Ich postawienie na nogi musiało potrwać. Możemy Francuzom zarzucić głównie to, że do tej mobilizacji nie przystąpili wcześniej. Już pomiajając to, że jednostki
@pan_kleks8: Nie widzę sprzeczności, bo czytam nawias jako "w tym" i skoro 30 regularnych to reszta jest zorganizowana ale nie zmobilizowana. Biorąc pod uwagę 30 dywizji regularnych co już jest >23 niemieckie i można je rzucić prawie od razu, jednocześnie mobilizując pozostałe i nie ruszając jednostek z fortec, to wygląda na całkiem spore możliwości przyjścia na pomoc sojusznikowi.

Z Twojego spisu wynika prawie 70 dywizji gotowych do użycia na 9 września