Wpis z mikrobloga

14/100 Kot nie widzi ostro. Najlepiej widzi w promieniu 4-6 metrów. Powodem jest mniejsza ilość czopków (fotoreceptorów) odpowiedzialnych nie tylko za widzenie barwne ale i ostrość, oraz brak plamki żółtej, czyli nagromadzenia czopków na siatkówce. Kot potrafi nie zauważyć zabawki albo jedzenia, które leży przed nim, ale gdy tylko zabawka zacznie się ruszać, od razu ją dostrzega, bo kot wręcz niewyobrażalnie świetnie widzi ruch. W mózgu mają specjalną komórkę wychwytującą najdrobniejszy ruch. Potrafią świetnie określić odległość co pozwala im na bardzo sprawne i skuteczne polowanie. Anatomiczna budowa kocich oczu pozwala widzieć w sześciokrotnie ciemniejszym świetle niż oczom ludzkim.

Oko kota pokazuje również jego nastrój. Uznano że obraz oczu to odzwierciedlenie duszy. Uczucie przyjemności, strachu, zadowolenia, powodują, że źrenica się rozszerza lub zwęża.

Koty postrzegają węższe pasmo barw niż ludzie. Wyobrażając sobie świat kocich barw, powinniśmy na ekranie telewizora pozostawić kolor zielony i niebieski(z fioletowym zabarwieniem) oraz żółty (choć nie postrzegają czerwieni, podobnie jak psy), a i tak nie wyrazi to w pełni kolorów, jakie widzi kot. Kot posiada nieporównywalnie duże oczy. Kolory oczu dorosłego kota są zdecydowanie bogatsze od kolorów oczu występujących u ludzi. Barwy kocich oczu są: zielone, niebieskie, żółte, pomarańczowe. Bywają nawet różnookie tęczówki, mimo iż nie spełniają żadnej funkcji użytkowej, są niezwykle cenione przez hodowców kotów i ściśle określone standardami ras.

Specjalna warstwa komórek znajdujących się za siatkówką oka powoduje odbicie światła, które nie zostało absorbowane uprzednio. Ta komórkowa warstwa pigmentu, nazywana błoną odblaskową (tapetum lucidum), zachowuje się jak lustro i jest odpowiedzialna za złotozielony odblask w oczach kota, który szczególnie dobrze widoczny jest nocą w światłach reflektorów.

#100kocichciekawostek #ciekawostki #zwierzaczki #koty
sinusik - 14/100 Kot nie widzi ostro. Najlepiej widzi w promieniu 4-6 metrów. Powodem...

źródło: comment_eXjzKNHMqgnSnoVOqIMflzkCVetVc7mD.jpg

Pobierz
  • 7
@oddalenie: Mogą oznaczać gniew, ale kurczą się też, jeżeli kot odczuwa zaskoczenie, a czasem nawet przyjemność :) dużo zależy od innych sygnałów, nie tylko źrenic, ale też dźwięków, czyli mruczenia, albo syczenia, albo ruchu ogona. Na pewno jak kot jest przerażony, to mu się źrenice rozszerzają.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oddalenie: @sinusik: co to za brednie... Oczy kurczą się pod wpływem światła lub rozszerzają od adrenaliny, jak u człowieka. Jeżeli kot ma powiększone źrenice to może być zdenerwowany. U kota źrenice są mniejsze bo są o wiele bardziej delikatniejsze na swiatlo