Wpis z mikrobloga

@leesiuu nie podłączaj pod rekuperator, bo w kilka miesięcy zabijesz tłuszczem rury i wymiennik krzyżowy, a filtry będziesz wymieniał co 2 tygodnie, poza tym wydajność wyciągu mocno namiesza w bilansie przepływu. Najlepiej zrobić drugi otwór w ścianie, bo stawianie komina tylko dla wyciągu to mało opłacalna opcja
o takim wentylacyjnym. Coś jak na zdjęciu. Da się to tak? Aż takie drogie to jest? Robiąc otwór w ścianie boję się że z zewnątrz po jakimś czasie elewacja


@leesiuu: To co masz na zdjęciu to jest wyrzutnia dachowa, a nie kominek. Takie coś jest jak najbardziej ok, a jeżeli masz możliwość to nawet lepsza opcja niż wyrzutnia ścienna (właśnie z tego powodu, o którym piszesz), i nie jest to jakieś
@budownicz23: @Xargo1: W domu będzie jeden komin - właśnie w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu - pod niego będzie podpięty piec gazowy także jeden komin w domu będzie :)

@Xargo1: O widzisz, nie wiedziałem jak to się fachowo nazywa :) Jestem na etapie projektowania budynku więc wszystko jest obecnie możliwe :) Z kominka rezygnujemy w ogóle (jako paleniska w salonie), więc więcej kominów nie będzie :)
@budownicz23: W przydomowym garażu zamkniętym wg. przepisów musi być "wentylacja minimum grawitacyjna", czyli bez problemu można podciągnąć tam rekuperator. W kotłowni również może być wentylacja mechaniczną - przy pompie ciepła, przy piecu z zamkniętą komorą spalania lub przy dowolnym typie pieca, z tym ze wtedy wentylacja musi być spięta ze sterownikiem pieca. Tyle teorii, bo w ostatnim przypadku stawiając komin taniej i prościej jest postawić komin od razu z wyciągiem /
@Xargo1: kurde, znowu coś się od Ciebie dowiedziałem ciekawego. Mam tak samo z tymi okapami. Brzęczy to i spokojnie człowiek nie może nic ugotować. Dzięki za świetną radę!
@leesiuu: Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zrób najlepiej pochłaniacz, a nie wyciąg. Po co masz pozbywać się ciepłego powietrza. Przecież to jest totalnie w opozycji do idei wentylacji mechanicznej. Będzie prościej, taniej, a przede wszystkim "normalnie" tak jak powinno się robić. Jak architekt Ci radzi żeby podłączyć to do wentylacji z odzyskiem ciepła to zmień architekta. Gościu albo nie ma pojęcia co gada (jest ignorantem), albo nie jest zbyt inteligentny