•  

  #muzyka #rockandroll #chuckberry #50s #60s #70s #klasykmuzyczny #lifelikejukebox
  18 października 1926 r. w St. Louis (stan Missouri) urodził się Chuck Berry (właściwie Charles Edward Anderson Berry) - amerykański kompozytor, wokalista i gitarzysta; jeden z najważniejszych pionierów rock and rolla.
  Chuck Berry jest twórcą słynnego "kaczego chodu" z gitarą. Twierdził, że stworzenie go w 1956 r. miało pierwotnie na celu ukrycie wygniecionego garnituru ze sztucznego jedwabiu. W jednym z wywiadów zapytany przez Johnny'ego Carsona na temat pochodzenia "kaczego chodu" odpowiedział, że w dzieciństwie lubił grać w tenisa stołowego i piłkę trzymał pod stołem dlatego wygodniej było mu wchodzić pod stół w ten właśnie sposób, co bardzo spodobało się jego mamie.
  Zanim został odkryty przez znanego producenta Leonarda Chessa, właściciela Chess Records, był mało znanym muzykiem, tworzącym muzykę wywodzącą się z bluesa, a graną w lokalnych klubach w St. Louis. Pierwsza piosenka nagrana dla Chess w 1955 r., "Maybellene", stała się z miejsca wielkim przebojem, czyniąc Chucka najpopularniejszym śpiewakiem rockandrollowym.
  Chuck Berry był wielkim rewolucjonistą w ramach swego gatunku, definiując jego brzmienie na całe lata. Za jego sprawą typowym stał się agresywny rytm, dominująca rola elektrycznej gitary oraz charakterystyczny swobodny sposób zachowania na scenie. W szczególności dźwięk gitary wyróżniał Berry'ego spośród mu współczesnych. Był też prekursorem rozpoczynania piosenek przez intro w formie krótkiego riffu granego solo na gitarze elektrycznej.
  Najbardziej znane grupy brytyjskie z The Beatles i The Rolling Stones na czele, wzorowały na Berrym swe brzmienie i sceniczny image w początkowym okresie działalności.
  Do największych przebojów zmarłego w ubiegłym roku muzyka, a zarazem najpopularniejszych standardów rockowych należą: "Roll Over Beethoven", "Thirty Days", "Too Much Monkey Business", "Brown Eyed Handsome Man", "You Can't Catch Me", "School Day", "Carol", "Back in the U.S.A.", "Little Queenie", "Memphis Tennessee", "Johnny B. Goode", "Rock and Roll Music" i "You Never Can Tell".
  Chuck Berry - "Roll Over Beethoven"

  źródło: youtube.com