•  
  chudyhud

  +7

  Tot (Thoth) – egipski bóg Księżyca, patron mądrości. Zaliczano go do bogów-stwórców i uważano za wynalazcę egipskiego pisma – hieroglifów, kalendarza, a także arytmetyki, geometrii, muzyki, liczby i rysunków. W związku z tym był przede wszystkim opiekunem i patronem pisarzy oraz ludzi nauki i sztuki.

  W okresie predynastycznym czczony na terenie Delty, dość wcześnie należał do bóstw bardzo ważnych w religii egipskiej. Jako Pan Księżyca zastępował na nocnym niebie nieobecne słońce i przy Atumie-Re pełnił istotną funkcję towarzyszącą, sprawując nadzór nad porządkiem cyklu astralnego. Stąd też często przypisywana mu rola sędziego. W funkcji bóstwa księżycowego zwany był „Panem Rachunków” i „Rachmistrzem Lat”, gdyż na podstawie faz księżyca układano kalendarz. Znany także jako mag oraz lekarz bogów oraz ludzi (żywych i umarłych). Kojarzono z nim dwa różne zwierzęta i dlatego przedstawiany był w postaci zarówno ibisa, jak i pawiana (bądź też człowieka z ich głową).

  Zródło: wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Thot)

  Zastanówmy się teraz nad symboliką ikony https://imgur.com/a/jmB65Sf (pic related).

  Po lewej: Thoth, rozpoznawalny dzięki głowie ibisa i symbolem słonecznego dysku nad głową (ten symbol pojawił się we wczesnym chrześcijaństwie jako aureola), po prawej Władca Ludzi, Władca Egiptu, którego zdanie było niepodważalne oraz niezaprzeczalne. Oznaczony jako posiadacz Podwójnej Korony Dolnego oraz Górnego Egiptu, wniesiony na stanowisko władcy ludzi za pomocą pracy niewolników.
  Obie postacie stoją po dwóch stronach ikony - w antagonistyce.
  Jednakże, obie postacie tworzą kontekst - latorośla, świat, rajski ogród, w którym znajdują się dwie postacie. Jedna - kapłanka tworząca kontekst oraz świat czwartej postaci, stojący na porządku miru tworzonego kontekstu.

  Post został napisany w kontekście wykopaliska: https://www.wykop.pl/link/4599539/erupcja-wulkanu-na-marsie-uchwycona-na-zdjeciach/ oraz komentarza, w którym jest mowa o formacji UFO lecących w stronę księżyca. Nie wiem czy to prawda.

  Nie żebym Was straszył ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wszystko zostało zaplanowane. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #gruparatowaniapoziomu #religia #kultura #egipt

  źródło: i.imgur.com