•  

#liturgicznywykop

Jestem akurat po Rejonowym Dniu Wspólnoty Oazy, wiec mam ochotę na pogaduszki liturgiczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zatem przedstawiam wam dalmatykę, czyli właściwą szatę diakona w liturgii rzymskiej. Zakłada się ją na albę i stułę. Od ornatu różni się tym, że ma zaznaczone wyraźnie rękawy. Nazwa pochodzi od Dalmacji, skąd miał się ten strój wziąć.
    Później (tj. od IV w.) nosił ją papież i diakoni rzymscy. Od IX lub X wieku jest strojem diakona właśnie.

Jak każda szata liturgiczna, dalmatyka ma konkretne znaczenie, konkretną symbolikę. Wyraża zaszczyt jakim jest służenie Chrystusowi na Eucharystii. Dlatego tę szatę przypisano diakonowi (gr. διάκονος diákonos ‘sługa’) oraz dlatego gdy biskup elekt przyjmuje sakrę biskupią ma ją na sobie - na znak, że ma być pierwszym sługą Kościoła.

Na zdjęciu:
    Po lewej i po prawej diakoni w dalmatykach właśnie, w środku celebrans w ornacie gotyckim.

pokaż spoiler W komentarzu wstawię zdjęcie jakieś względnie estetycznej dalmatyki

#katolicyzm #liturgia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #kosciol

źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

•  

Coś mam, a to nie jest takie proste w obecnym zalewie szat liturgicznych poliestrem i tandetą...

źródło: katalog.muzeum.krakow.pl

•  

Dodam, że funkcjonuje gdzieniegdzie coś takiego jak dalmatyka lektorska, czy też szkaplerz lektorski. Ale nie będę opisywał, bo uważam, jako liturgista, że to powinno zniknąć i nigdy nie wracać. Właściwym strojem lektora na liturgii jest alba przepasana cingulum i jeśli to koniecznie humerał pod szyją. I tyle. A nie...jakieś cuda na kiju, że ministrant wygląda jak ksiądz co ma niski level ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Scorpjon: dalmatyki lektorskiej w sumie nie widziałem jeszcze nigdy w praktyce.

•  

@JakTamCoTam: Raz. Na oazie wakacyjnej. Z innej diecezji przywiózł ze sobą lektorzyna. Powiedziałem, że jeśli spróbuje założyć to stoi pod kościołem XD

•  

@Scorpjon: Nie masz wrażenia, że zajmujesz się bzdurami? W sensie zamiast przywiązywać wagę do istoty religii, bawisz się w zajmowanie ornamentyką i symboliką szat liturgicznych.

•  

@pawel-niczyporek: Oh, czyżbyś chciał mnie oświecić jak każdy na wykopie i mówić mi co jest istotą mojej wiary? ( ͡º ͜ʖ͡º) Śmiało, musisz w końcu wiedzieć o czym mówisz
      Nie mam takiego wrażenia, bo po pierwsze to nie są bzdury, a składowe jednego ze skarbów Kościoła - Liturgii. Po drugie, bo taka moja funkcja jako lektora, ceremoniarza, animatora liturgicznego. Jestem w Ruchu i dla Ruchu jednym z tych licznych co starają się o to by liturgia była przeżywana pełniej, świadomiej, w posłuszeństwie, w zrozumieniu po co są te wszystkie, niekoniecznie od razu czytelne znaki.
      Nikt nie zakłada alby na liturgii, bo mu zimno. Tylko bo to ma być zewnętrznym wyrazem jego wewnętrznej postawy. Tak jak każdy inny znak na liturgii jest na zewnątrz po to, by każdy kto w Liturgii uczestniczył mógł wejść wgłąb i przyjąć właściwą postawę serca.
      A jeśli uważasz, że to nie ma znaczeni to, no cóż, nie znasz nauczania KK, albo znasz je tylko częściowo.

•  

@Scorpjon: No, wielkiego znaczenia to nie ma, moim zdaniem. Rzekłbym, że marginalne. Na pewno są to składowe liturgii, ale czy o to chodzi w chrześcijaństwie, by zajmować się różnicami w stroju diakona i prezbitera? To są chyba raczej ciekawostki niż istota katolicyzmu. To trochę tak, jakby zajmować się architekturą kościoła mówiąc to, co napisałeś. A przecież architektura kościoła nie jest ważna w katolicyzmie.

pokaż spoiler Dla ceremoniarza może te kwestie są ważne, ale właśnie stąd to pytanie, czy ze wzlędu na pełnioną funkcję nie przywiązujesz przesadnej wagi do marginaliów, choć tak wzniośle to przywiązanie uzasadniasz.

•  

@pawel-niczyporek: całość Twojej wypowiedzi wychodzi z najwyraźniej dla Ciebie niewątpliwie pewnego założenia, że to są marginalia. Powiedz mi na jakiej podstawie tak stwierdzasz? Wskaż mi dokument Kościoła, albo słowa papieża, biskupa, świętego, które kazały by mi sądzić, że tak jest faktycznie.
      Ja na poparcie swoich słów mam KKK, konstytucję o liturgii, OWMR, słowa takich świętych jak Jan Maria Vianney, Kostka, Dominik Savio.
      Jeżeli chcesz mówić co w Kościele jest ważne, a co opcjonalne to oprzyj się o coś więcej, niż swoje zdanie, bo tak to możesz mi przekazać opinię, ale nie prawdę.

A i te kwestie powinny być ważne dla każdego, bo liturgia jest dla wszystkich wiernych. To nie jest ustanowione dla księży, czy ministrantów. Ale dla każdego jednego kto wierzy w Chrystusa.
      I tak samo na liturgii jest ważne, że mam postawę stojącą z szacunku do Boga, który mi się objawia w chlebie i winie, jak to, że noszę albe na znak czystości posługującego, jak i to, że dalmatyka przypomina mi o tym, że jestem sługą. Gdyby faktycznie to było zbędne to Vaticanum II zniosłoby i to. A jednak nadal jest tyle dodatkowych symboli, które są dla wiernych różnego typu posługi na liturgii, by mogli ją przeżywać jak najlepiej.

•  

@Scorpjon: Ewangelia wystarczy? "Nie szata zdobi człowieka", przypowieść o Samarytaninie...
      To, że nigdzie nie napisano, że to marginalia, nie jest dowodem obalającym twierdzenie, że to marginalia. Podobnie nigdzie nie napisano, że architektura sakralna to marginalia, a zgodzisz się chyba, że jednak jest marginalna?

Gdyby faktycznie to było zbędne to Vaticanum II zniosłoby i to.
      @Scorpjon: Skąd taki wniosek?

A jednak nadal jest tyle dodatkowych symboli, które są dla wiernych różnego typu posługi na liturgii, by mogli ją przeżywać jak najlepiej.

@Scorpjon: Albo gorzej, zajmując się dodatkowymi symbolami, zamiast koncentrować się na tym, co najważniejsze.

•  

@pawel-niczyporek: nie. Ewangelia nie wystarczy. Bo Ewangelią, niestety każdy może argumentować cokolwiek, jak interpretację odpowiednio podkręci. Nawet wyłupienie sobie oka.
      A to, że o symbolice szat piszą różni święci od przeszło X wieku? To też nie przekonuje?
      Wniosek stąd, że Vaticanum dążył do niezbędnych na ten moment zmian i ja wierzę, że było to natchnione Duchem Świętym. I Duch Święty zrobił z Liturgią należyty porządek. Pojawił się NOM, zmiana akcentów w przeżywaniu Eucharystii, innych sakramentów, Liturgii Godzin. Zrezygnowano z wielu ładnych, choć trochę pustych znaków.
      Nie wiem też skąd wytrzasnąłeś wniosek, że na pewno nie koncentruje się na najważniejszym. Nie wiem co to za moda by udowadniać komuś za wszelką cenę, że jest złym katolem, bo nie wierzy po mojemu widzimisię. Ten tag nie jest ewangelizacyjny. To nie próba nawrócenia wykopu, a dzielenie się wiedzą.
      A miotasz się jakbym gdzieś napisał, że bez znajomości symboliki dalmatyki nie było zbawienia.
      Intryguje mnie czy pod innymi wpisami z kategorii #ciekawostki też próbujesz przekazać ludziom, że skupiają się na bzdurach. Idąc dalej, skoro na bzdury szkoda czasu to co obaj robimy naz wykopie?
      Sam też powołam się na Pismo, bo czemu by nie.

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni

I interpretuj to jak chcesz. Byleby z Bogiem i Kościołem

•  

@Scorpjon: Ależ ja sobie dyskutuję. Wymieniam poglądy. Zadaję pytania. Co w tym złego?

To, czy jesteś dobrym czy złym katolem, nie mnie oceniać. Nie będzie jednak o tym decydowała twoja znajomość ciekawostek z zakresu stroju diakona. ;)

A miotasz się jakbym gdzieś napisał, że bez znajomości symboliki dalmatyki nie było zbawienia.

@Scorpjon: No właśnie takie przez chwilę miałem wrażenie, że ta symbolika jest jakaś ważna.

Jakiś czas temu rozmawiałem z historykiem, specjalistą od heraldyki. Z wielkim zapałem i oburzeniem krytykował pogrzeb jakiegoś oficjela, bo - nie pamiętam już szczegółów, bo nie przywiązywałem do jego słów dużej wagi ( ͡° ͜ʖ ͡°) , ordery miał położone na fladze czy coś takiego, podczas gdy stare zasady mówiły, że nie mogą być położone na fladze, czy coś takiego. Miałem wtedy dojmujące wrażenie, jak bardzo zaślepiony jest ten człowiek swoją ekspercką wiedzą, która wpędzała go w złudzenie, że poruszane przez niego kwestie mają ogromną wagę. Podczas gdy jasne dla mnie było, że w rzeczywistości oburzał się marginaliami. Mam wrażenie, że czasami rozległa, ekspercka wiedza w dziedzinie marginaliów wywołuje u jej posiadacza złudzenie, że te w rzeczywistości marginalia są niezwykle ważne. No i założyłem, że podobnie może być u ciebie. A że byłem w nastroju polemicznym i zadziornym, to cię o to zapytałem. I voila, mamy ciekawą dyskusję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

#heheszki #humorobrazkowy #madka #rakcontent #500

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (24)

Nastał dzień, na który wielu z Was czekało! Dziś zachęcam do wykopywania przepisu na Langosz - tradycyjne uliczne węgierskie danie. Langosz w naszych ankietach pojawiał się już dawno i miał spore grono zwolenników. Wygrał ostatnie głosowanie zdobywając 562 głosów (26.85%) więc jest i on :D

Langosz to popularne na Węgrzech danie, które kupić można w specjalizujących się w jego sprzedaży budkach. Drożdżowe ciasto smażone na głębokim oleju podawane jest z przeróżnymi dodatkami, wśród których najpopularniejsze są śmietana oraz żółty ser.

Mam nadzieję, że przepis Wam się podoba. Niestety jak wiele tradycyjnych przepisów nie jest on raczej zbyt fit, ale nie zachęcam Was do tego aby jeść go codziennie, ale aby przygotować przynajmniej raz w ramach urozmaicenia swojej kuchni.

Jeśli zrobicie langosza i wrzucicie jego fotkę na #gotujzwkopem i mnie oznaczycie to będzie mi miło! Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, każdemu postaram się w miarę posiadanej wiedzy pomóc :)

Dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierają i pomagają poprzez wykopywanie i komentowanie znalezisk, plusowanie, wiadomości prywatne, itp.

Hajduszoboszlo!

PS

#kuchniamg78 - jeśli ktoś chce to zapraszam również do śledzenia tagu z przepisami :)

Wołam osoby, które wyraziły chęć wołania. Jeśli chcesz być dołączony do listy zaplusuj odpowiedni komentarz poniżej.
    Jeśli Cię zawołałem, a nie chcesz być wołany zaplusuj inny komentarz.
    pokaż całość

odpowiedzi (109)

• odpowiedzi (21)