Wpis z mikrobloga

Mirki, takie pytanie kontrolne.
Zalać olej 5W30 czy 5W40? Silniczek mały, 1.1, ale trzeba go czasem kręcić pod te 4 tys. obrotów. Obecnie ma zalany Valvoline 5W30 i jakoś dużo go nie wziął (objechał nawet Chorwację i z powrotem do dolałem może z 300ml). Mam jednak wrażenie, że trochę bardziej hałasuje silnik na tym oleju (wcześniej to w ogóle jakieś 10W40 było zalane przez poprzednich użytkowników). Producent zaleca 0W40, 5W30 lub 5W40. Ostatnio sprawdziłem bagnet po jeździe po górach i o dziwo zeszło tak do 2/3 poziomu. Może jednak przejść na 5W40? Niby powinna być lepsza ochrona latem.
#samochody #motoryzacja #olej #pytanie #auto
  • 14
@brylek: lej 5W40, cenowo różnica niewielka a głowa w upały spokojniejsza. Oczywiście jeżeli sporo jeździsz i zmieniasz olej teraz a potem na wiosnę to na zimę możesz zalać 0W30. A jak średnio raz w roku zmieniasz to 5W40 jest najlepsze
@krzysztof-es-545: wiem, że dla niektórych może nie, ale w Hyundai 1.1 4 tys. obrotów to silnik ma ochotę już wyskoczyć spod maski ( ͡° ͜ʖ ͡°) hałas spory i tak jak mówię mam wrażenie, że głośniej pracuje na tym oleju.
@krzysztof-es-545: ok, przyjmuję do wiadomości :) Silnik nie jest może jakoś mega obciążany, ale dostaje po d... głównie jazdą po Krakowie, która musi być dosyć dynamiczna, autostrada no i w górach jak musi na dwójce piłować.
@kretoslaw25986: o tym właśnie mówiłem, ponoć 5W40 jest lepszy na nasz klimat, a ja zmieniam właśnie koło listopada zawsze (po sezonie letnim).
@fbkq: przesada, chodzi mi o to, który lepszy, chciałem zweryfikować, bo