•  

  #liturgicznywykop

  Było już coś o szatach, coś o naczyniach, coś o śpiewie. Hm...pora na tacę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  W sumie to ciekawa kwestia. Skąd się wziął zwyczaj zbierania tacy na mszy?

  Śpieszę z odpowiedzią (。◕‿‿◕。)
  Ale najpierw szybkie wprowadzenie. Jesteśmy po zakończeniu Liturgii Słowa modlitwą powszechną (to to z "Ciebie prosimy..."), rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna lub jak to przed Vaticanum II nazywano - msza wiernych.

  pokaż spoiler Dawniej przed tym momentem na liturgii wszyscy nieochrzczeni mieli obowiązek opuścić kościół, ale o tym innym razem


  W tym momencie śpiewa się pieśń na dary, ma miejsce procesja z darami, przygotowanie darów, (fakultatywnie okadzenie darów, ołtarza, krzyża, celebransa i wiernych) i lavabo. Skupmy się na procesji z darami.
  Jak powszechnie wiadomo, konsekruje się chleb i wino. I to są te dary niesione w procesji, nieważne czy procesja jest uroczysta, od ludu, czy skromniejsza od tzw. kredensji (czasem to dary stoją wraz z parametrami od początku liturgii na ołtarzu, ale to jakiś pomylony pomysł będący w opozycji do ducha posłuszeństwa i symboliki Liturgii).
  Dawniej zarówno chleb, jak i wino, które konsekrowano były darem od ludu. Ale nie tylko to. Każdy przynosił i składał w ofierze dla kościoła co miał: wełny, zboża, owoce, czasem tkaniny. I to wszystko miało być dla lokalnego kościoła, dla biednych, potrzebujących i dla kapłanów (bo nie każdy kapłan w pierwszych wiekach mógł liczyć na dochód, to w sumie był niemal żebrakiem).
  Kapłan to wszystko przyjmował, błogosławił, składał pod ołtarzem, wino i chleb zaś brał i konsekrował, a potem podczas obrzędów Komunii rozdzielał.

  No dobra, ale skąd ta taca?

  Ano z XIX wieku mniej więcej, a nawet ciut wcześniej. W pewnym momencie w historii Liturgii wykształcił się zwyczaj by zamiast płodów rolnych przynosić pieniądze jako ofiarę. Szczególnie to wypromowali co zamożniejsi. A jako, że i wierni co sypali groszem i kler był z tego zadowolony, to tak zostało.

  Jako ciekawostkę dodam, że technicznie rzecz ujmując ksiądz, który zbiera tacę po zakończeniu przygotowania darów czyni nadużycie liturgiczne. Bo to powinno się skończyć najpóźniej w trakcie lavabo (momentu gdy celebransowi obmywa się palce). A jeśli zbiera ją w trakcie modlitwy eucharystycznej to już w ogóle. Ale cóż...mi łatwo gadać, bo mnie rodzice utrzymują, nie parafianie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #katolicyzm #kosciol #taca #liturgia

  •  

   Jeśli ktoś chce coś dopowiedzieć to śmiało. Nie jestem Alfą i Omegą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: lwonly
  •  

   @Scorpjon: chyba w zeszłym roku w wiejskiej parafii byłem świadkiem takiej akcji:
   po modlitwie powszechnej celebrans powiedział, że nie ma proboszcza, więc on musi zebrać tacę. Odszedł od ołtarza i poszedł zbierać tacę. Organista coś tam grał. Najdziwniejsze było to, że przed celebransem szedł kościelny i "oznajmiał nadejście księdza". Nieźle żenadłem.

  •  

   @Pan_Bober no to już jest spore nadużycie... Z jednej strony, jeśli nie zbierze to tak jakby tygodniówki u szefa nie odebrał. Z drugiej jeśli celebruje to na tym powinna się skupiać cała jego uwaga.
   Nie rozumiem czemu kościelny sam nie zebrał, jakby nw miał mu połowę tego zabrać (・へ・)

  •  

   @Scorpjon:
   Cóż, ciężko mówić o nadużyciu kiedy kościół pęka w szwach, a komuś zebrać tacę trzeba ¯\_(ツ)_/¯
   Najgorsze jak dla mnie to jest jak zbieram i wychodzę na chór, i tam muszę wśród ludzi klęczeć bo zaraz będzie przeistoczenie akurat ( ಠ_ಠ)
   Najprościej byłoby jakby były puszki w znanych miejscach i po mszy albo przede mszą możnaby wrzucić tam pieniądze.

  •  

   @Christophy: Nadal dla mnie Przeistoczenie >>>>>> taca, ale jak już wspomniałem mnie nie utrzymuje parafia to i gadać sobie mogę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Też uważam, że takie puszki przy wejściu to byłaby najlepsza opcja, jeżeli chodzi o tacę.
   Z tacą w sumie kojarzy mi się jeszcze jedno - dźwięk. W mojej zadupiastej miejscowości taca głównie brzęczy od monet.
   Ale nie w Lublinie, wielkiej metropolii XD Tutaj tylko słychać szelest papierków (✌ ゚ ∀ ゚)☞ aż mi momentami głupio, że rzucam przysłowiowego zeta, bo ni mam więcej luzem xD

   +: lwonly
  •  

   @Scorpjon:
   Wiesz, ja staje i wszyscy księża u nas też, nikt nie chodzi w trakcie i nie zbiera. Co innego że w trakcie modlitwy tak wychodzi ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   Też uważam, że takie puszki przy wejściu to byłaby najlepsza opcja, jeżeli chodzi o tacę

   @Scorpjon: zaproponujcie księdzu eksperyment - niech tak raz zrobi i porówna przychód z tacy i skarbonki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Christophy:

  •  

   @Precypitat: O nie D: przychody będą mniejsze, no kto by się spodziewał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aleś mnie oświecił ( ͡º ͜ʖ͡º)

   +: lwonly