Wpis z mikrobloga

Dwa lata temu spytałem na mirko czy da radę umieścić przednią kamerkę w smartfonach za(pod) ekranem. @4833478 orzekł i uzasadnił, że nie. A tu jednak w Samsungu mówią, że się da...

Under Panel Sensors (UPS) - are arguably the most exciting of all. This enables components such as the camera lens and facial recognition sensor to be placed behind the screen so they are hidden, but they can see through it when in use.

I tu się pytam - jak?
#smartfon #technologia #elektronika
DynPydro - Dwa lata temu spytałem na mirko czy da radę umieścić przednią kamerkę w sm...

źródło: comment_bU861aY3vXZZrj6l5PDXcfLx3zjGo3ih.jpg

Pobierz
  • 16
@przegryw_ale_wygryw: nie szkaluj @4833478 bo on całkiem sensownie to uzasadnił:

Wyświetlacz fullHD 5.5" ma około 400 ppi co daje szerokość piksela około 6 mikronów. Jeśli chciałbyś w tym pikselu wyświetlacza umieścić kamerę o rozdzielczości również fullHD to wielkość piksela tej kamery musiałaby mieć około 3 nm szerokości (~30 atomów!). W tym muszą się zmieścić przynajmniej trzy subpiksele RGB ale to już pomińmy. Problemy są następujące:

1. Dyfrakcja - światło można skupić
@DynPydro: Kamera za ekranem odbierać będzie kolory inaczej, ale mając odniesienie do aktualnych kolorów pikseli, przez które patrzy kamera, można zapewne to przefiltrować i te kolory odtworzyć. Po prostu tak Ci odpowiedziano, ponieważ wtedy nikt jeszcze nie miał rozwiązania problemu.
No bo przecież typowy wykopek wie wszystko lepiej od specjalistów.


@przegryw_ale_wygryw: Nie jestem typowym wykopkiem, ponieważ jestem doktorem nauk ( ͡° ͜ʖ ͡°) (ściśle mówiąc w zeszłym roku skończyłem doktorat z fotoniki)

@DynPydro: Dzięki, że mnie bronisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wracając do tematu, nie wiem jak to jest możliwe i dalej uważam, że jest to niewykonalne jeśli wyświetlacz ma wyglądać tak
@slavoy: Tak, oczywiście musiałem policzyć 2.54 zamiast 25.4 przy zamianie z cali, iks de ( ͡° ͜ʖ ͡°) Masz rację. A to, że mam doktorat tak szczerze mówiąc niestety wcale nie znaczy, że jestem jakiś specjalnie mądry czy coś ¯\_(ツ)_/¯ Ale zagadnienia o kórych mowa akurat dzięki temu dość dobrze rozumiem.
@4833478 Z tego co jest na tamtym slajdzie to pisze, że taka funkcjonalność kest możliwa tylko stosując wyświetlacz AMOLED, można więc podejrzewać, że może być to związane z jego przezroczystością więc soczewka i reszta raczej będzie pod ekranem, przez który światło przejdzie mniej więcej jak przez szybę. Lub coś w takiego.