•  

Początkowe założenie projektu było takie, żeby to była najprostsza z możliwych gier ankietowych - pojawiają się postępujące po sobie wydarzenia, mirki głosują, ja to nanoszę do DW:U, a gra wypluwa wyniki w postaci efektów. Jeśli gra nie potrafi czegoś wypluć, bo nie posiada takiej mechaniki - to nanosimy "poprawki" według własnego widzimisię.

Po starcie projektu pojawiła się koncepcja tworzenia partii politycznych. Nigdy wcześniej o tym nie myślałem, bo nie takie było założenie, ale ludzie złapali bakcyla, zaczęli tworzyć nowe ugrupowania i zbierać się w grupy. Sam pomysł nie był głupi, bo całkiem fajnie to wyglądało - mirki zaczęły dyskutować na tych swoich kanałach, ustalać wspólne programy i poglądy. Mogli dzięki temu w jakiś sposób decydować o tym co się będzie działo w ankietach - bo jak wiadomo, w sile grupa.

Potem się okazało, że zabawa spotkała się z nieoczekiwanym zainteresowaniem, i spora rzesza mirków (doszło do 1600 osób) zaczęła spływać tutaj na discord bezpośrednio z wykopu. W międzyczasie pomysł partii politycznych ewoluował: do tego stopnia, byście mogli wspólnie obradować i współtworzyć to uniwersum (choć od samego początku zwracałem uwagę, że w sumie chętnie poczytam Wasze propozycje eventów). Sam pomysł przenoszenia tego wszystkiego na DW:U wyparował gdzieś tutaj bo a) nie było to potrzebne b) nie byłbym w stanie nadążyć tego robić. W ostateczności #mirkouniverse to prosta gra fabularna, w której wybory podejmowane są za pomocą głosów ze strony. Tyle i aż tyle.
    Ja nie wiem co poniektórzy sobie myśleli, ale od początku, i w sumie nawet do teraz - założenie gry było takie samo - gra ankietowa. Nic więcej. To nie będzie żadna gra MMORPG, PBF, Stellaris, OGAME czy gra polityczna. Po pierwsze: nie tego chciałem i nie tego chcę. Po drugie: nie mam na to najzwyczajniej czasu.

Spotykam się z różnymi opiniami i pomysłami na temat możliwości rozwijania #mirkouniverse. Jedni chcą początkowego założenia MU jako prostej gry do klikania ankiet dla mirków z wykopu, inni z kolei już proponują jakieś mnożniki i odcinanie od zabawy osób niezrzeszonych w partiach politycznych albo jakieś mnożniki, tworzenie profili na stronie etc.

Przyznam rację, że koncepcja partii politycznych tak samo wybiła tę grę jak i jednocześnie ją zabiła, bo ludzie zaczęli oczekiwać nie wiadomo czego.

Musieliśmy podjąć męską decyzje: co z tym zrobić. I podjęliśmy.

pokaż spoiler Po pierwsze, partie polityczne.

pokaż spoiler Partie polityczne zostają. Zmienia się mechanika obrad parlamentu.
    Od teraz obrady parlamentu odbywają się raz w tygodniu - w niedzielę - godzinę możecie sobie wybrać już sami. Przed obradami liderzy partii będą umieszczać swoje propozycje do specjalnie utworzonego na tę potrzebę kanału, po to, by każdy mógł je sobie przeczytać przed i się z nimi zapoznać. Macie na to cały tydzień wrzucania propozycji.
    Obrady będą proste jak budowa czołgu T55. "Witamy na obradach, punkt 1, "Kanapki z szynką". Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymuje?. Leci Poll:, głosujecie. Ktoś chce zabrać głos? Nie? To lecimy dalej.
    Jeśli decyzja spotka się z Waszym uznaniem - decyzja trafia na stronę www.mirkouniverse.pl i jest poddawana tradycyjnemu głosowaniu.
    Wszelkie uwagi co do decyzji podejmujecie zgłaszając chęć zabrania głosu. Potem już jest za późno.
    Jeśli chcecie sobie pogadać - otworzę dla Was kanał #debatatv gdzie możecie sobie wklejać ściany tekstu tak jak to było przedtem.

pokaż spoiler Po drugie, ankiety.

pokaż spoiler Nie będzie żadnych mnożników.
    Nie będzie żadnych profili na stronie. (może w przyszłości profile partii, ale tyle, i aż tyle)
    Eventy będą się dzielić na 2 rodzaje - te, na które wpływ będzie mieć Parlament Planetarny, i które będą trafiać pod obrady oraz te, na które wpływu mieć Parlament nie będzie - a które będą się systematycznie pojawiać przez cały tydzień.
    Eventy parlamentarne pojawiają się w niedzielę po obradach i zamykane są w piątek o 20:00. Eventy nieparlamentarne będą się zamykać według własnego widzimisię, żeby była nutka losowości.(edytowane)
    Razem z grupą @Gamemaster wprowadzamy sobie wewnętrzny system, dzięki któremu będziemy mogli publikować ankiety jedna po drugiej tj. wygrana opcji A B C D automatycznie wywoła opcje E F G H.

pokaż spoiler Po trzecie, OZOM i inne organizacje

pokaż spoiler Pozwalam na tworzenie fabularnych organizacji, nie wiem, chociażby MGIIT (Miłośnicy Grzybów i Innych Takich) ale działacie fabularnie we własnym zakresie. Możecie dawać graczom na wykop.pl jakieś różne fajne atrakcje w postaci memów/wydarzeń które robią np. partie poprzez plakaty, ale nic więcej. Po prostu moderowanie widzmisię każdego jest nieosiągalne. Możecie współpracować z partiami by wprowadzać swoje pomysły (np. partia miłująca się w zbrojeniach może współpracować z OZOM w kwestii decyzji nt. zwiększenia budżetu na wojsko). No nie muszę Wam pisać, sami wiecie.

Po czwarte, mirko.
    Mirkouniverse to MIRKOuniverse. Proszę, byście dawali użytkownikom wykopa, którzy niekoniecznie chcą tu [na discord] z nami siedzieć, by też mogli się pobawić. Po prostu chciałbym, żeby tag #mirkouniverse również był aktywny, a co za tym idzie, będę od teraz informować również o wszystkim na mirko, i przede wszystkim tam.

#mirkouniverse

Gorące dyskusje ostatnie 12h