•  

  Hej, pora na kolejny wpis z serii #ciekawostkiwszelakie. Seria będzie przedstawiać ciekawostki z każdej dziedziny nauki, które nie są powszechnie znane.
  Zapraszam do obserwowania tagu. :)

  Ciekawostka #2
  Czy wiesz, że do tej pory w kosmosie przebywało 7 turystów, a żaden z nich nie jest związany z astronautyką i agencjami rządowymi?
  Pierwszy lot turystyczny odbył się 2001, a ostatni w 2009, od tej pory nie wykonano żadnego lotu, ale prawdopodobnie za niedługo się to zmieni, dzięki rozwojowi sektora kosmicznego.
  Co ciekawe, większość z tych osób jest obywatelami USA, a każda z podróży odbyła się w rosyjskich Sojuzach należących do rosyjskiej agencji rządowej Roskosmos.
  Tydzień spędzony na orbicie kosztuje śmiałków jedynie 250 tysięcy dolarów (~950 tysięcy złotych).

  Zdjęcie przedstawia pierwszego astroturystę na naszej planecie - Dennisa Tito, zostało ono wykonane zaraz po wylądowaniu kapsuły.

  Tematyka:

  pokaż spoiler #ciekawostki #kosmos #astronautyka #turystyka #ciekawostkiwszelakie

  #gruparatowaniapoziomu

  źródło: dennistito.jpg

  •  

   Skąd wziąłeś te 250k$? Cena była od 20 do 30mln$. 20 zdaje.sie zapłacił Titow, a 30 chcieli za opcję ze spacerem kosmicznym. Rakiety były ruskie, ale firma "turystyczna" amerykańska. Wynajmowali tylko fotel od roskosmosu.
   Ciekawostka, NASA DO tego stopnia się to nie podobało że turyści nie mogli korzystać, ani nawet dotykać amerykańskiego sprzętu na ISS, pomimo że wszyscy byli Amerykanami.

  •  

   @Obruni Średni koszt na podstawie cenników rezerwacji firm turystycznych oferujących loty na orbitę okołoziemską. Powinienem to dopisać, oczywiste jest, że w ciągu kilkunastu lat znacznie się ona zmieniła.

   O tym drugim fakcie nie wiedziałem, bo opierałem się głównie na polskojęzycznej Wikipedii i artykułach na blogach, dziękuję. Zawsze to jakaś dodatkowa wiedza.

  •  

   @SirFenshi te 250k to ma w planie Virgin kasować, może w przyszłym roku poleca, ale to będzie lot suborbitalny i tylko ok4 min w nieważności, a loty na ISS kosztowały od 20 mln$, sprawdź źródła.

  •  

   Średni koszt na podstawie cenników rezerwacji firm turystycznych oferujących loty na orbitę okołoziemską. Powinienem to dopisać, oczywiste jest, że w ciągu kilkunastu lat znacznie się ona zmieniła.

   @SirFenshi: Nie ma fizycznie możliwości aby lot na orbitę kosztował 250 tyś dolarów, ani teraz ani kilkanaście lat temu. Chyba, że ktoś mrówkę wysyłał.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Świąteczne Mega #rozdajo dla graczy!

  Ze względu na to, że jednak nie nadaje się już do gier chciałbym pozbyć się tych trzech rzeczy.

  1. Konsola PlayStation 3 Slim 500GB wraz z padami Dualshock oraz padami Move. Wszystkie gry które są na zdjęciu plus FarCry 4 i Watch Dogs oraz Tomb Rider.

  2. Konto Battlenet z grą Hearthstone oraz Destiny 2. Konto w Hearthstone to full opcja, grane od samego początku, kart ponad 1500 no nie będę się tu rozpisywał, osoba która to wylosuje będzie miała czym grać (nie raz czytaliście moje żale pod tagiem #pdk)

  3. Konto w League of Legens, konto założone jeszcze w czasach bety, dostęp do wszystkiego co wyszło do listopada tego roku. Nie grane żadne rankedy w aktualnym sezonie, konto ostatnio było używane tylko do gier typu Aram. Skórek ponad 50 wszelkiej maści.

  W przypadku wylosowania konsoli odbiorca opłaca przesyłkę, możliwy odbiór osobisty (który bym wolał) w Warszawie.

  W przypadku losowania kont, konta przekazuje wraz z mailami które będą złożone specjalnie na tę okazje.

  Losowanie odbędzie się 24 grudnia o godzinie 20 kiedy będę pijany i nie będzie mi szkoda tego oddać.

  pokaż spoiler Mam wtedy też urodziny więc życzenia mile widziane ( ͡º ͜ʖ͡º)


  Jedna osoba może wygrać jedną rzecz, losuje wedle kolejności podanej w tym poście czyli najpierw konsola, później konta.

  Jeśli do godziny 24:00 dnia 24 grudnia wylosowani się nie zgłoszą losowanie uznaje za nie ważne i przeprowadzam je raz jeszcze. W losowaniu nie biorą udział konta założone po opublikowaniu tego postu.

  pokaż spoiler Dla niedowiarków jutro mogę wrzucić screeny kont oraz inne zdjęcia konsoli, dziś już mi się nie chce sorry (✌ ゚ ∀ ゚)☞


  #gry #hearthstone #blizzard #konsole #pc #komputery #rozdajo #warszawa #swieta #leagueoflegends #playstation #sony
  pokaż całość

  odpowiedzi (50)

 • avatar

  wal śmiało Kris

  ważne, że mieli piękny pogrzeb

  #narkotykizawszespoko

  odpowiedzi (35)

 • avatar

  xDDDDDDDDDDDDDD

  odpowiedzi (36)