•  

#liturgicznywykop

Mam chwilę przed wyjściem na siłkę, to coś opiszę.

Czym jest ryt Sarum?

Zachodni Ryt Prawosławia - To pojęcie odnosi się do wspólnot, które są w komunii z wschodnimi Kościołami prawosławnymi, lecz nie przyjęły Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma i pozostały przy liturgii zachodniej. Tak jak Grekokatolicy mają liturgię wschodnią, ale są w jedności z zachodem, tak zachodnie Prawosławie robi totalnie na odwrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W ramach Zachodnich wspólnot Prawosławnych wyróżnić można kilka rytów liturgicznych (ryt tutaj jest rozumiany jako zbiór tradycji publicznych czynności danego Kościoła). Obok Boskiej Liturgii św. Tichona, czy tej św. Grzegorza występuje właśnie Ryt Sarum, czy też Liturgia Sarum.

Liturgia Sarum to brytyjska adaptacja Boskiej Liturgii świętego Grzegorza, teksty pochodzą głównie z XIX wiecznego tłumaczenia mszału Sarum. W gruncie rzeczy LS mając za podstawę Boską Liturgię św. Grzegorza w znacznym stopniu przypomina Liturgię Trydencką (nie mylić z NFRR, bo choć obecnie używa się tych pojęć wymiennie, to różnice są widoczne i NFRR jest również liturgią posoborową, gdyż Vaticanum II w pewnych miejscach ją zmieniło; przez Trydencką mam na myśli tę określoną na Soborze Trydenckim i po nim), natomiast ma wstawki bizantyjskie. W końcu to liturgia Kościoła będącego w jedności z prawosławiem.

Na następny wpis planuję wziąć się za wyjaśnienie pewnych posług, może zacznę od turyferariusza ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to się jeszcze pomyśli

#gruparatowaniapoziomu #liturgia #katolicyzm #kosciol #chrzescijanstwo #prawoslawie #ciekawostki #starezdjecia

źródło: 2.bp.blogspot.com

•  

@Scorpjon: fajne ciekawe, dobrze cie znów widzieć XD

•  

@kotke02: A dzięki XD trochę się wkurzam, że jeszcze okres zwykły, bo nie bardzo wiem o czym pisać (╥﹏╥) a jak zacznę wykładać symbolikę stuły to mi Mirki pozasypiają przy czytaniu, albo każą konto usunąć xD
      No cusz...byle do Adwentu ( ͡º ͜ʖ͡º)

+: kotke02
    •  

@Scorpjon: Ile jest tych prawosławnych wspólnot zachodnich? Kiedyś coś czytałem o mnichach z Sardynii, ale poza tym żadnej nie kojarzę.

+: W33D420, Scorpjon
    •  

@Ignacy_Patzer: Np Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji (wg wikipedii), Polski Narodowy Kościół Prawosławny był...ale się zmył po '39, jest Prawosławny Patriarchat Antiochii. Więcej nie kojarzę, bo mi trochę nie po drodze z prawosławnymi.
      Ale jeśli znajdę coś więcej o nich, to nie omieszkam tego pod tym tagiem opisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: W33D420
    •  

@Scorpjon: jak to jest ze w kościołach prawosławnych katolik może przyjąć komunię święta a u protestantów już nie?
      przynajmniej tak mi ksiądz na religii mówił XD

•  

@kotke02: weź mnie zawołaj za godzinę to odpowiem, bo teraz na mieście jestem i nie mam jak sprawdzić w źródłach xd
      Ale chyba chodzi o to, że generalnie komunia u protestantów nie jest sakramentem wg definicji katolickiej, bo po pierwsze tam złamała się ciągłość apostolska, a po drugie większość kościołów protestanckich inaczej rozumie komunię, niekoniecznie jako faktyczne Ciało i Krew, a jako po prostu symbol (transsygnifikacja) albo Ciało tylko w pewnych okolicznościach (transfinalizacja).

•  

@kotke02: Poszperałem co nieco i nie znalazłem innego wyjaśnienia dla tego cyrku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Warto dodać, że w kwestii tego Sakramentu KK mówi o transsubstancjacji, czyli bez względu na wiarę przyjmującego Komunię to jest to faktyczne Ciało i faktyczna Krew Jezusa, mimo iż substancją jest chleb i wino.
      Wspomniana wyżej transfinalizacja zakłada, że aby to było Ciało i Krew to musi w to wierzyć człowiek, który komunię przyjmuje, bo jeśli nie wierzy to po prostu je chleb i ewentualnie popija winem. Transsygnifikacja jest prostsza - to po prostu symbol Ciała i symbol Krwi. Zarówno transfinalizacja jak i transygnifikacja to herezje z perspektywy Kościoła Katolickiego, dlatego przyjęcie takiej komunii może być poczytane za publiczne przyznanie się do herezji.

+: kotke02

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (10)

Mam sklep monopolowy i postanowiłem wycofać papierosy ze sprzedaży XD powiecie jaki debil wycofuje papierosy bo może ktoś przy okazji kupi pety i alkohol za 5kafli.
    Na papierosach zarabiałem okrągłe nic,ludzie wykupowali cały asortyment czyli 60-70paczek dziennie a zarobek
    to 1-2% a czasami nawet był stratny jak ktoś płacił kartą za same fajki XD Papierosy mają taką akcyze ze się chuja zarabaia Teraz nie musze się jebac z dostawami,wyszedłem na zero albo leciutki minus ale za to 3-4razy więcej wolnego czasu a sklep utrzymuje z browarów i alkoholi ciężkich ( ͡° ͜ʖ ͡°) polecam ten stan,tygodniowo schodziło mi 10-11h żeby ogarnąć dostawy fajek i poukładać je i wpisac do kompa. #sklep #dzialalnoscgospodarcza #heheszki #takbylo pokaż całość

odpowiedzi (43)

przekaże ci skeretną wiedzę: kobiety się stroją, malują itd żeby zaimponować koleżankom, a nie facetom, bo wy i tak sie nie znacie. Beka z Was jak łapiecie taki bok dupy o paznokcie.

Ahh piękna strategia marketingowa, czyli sugerowanie, że mężczyzna nie ma nic wspólnego z rywalizacją kobiet.
    Takie samo gadanie głupot jak mężczyźni, którzy mówią, że chodzą na siłownie TYLKO DLA SIEBIE.
    Jeśli kobieta by przyznała, że dba o siebie dla mężczyzn to potwierdziłaby, że jej zależy a to nie leży w jej interesie.
    To mężczyźnie ma zależeć, bo ma o nią zabiegać.

Kobiety i mężczyźni chcą się wyróżniać, chcą być wyjątkowi, dlatego jest taki kult tatuaży, paznokci, obsesyjnego dbania o siebie w celu odróżnienia się od innych rywali z tej samej płci.

Sylwetka, wzrost, tatuaże, włosy, buty, ubiór, to elementy, które sprawiają że się wyróżniasz.
    Dlatego kobiety celebrują studniówkę za mocnym makijażem i za wysokimi butami, bo chcą być wyróżniać w ten wyjątkowy dzień.

Dlatego modelki zadają się tylko z modelkami, w interesie żadnej kobiety nie leży, żeby wyglądać jak gówno przy koleżance. Bardziej atrakcyjniej wyglądasz przy kimś brzydszym niż przy kimś na top levelu.

Rywalizacje jeszcze zaostrza internet. Kiedyś Twoja selekcja była oparta o kilka osiedli (może miasto), dzisiaj dzięki internetowi pole bitwy jest bardzo rozległe, bitwa o tego > wyjątkowego mężczyznę.

Reasmując: kobiety robią sobie paznokcie aby wyróżniać się na tle innych kobiet, bo to zwiększa szanse, że mężczyzna X Was wybierze.
    Ciekawe co wymyślicie jak każda kobieta będzie miała już hybrydy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler #rozowepaski #psychologia #tinder #zalesie #zwiazki #rozwojosobistyznormikami
    #blackpill #takaprawda #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #niebieskiepaski
    pokaż całość

odpowiedzi (66)