•  

  #rosja #rosjatostanumyslu
  W Rosji skutecznym batem na niepokornych stało się skazywanie ludzi za lajki i reposty w sieciach społecznościowych. Wiele rzeczy da się podciągnąć pod ekstremizm, ale o wiele bardziej widowiskowe jest karania za propagowanie faszyzmu. Najbardziej groteskowymi tego przykładami są wyroki skazujące na działaczy politycznych, z których jeden zamieścił kadr z parady zwycięstwa w 1945 na Placu Czerwonym (swastyka na hitlerowskim sztandarze), a drugi zamieścił kadr z "17 mgnień wiosny" (opaska ze swastyką na rękawie).
  Od dłuższego czasu urządza się polowania na ludzi zamieszczających informacje, filmy, zdjęcia dotyczące współpracy hitlerowsko-sowieckiej w rozbiorze Polski z 1939. Za umieszczenie lub tylko polubienia zdjęcia przedstawiającego Kriwoszeina i Guderiana na paradzie w Brześciu, w Rosji grozi wyrok.
  Niedawno przekonał się o tym mieszkaniec Permu Władymir Łuzgin. Zrepostował artykuł, w którym była właśnie mowa o współpracy niemiecko sowieckiej w 1939. Został skazany przez sad na zapłacenie 200.000 rubli grzywny. Co więcej - powołany na biegłego dziekan z wydziału historii miejscowego uniwersytetu przyznał, że poza granicami Rosji przekonanie o kolaboracji obu reżimów jest dobrze udokumentowane i dość powszechne.
  Sąd jednak uznał, ze mówienie o takiej współpracy podważa wyrok Trybunału w Norymberdze i jest "rehabilitacją nazizmu"

  •  

   @yosemitesam: Władze Rosji obawiają się niepokojów społecznych a polityka historyczna pełni tam olbrzymią rolę w sterowaniu społeczeństwem. Coś się spierdoli (czyli prawie zawsze) - puści się film o wielkiej wojnie ojczyźnianej i wspominki jakiegoś zasuszonego weterana. Przekaz musi być spójny i nie ma tam miejsca na jakieś refleksje lub przestawianie faktów historycznych z perspektywy innych narodów.

   BTW - czytałeś może Grobowiec Lenina i Zmartwychwstanie Remnicka? Jeżeli nie to bardzo mocno polecam. Wspaniała lektura obrazująca degrengoladę i absurdy schyłkowego okresu Związku Radzieckiego i pierwszych lat istnienia Federacji Rosyjskiej. Rosja, niezależnie czy carska, radziecka czy putinowska jest krajem, gdzie zawsze wszystko się spierdoli a próby dogonienia zachodu w jakiejkolwiek dziedzinie kończą się tam opresjami politycznymi oraz kosztem dobrobytu obywateli.

  •  

   @yosemitesam: Ostatnio rosyjski minister kultury promował w Serbii jakaś swoją ksiazkę gdzie ''rozprawia się z fałszywym mitem'' o wspołpracy ZSRR i III Rzeszy we wrzesniu 1939 roku.