Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Tym robie się starszy tym więcej rzeczy mnie w ludziach zadziwia... zazwyczaj negatywnie. Np. ostatnio ku mojego zaskoczeniu zauważyłem, że zdecydowana większość ludzi chce być komuś poddana i chce być rządzona ()

Zawsze się zastanawiałem jak to się działo, że małe społeczności wybierały sobie jakiegoś pajaca który miał nimi rządzić i choć większość na niego psioczyła to i tak byli mu poddani. Albo jak się działo, że ludzie wybierają władzę która ogranicza ich wolność? Dlaczego są ludzie którzy dobrowolnie decydują są wstąpić do armii i zostać w zasadzie niewolnikiem państwa?

Ostatnio dostałem w mojej pracy zespół ludzi. Na początku myślałem, że inni myślą podobnie do mnie i nie chciałem narzucać się z moją "władzą", organizowałem spotkania na których pozwalałem każdemu się wypowiedzieć i wspólnie podejmowaliśmy decyzje. Na początku zespół był zadowolony i wszyscy doceniali, że biorę ich zdanie pod uwagę ale po jakimś czasie czułem, że w sumie mnie nie szanują. Kolesie narzekali, że poprzedni szef nie brał ich zdania pod uwagę. Natomiast gdy ja starałem się włączyć w ich proces podejmowania decyzji nagle poczuli się ważni i automatycznie stracili szacunek do mnie.

Gdy to zauważyłem zmieniłem formułę spotkań z dyskusji na taką, gdzie każdy po prostu mówi jaki ma pomysł a ja autorytarnie podejmuję decyzję bez względu na to czy większość zespołu zgadza i... są szczęśliwi że ktoś im rozkazuje a jednocześnie dostaje od nich feedback, że teraz niby sobie zdecydowanie lepiej radzę. Wcześniej też nie musieli głosować ani się wypowiadać jak nie chcieli i też mogli po prostu zdać się na mnie ale jak się okazuje nawet sama świadomość, że mają odrobinę samodzielności ich wkurzała. Teraz gdy odebrałem im prawo dyskutowania z moim zdaniem są zadowoleni.

Trochę ciekawe i trochę przerażające.

#przemyslenia #przemysleniazdupy #pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 14
Mam podobne doświadczenia powiem Ci. Dziwię się, że tak to funkcjonuje, ale zależy to mocno od podwładnych, bo miałem takich, którzy siłą na głowę nie wchodzili i znali swoje miejsce w szeregu, korzystali z tego, że biorę ich zdanie pod uwagę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dakkar: Czym charakteryzują się turkusowe organizacje i jakie zasady w nich panują?

   tutaj nie szuka się winnego, poszukuje się przyczyny niepowodzenia

   nie oczekuje się od wszystkich perfekcji, docenia się postęp w działaniach

   unika się współzawodnictwa, a w zamian stwarza dogodne warunki do współpracy

   wystrzega się oceniania, które niszczy- praktykuje się docenianie jednostki, które ją wzmacnia

   nie mówi się o tym co jest źle, a rozmawia się