Wpis z mikrobloga

Mircy i mirabelki mieszkające w niemczech, mam pytanko, a nawet kilka.
Myślę o wyjeździe na zachód, głównie ośrodki przemysłowe, bo siedzę w automotive i generalnie IT niskopoziomowe.

Chciałbym wyjechać na 3-4 lata popracować i zdobyć troszku innego doświadczenia ale i po tym czasie coś odłożyć. Stąd moje pytanie, ile miesięcznie wydaje się na mieszkanie i życie w dobrym standardzie w troszku większych miastach takich jak Monachium?
Interesuje mnie normalne mieszkanie, dojazdy czy to własnym autem bądź jak sie da komunikacja i reszta jak jedzenie i rozrywka.

Nie chcialbym tam jechać i dusić każdy grosz, ale z drugiej strony jakby po odliczeniu kosztów życia zostaly mi jakieś grosze to wolę siedzieć w Polsce ( ͡º ͜ʖ͡º)

#emigracja #niemcy #monachium
  • 29
@komakow: siema, wydaje mi sie, ze to bardzo mocno zalezy od miasta, w Dortmundzie place 700 eur + prad + internet, max powinno wyjsc 750-800 eur, mam 70 m2, mieszkanie po remoncie i w spokojnej dzielnicy
@r4do5: Najwazniejsza sprawa jest taka, ze 95% mieszkan jest bez kuchni, godzac sie z tym faktem mamy o wiele wiekszy wybor. Dla nas to jest nietypowe, ale w DE kwitnie handel uzywanymi meblami kuchennymi. Ceny zaczynaja sie od 300-500 euro, estetyczna kuchnie ktora posluzy pare lat mozna kupic za ok 1000. Ludzie sprzedaja uzywane meble kuchenne wraz ze wszystkimi sprzetami.
@lufi: to powiedzmy z w miare duzym pomieszczeniem na kuchnie (powyzej 10m2). Ja w polsce widze duzo mieszkań z "kuchnia" ~4m2, czyli w praktyce nie wiele mozna tam zdzialac.
Mieszkania to nie moja domena tak btw. Mieszkania przygotowane pod wynajem przez spoldzielnie sa raczej podobne, obejrzalem sporo 3 pokojowych, ok 70m2, kuchnia w wypadku tych mieszkan to jakies 8m2. Pewnie wraz ze wzrostem metrazu mozna spodziewac sie wiekszej kuchni, ale nie wiem. W ogloszeniach na stronie, ktora wyslalem mozna czasami znalezc rzut mieszkania.
Wracajac do dalszej czesci pytania odnosnie kosztow. Z moich obserwacji wynika, ze artykuly spozywcze sa gdzies 20-30% drozsze niz w PL. Nie prowadze zadnych statystyk, ale tak mi sie wydaje. Chemia jest w podobnych cenach jak w PL, tak samo odzież. Tygodniowo na spozywke i chemie wydaje ok 100eur na dwie osoby. Paliwo kosztuje ok 1.5 eur. Bilet miesieczny to ok 85 eur. Za lunch trzeba zaplacic 5-10 euro. Obiad w knajpie
@Blitzkrung Już wyjechałeś, czy dopiero zamierzasz? Jak obczajałem oferty pracy w embeddedach to szału nie ma, wiecej niż 5-6k euro ciężko cos znaleźć na poziomie mida.
@komakow: Musisz założyć ceny średnio x1.9, tak wychodzi z oficjalnych danych GUS. Nie ma co słuchać bajek o tym że jest tak samo albo taniej. Jeśli możesz zarobić w PL 10k to w niemczech nie masz czego szukać, poprawa tylko dla tych co w Polsce albo nie mieli pracy wcale albo do 3k zarabiali.