Wpis z mikrobloga

Teraz nazwijmy ją i sklasyfikujmy. To jest BD-00°2862.


@Clermont: przecież to się robi automatycznie.

Takie warszawskie OGLE to myślisz, że ludzie siedzą i zapisują nazwy miliarda monitorowanych gwiazd? Zajmować się trzeba jedynie perełkami w morzu nudnych obiektów.
nie no, nie ludzie. Studenci ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wonsz_smieszek: sprytni profesorowie wysługują się czasem studentami. Na UW sam byłem "wykorzystywany" do szukania zjawisk w danych OGLE. A profesor powiedział "no dobra chłopaki, preselekcja zrobiona, macie tu 30 000 wykresów do przejrzenia" ( ͡° ͜ʖ ͡°) I cholerka to robiłem.
Ciągle żywe są pomysły by zrobić outsourcing na młodzież szkolną w ramach "popularyzacji
@Clermont pewnie nigdy nie widziałeś jak to się robi. Astronomia obserwacyjna, taka klasyczna, to teraz domena amatorów, ktorzy chcą sobie pooglądać piękno Kosmosu - ja na przykład przeglądam sobie obiekty astronomiczne jak tylko jest bezchmurne niebo w moich stronach i bardzo lubię powracać do tych, które już nie raz widziałem, bo to frajda. Profesjonalni astronomowie badają zmienność gwiazd, poszukują anomalie w "zachowaniu" różnych obiektów kosmicznych i nie robią tego na oko, tylko
@mactrix:

Profesjonalni astronomowie badają zmienność gwiazd, poszukują anomalie w "zachowaniu" różnych obiektów kosmicznych i nie robią tego na oko, tylko wykorzystują zaawansowane oprogramowanie i kamery, które zbierają dane do późniejszej analizy.


No co ty, serio!? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardzo dobrze wiem, jak to wygląda, i dalej uważam taką pracę za strasznie nudną. Ciekawa jest wiedza o ogólnym prawie, dzięki któremu coś rozumiem, a nie stwierdzenie, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Clermont:

Ciekawa jest wiedza o ogólnym prawie, dzięki któremu coś rozumiem, a nie stwierdzenie, że fajna gwiazda, bo świeci inaczej niż te obok.


Ale te prawa najczęściej powstają właśnie dlatego, że ktoś stwierdził że fajna gwiazda, świeci inaczej niz te obok. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Clermont: To jest nudne, ale taka zwykła obserwacja mgławic, galaktyk czy innych obiektów jest bardzo ciekawa, a ci astronomowie, którzy wykrywają nowe gwiazdy (zmienne, pulsujące, podwójne) właściwie nic nie robią, robi to za nich komputer.
@Clermont: To chyba nie jest tak do końca. Owszem, są obserwatorzy, którzy sobie badają pojedyncze gwiazdki, wyciągają z nich standardowe info i idą do kolejnej. I tak w koło Macieju. Z jednej strony niby to wiele sensu nie ma, bo to nic odkrywczego i "nudne" (jak dla kogo - dla nich pewnie nie ;)). Ale z drugiej strony ich wyniki przydają się później do badań statystycznych dla większych próbek. I stąd
@Al_Ganonim: Rozumiem przekaz. Chciałbym tylko podkreślić, że nie kwestionuję nigdzie sensowności zbierania informacji o obiektach astronomicznych, tylko dworuję sobie z metodologii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Clermont: no taka robota, co zrobisz Bożenko ( ͡° ͜ʖ ͡°) To samo co operator dźwigu albo innej koparki :) Na szczęście to co opisujesz już jest coraz rzadziej spotykane i wszystko przejmują automaty.
@Al_Ganonim
Z ciekawości - w jaki sposob obserwujecie te plamy? Domyślam się że nie bezpośrednio - o ile moja wiedza nie jest mocno zdezaktualizowana to nawet najpotezniesze teleskopy maja zbyt mala zdolność rozdzielczą by pokazać detale tarcz gwiazd. Ponoć tylko Betelgeza i parę innych olbrzymów daje w najlepszych teleskopach tarczę o wymiarach kątowych >= od krążka dyfrakcyjnego. Jak to jest? Jesteś w stanie w prostych słowach wyjaśnić jak to wygląda?
@TomAss83:
Plamy obserwuje się pośrednio, tj. nie widać ich przez teleskop, jak słusznie zauważyłeś. W najprostszym przypadku wygląda to tak, że gwiazda (solo gwiazda, jak Słońce) posiada stały blask i kręci się wokół własnej osi. Jeśli wrzucisz na jej powierzchnię plamę, na przykład chłodną plamę na równik gwiazdy, to w czasie, gdy plama będzie widoczna dla obserwatora, całościowy obserwowany blask gwiazdy będzie pomniejszony. Schowajmy teraz plamę za gwiazdę i włączmy rotację
@Al_Ganonim
Ok dzieki. Czegos takiego sie spodziewalem. Czy to nie jest troche jak proba odczytania numeru rejestracyjnego pojazdu ze zdjecia gdzie tablica rej. ma kilka na kilka pikseli? Chodzi mi o to ze ciezko okreslic dla wiekszej liczby, ksztaltu i położenia plam ich konkretne parametry. Wydaje sie ze taki sam skutek jeśli chodzi o zmiany blasku moze dac wiecej niz jedna konfiguracja plam. Okreslacie statystycznie najbardziej prawdopodobne konfiguracje?
@TomAss83: Ponownie dobrze czujesz całą sytuację. Korzystając z danych wyłącznie fotometrycznych, jest niemal niemożliwe zlokalizowanie plamy w szerokości astrograficznej (tj. jej odległości od bieguna gwiazdy). Można dość dobrze wyznaczyć za to jej długość astrograficzną. Brak możliwości ustalenia szerokości skutkuje kiepsko poznanym rozmiarem plamy oraz jej słabo ustaloną temperaturą. I to wszystko dla plamy kołowej. A jeśli wprowadzić do modelu drugą plamę, też dla prostoty kołową, to można w teorii odtworzyć niemal