Wpis z mikrobloga

99% osób nie rozumie na czym polega efekt Mandeli więc wytłumaczę na prostym przykładzie.

Posiadasz swój ulubiony kubek który jest koloru żółtego. Pewnego dnia dochodzi do zmiany rzeczywistości, tj. Twój kubek zmienia kolor na niebieski a wszyscy oprócz ciebie twierdzą że ten kubek od zawsze był niebieski.

#nauka #paranormalne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 22
@AurenaZPolski: znam to doskonale.
osobiście doświadczyłem efektu Mandeli z szafką w domu rodziców.
drzwi pewnego dnia, w ciągu dnia(!), raptem zmieniły stronę otwierania. moje rodzicy stwierdzili, że mam urojenia, chociaż było widać, że mocno nad tym myślą.
do dzisiaj uważają, że mam nasrane.
obecnie tych szafek nie ma.
zdążyłem zauważyć, że nie było innych dziur montażowych.
to jest realne zagrożenie.

a z takich znanych efektów jest właśnie śmierć Mandeli. gdzie sam
@MagnusMaximus69: na płycie winylowej czyli takiej, której nie można zmodyfikować, na końcu była przeciągnięta solówka Mercurego "of the woooooorlllld".
w pewnym momencie spora grupa osób zauważyła brak tego zakończenia na płytach winylowych.
utwór jest na yt, ale z koncertu.
na winylach próżno tego szukać.
@AurenaZPolski: Tylko ktoś z paranoją 2000% uważa że jest świadkiem światowego spisku czy innego fenomenu jeśli pamięta coś inaczej niż twierdzą że pamiętają inni. O wiele bardziej prawdopodobne jest że to twoja pamieć szwankuje albo ktoś cię kiedyś okłamał. A może twierdzisz że możesz na swojej pamięci polegać zawsze?
@AurenaZPolski: Jak dla mnie nic nie znaczy.
Coś jest prawdziwe albo nie prawdziwe, nie ważne ile osób w to wierzy ani jak mocno.
A tu jest jeszcze czynnik konformizmu.

W eksperymencie nieświadomy obiekt wpada do windy i zauważa że ludzie są odwróceni tyłem do drzwi windy.
Jest to przecież głupota i skrajny debilizm ale obiekt częściej odwraca się tak jak reszta grupy.
Znacznie nam łatwiej zaakceptować że to my się mylimy
LegionPL - @AurenaZPolski: Jak dla mnie nic nie znaczy.
Coś jest prawdziwe albo nie ...