Wpis z mikrobloga

Wołam mirków spod tagu #astrofoto #fotografia #kosmos

Pytanie jest następujące. Mam opcję jutro podpiąć moją Sony A7III pod teleskop "Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8" za pomocą t-ringa. Czy jest coś na co trzeba zwrócić uwagę? Mam pewne obawy tylko o to że po takim połączeniu może mi zawilgotnieć matryca w bezlusterku - ma ktoś jakieś doświadczenie i mógłby się wypowiedzieć tutaj na co zwrócić uwagę żeby nie zepsuć w głupi sposób sprzętu foto?

Btw. w ogóle jest sens robienia zdjęć na tym setupie bez tego montażu który śledzi ruch nieba?
  • 10
@Petzl_Nomic: poczytaj dokładnie bo nie pamiętam jak A7III ale 99% aparatów ma użyteczne ISO do ~800 a wyższe iso wyglądają tak jakbyś robił zdjęcia zawsze na 800 iso a potem w lightroomie podnosił ekspozycje.
Due to the dual-gain architecture, there are two 'ISO-invariant' ranges: ISO 100-500, and ISO 640-51,200. This means that if your midtone exposure demands ISO 400 but you're worried about clipping highlights, you're better off keeping your exposure settings the same but dialing the camera back to ISO 100 and then selectively brightening the Raw later. This affords you 2 EV extra highlight headroom, with no extra noise in shadows or midtones. If
@sorek Cenna uwaga, poprobuje z różnymi zakresami w takim razie na jakichś względnie jasnych obiektach

@StaraSzopa ok, to też warta uwagi rzecz

Znacie jakieś fajne względne jasne obiekty na niebie które są ciekawe pod względem foto a nie tak ciemne jak mglawice? (kolega od teleskopu mówi o gromadach kulistych przykładowo)
@Petzl_Nomic: Próbuj robić fotki możliwie długim czasem, ale tak aby gwiazdy były nieporuszone... Niestety... nawet przy 0,5s nie wróżę dużego sukcesu... ale zawsze możesz spróbować zrobić 200-500 takich fotek i zestackować je w programie np DSS, a nastepnie wyciągnąć w jakimś PS czy LR.
Coś tam się powinno załapać minimalnie.
Próbuj na jakichś jasnych obiektach, M31, M42, M35, M27.
Jak je znaleźć? Użyj SkyMap albo Stellarium..
Jeśli chcesz dłuższe czasy, to