•  

  Debata na żywo z Ziębą i lekarzami. Kto ją wygrał? I jaki był jej sens? >>>> znalezisko i może dyskusja?

  Zachęcam do przeczytania, wykopania i komentowania nowego znaleziska z blogu To tylko teoria!

  Fragmenty i tagi poniżej:

  W miniony poniedziałek w TVN w programie „Uwaga!” przedstawiono problem ofiar pseudomedycyny i kontekst społeczny sprawy. Po reportażu na podkanale TTV w „Uwaga po Uwadze” odbyła się debata na żywo z udziałem Jerzego Zięby, jego „ekspertów” i „pacjentów” oraz z udziałem naukowców i lekarzy, a także przedstawicielek fundacji wspierających pacjentów onkologicznych. Co z tego wynikło ?

  Uznaliśmy jednak, że nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stawianie w debacie na równi Jerzego Zięby – człowieka który obraża lekarzy i naukowców, a mnie osobiście nazwał „ścierwem” i „gnojem” – z prawdziwymi ekspertami jest nie na miejscu wobec tych ostatnich. Na tej samej zasadzie moglibyśmy przecież podjąć się poważnej, telewizyjnej debaty nad tym, czy Ziemia jest płaska. Dodatkowo, tego rodzaju programy odbywają się regularnie na inne tematy, na zasadzie nauka kontra pseudonauka, w anglojęzycznych mediach. Wielokrotnie widziałem takie potyczki biologów z kreacjonistami i zawsze kończyły się tak samo: naukowe podejście nie ma szans z populizmem w takich warunkach.

  Problem jest jeszcze jeden i jest on znacznie szerszy, bo dotyka właściwie każdego poruszanego przez dziennikarzy tematu. Jeżeli do studia zapraszamy osoby wykreowane na dwie strony sporu, to sugerujemy tym samym, że jakiś spór w ogóle istnieje. Podczas gdy takowego nie ma – sprawa jest oczywista, a pojedyncze, niepotwierdzone przypadki, na które powołuje się Jerzy Zięba nie są wiarygodne i niczemu nie dowodzą. Niezagłębiony w temat widz odnosi wrażenie, jakoby prawda leżała pośrodku (prawdopośrodkizm). Czyli wprawdzie Jerzy Zięba racji nie ma, ale ci naukowcy i lekarze to tak też nie do końca. Jest to bardzo powszechny błąd w rozumowaniu, który trudno jest od tak wyeliminować, a tego typu dyskusje bardzo mu sprzyjają.

  #polska #nauka #gruparatowaniapoziomu #totylkoteoria #medycyna #altmed #pseudonauka #mikroreklama