Wpis z mikrobloga

#wedkarstwo
Gdyby ktoś bawił się w rozkręcanie kołowrotków to na YT jest kilka filmików o tym, nawet rozłożenie całego kołowrotka co do śrubki. Fishing reel assembly

A tak z drobniejszych rzeczy, to to jedna rzecz (inne kołowrotki mogą mieć prymitywniejszy mechanizm w tym miejscu).
Jakby Wam się ta część nie domykała (nie opuszczała) w kołowrotku, to być może wystarczy poluzować boczną śrubkę, bez rozkręcania (bo zbyt mocno przykręcona hamuje trochę zamykający szpulę element
  • 6
@Pszesmiewca: nie mówię by ktoś rozkręcał cały etc, ale jeśli komuś coś przestanie działać nagle i nie ma gwarancji ani nic do stracenia, to filmiki z netu mogą pozwolić mu złożyć kołowrotek (bo wiecie jak to jest, rozkręcasz coś, nagle jakaś rzecz wypada i nie wiemy jak ją ułożyć, włożyć i którą stroną i właśnie w tym celu zamieściłem wpis xD)
@Wobler: 2-3 smary na jeden kołowrotek? to nieźle. Niektórzy na YT używają tylko WD40 (choć w przypadku jazdy na rolkach, rolkarz nie użyłby wd40, bo to podobno jest ok do czyszczenia, a nie smarowania).

W przypadku łożysk do kółek (jazda na rolkach) to:

Oliwa/oliwka ma znakomite właściwości – rewelacyjnie zmniejsza tarcie. Mówiąc najprościej – raz zakręcone kółko nasmarowane oliwką będzie się kręcić najdłużej. Ale jest minus – zaraz “wyschnie”/wypłynie.

Towot to
@Hamza: to smar silnie penetrujący i wypłukujący inne smary ... WD 40 nie nadaje się do niczego poza penetracją miejsc które się zapieką, choć ludzie smarują i potem zdziwienie że się zatarło ...
Także nie ma co wprowadzać ludzi w błąd, bo może ktoś trafi na ten wykop kiedyś w przyszłości i jak ktoś musi szukać w necie poradników do kołowrotków to lepiej szukać poradnika do jednego konkretnego modelu, a w
@Hamza: Nie naprawiam swoich kołowrotów i nie jestem ekspertem w tej sprawie. Sam kiedyś zastanawiałem się nad nasmarowaniem i oglądałem film gościa, który naprawia takie kołowrotki. Pokazywał i objaśniał krok po kroku jak rozłożyć, nasmarować i złożyć z powrotem jeden z modeli Spro. Ogólnie, żeby nasmarować kołowrotek, tak żeby go nie zepsuć, to trzeba doświadczenia i wiedzy. Pisząc 2-3 smary miałem na myśli smar i jakiś rodzaj oliwy do kołowrotków, albo