Wpis z mikrobloga

Mam, polecam. W porównaniu do SkyMaster 15x70 mniejszy zasięg czy szczegółowość obiektów, ale IMO lepsza optycznie (koma, aberacja, kolory jakieś takie przyjemniejsze).
No i zdecydowanie lepsza jeśli nie masz statywu ;)
@kruzd: Też ją mam od kilku lat, wcześniej kupiłem Delta Optical StarLight 12x60 i wydawała mi się super (nadal jest za te pieniądze) ale do Nikona nie ma startu. Nikon ma zdecydowanie lepszą korekcję, jakość wykonania (zwłaszcza muszli ocznych i mostka), daje czystszy obraz. W tych pieniądzach nie ma za bardzo konkurencji (jedynie chyba Kamakura). Warto poszukać używki na forach astronomicznych ale trudno trafić. Zdecydowanie polecam.
@kruzd ja nie miałem adaptera, ale to grosze.
Jest mniejsza i lżejsza, przy SM nawet chwili nie dawałem rady obserwować z ręki (bez podparcia), bo ręce mdlały a obraz latał.
W przypadku N jest znacznie lepiej.
W budżecie 800 kupisz obydwie używane ;)
@Waldemar_Morawiec: @kruzd: Obydwie moje lornetki - Nikon i Delta Optical - ważą praktycznie tyle samo, ale przez Deltę trudniej obserwować z ręki bo jest większa i dłuższa, a to powoduje wyraźniejsze drgania. Większe powiększenie też wpływa negatywnie na stabilność obserwacji z ręki. Statyw w miarę sensowny można kupić za jakąś stówkę a adapter do lornetki i statywu kosztuje ze 20 złotych.