•  

Jaki notebook kupić? Polecane, a raczej najciekawsze laptopy na listopad 2018:
    do 500 zł
    do 1000 zł
    do 1500 zł
    do 2000 zł
    do 2500 zł
    do 3000 zł
    do 3500 zł
    do 4000 zł

W prawym dolnym rogu znajduje się data ostatniej aktualizacji danego przedziału.
    Do indywidualnych zapytań w sprawie wyboru laptopa służy tag: #szukamlaptopa
    Do problemów technicznych, softwarowych, innych zapytań niepowiązanych z bezpośrednim wyborem czy ogólnych informacjach o laptopach służy tag: #laptopy
    Przydatne fora: http://nhl.pl http://forum.notebookreview.com/ http://forum.techinferno
    Strony z recenzjami laptopów: http://www.notebookcheck.pl/ lub .net http://www.laptopmag.com http://www.ultrabookreview.com/ http://laptopmedia.com/

#pustulkowelaptopy

+: Sabunol, a.........y +199 innych
    •  

Co do promocji na dzień singla i czarny piątek w Polsce przeważnie są na modele, które im zalegają i się nie sprzedają. Schodzą z rynku komputery z procesorami 7 generacji i wchodzą powoli ultrabooki z i5-8265u i i5-8765u(usprawnione 14nm i wyższe zegary dla większej liczny wątków), więc jak coś będą przeceniać to raczej starsze. Dyski SSD tanieją z miesiąca na miesiąc, więc szukałbym przecenionych na pepper.pl, gdzie przeważnie ludzie wrzucają takie okazje, popularny i sprawdzony micorn m1100 jest ponownie za 169 zł: https://promocje.x-kom.pl/festiwal-zakupow

Podwyżki cen laptopów o kilkaset złotych mają związek z wojną celną Trumpa z Chinami, która odbija się na cenach elektroniki i nie tylko.

•  

@Pustulka: A zaproponowałbyś coś w wyższym przedziale, typu 7-10k? Od lat siedziałem na macu i teraz przeglądając te rózne thinkpady, delle i hp/asusy czuje się lekko zagubiony. ;)

•  

Co do wyższych przedziałów mam jakieś wersje robocze, ale nie wiem czy je ostatecznie wrzucę, bo trochę za mało ciekawych modeli jest by zakup miał sens.

W 4.5k:

Clevo N957TP6 z i5-8400(desktopowy 6 rdzeniowy procesor), gtx 1060 6GB vram, 8GB ramu, 240GB SSD i matową matrycą full hd IPS( LP156WF6-SPB1) jak naprawią lub mi dadzą inny sprawny kod to byłby za ok 4500 zł. Reszta laptopów z gtx 1060 zbyt kiepska w stosunku do tego co oferują, już prędzej wydać mniej, bo za 3791 zł vobis ma 7577 z i7-7700hq i gtx 1060 6GB vram o ile są faktycznie nowe, a nie outlety z USA - link

Z biurowców jest Dell Latitude 5590 i liczyłem, ze będzie też 900 gramowy 15 calowy acer swift 5 z magnezową obudową, ale przesunęli jego polską premierę na luty.

Z 17jest Helios z i5-8300h i 1050 Ti, a żeby nie rozbijać banku na 17-stkę z gtx 1060 jest Acer Aspire 7 z tą kartą za 4950

•  

A zaproponowałbyś coś w wyższym przedziale, typu 7-10k? Od lat siedziałem na macu i teraz przeglądając te rózne thinkpady, delle i hp/asusy czuje się lekko zagubiony. ;)

@maur: Czego dokładnie szukasz i w jakim rozmiarze?

•  

@Pustulka: Zastanawiam się nad Huawei Matebook D 14' z Ryzenem 5. Jest coś lepszego w tych pieniądzach? Troche boję się że te 8 GB ramu bez możliwości powiększenia będzie w przyszłości przeszkadzać. Teraz mam stacjonarny z FX-815, 8GB ramu i nie chciałbym laptopa który w porównaniu z nim będzie wolny.

•  

@Kamiloer: Z 4 rdzeniami w 13-14 calach do 2600 zł ciężko, Xiaomi Aira 13 musisz sprowadzać z Chin i ryzykujesz ewentualny VATem. Laptopy z mobilnymi ryzenami dużo by zyskały gdyby ogarnęli bardziej sterowniki, a Microsoft zarządzanie energią w windows 10. 8GB pewnie wystarczy do większości typowych czynności przez jakiś czas o ile nie renderujesz na laptopie, pracujesz na ogromnych bazach danych czy kilku wirtualkach na raz. Zawsze też zamawiając przez internet do 14 dni możesz zwrócić laptop jeżeli nie spełni pokładanych oczekiwań.

•  

@Pustulka: wiem że zajmujesz się głównie laptopami, a ja poszukuję czegoś szybszego od mojego surface pro 3 i3 4/64 gb

https://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=37384&specs[]=41518

Który byś wybrał?

•  

Który byś wybrał?

@misiek735: Nowszego surface'a(Microsoft Surface 6 Pro) z 4 rdzeniami :P Cena zaczyna się od 1050 euro, każdy inny taki twój jest wyraźnie gorszy.

•  

@Pustulka: brakuje mi trochę portów w tym surface. Tak jak i trójka, czwórka i piątka mają tylko jedno usb

No i surface pro 4 nadal drogawa jest, bo z amazonu switch alpha 12 mogę dostać za 600 euro.

Dziewczyna ma xiaomi air 13 z prockiem 6200u, to to nie jest czasami to samo w switch alpha 12?

•  

@Pustulka: i jeszcze tak z ciekawości. A może lepiej wziąć surface booka pierwszą generacje?

https://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-Book-Core-i5-Nvidia-GPU-Notebook-Review.153126.0.html

Zalezy mi na tablecie bo szukam czegoś 3:2 z penem do wyświetlania i pisania w pdfach

•  

No i surface pro 4 nadal drogawa jest, bo z amazonu switch alpha 12 mogę dostać za 600 euro.

@misiek735: No surface 6 pro jest drogawy, ale jako taki tabletolaptop ma jedyny sens, w DE w mediamarkcie/saturnie wersja z 256GB SSD była za €1099, na amazon.co.uk 129GB za £867.

Dziewczyna ma xiaomi air 13 z prockiem 6200u, to to nie jest czasami to samo w switch alpha 12?

Jest, ale lepiej brać coś 7gen do typowych prac z uwagi na wbudowane dekodowanie sprzętowe, gdzie przy oglądaniu filmów w internetach i nie tylko będzie mniej obciążony.

•  

@Pustulka: a widzisz. Dlatego pytam, bo Ty jesteś obeznany w tych szczegółach dotyczących szczegółów procesora.

Bardzo serdecznie i uprzejmie dziękuję

•  

@misiek735: Wbudowane sprzętowe dekodowanie hevc i vp9 od 7 generacji porcesorów, porównanie z 6(i3-7100u vs i3-6100u):

źródło: youtube.com

•  

@xortis: Nie, jak szukasz multimedialnego laptopa z metalową obudową i ważącego do 2kg to już prędzej Asus N580GDz i5-8300h i gtx 1050. Nad Lenovo Ideapad 720-15 można się zastanawiać, ale do 3k jako alternatywa do Huawei MateBook D i reszty jka S510UN czy Xiaomi Mi notebooka pro.

•  

@Pustulka: tylko Lenovo ma grafikę porównywalną do GTX 1050, a Huawei czy Xiaomi tylko mx150.

•  

@Pustulka: może się już pojawiło kiedyś to pytanie, ale może nie - dlaczego kończysz na 4k?

•  

@xortis: I tam może z nimi rywalizować z kartą o 10-15% słabsza od GTX 1050, na minus, że jest od nich cięższy, 4k za ideapada 720-15k to bezsens, 3k jest ok i tam go dodałem.

może się już pojawiło kiedyś to pytanie, ale może nie - dlaczego kończysz na 4k?

@dwugitofenobezlikusensolikum: Co do przedziałów 4.5 i 5k jest trochę za mały wybór(przynajmniej na dzień dzisiejszy), powyżej tej kwoty lepszy jest indywidualny wybór niż lista z której coś można wybrać:
      https://www.wykop.pl/wpis/36570771/#comment-128613395

Do 5k wpadłby jeszcze dell inspiron G5 z i5-8300H i GTX 1060.

•  

Czego dokładnie szukasz i w jakim rozmiarze?

@Pustulka: czegoś podobnego do macbooka może? ;)
      Szukam 15", 16-32GB ramu, i5 8gen, 512-1024GB ssd (b. mile widziany NVMe). Widziałem, że bywają ekrany 4k, ale wolę chyba zwykły i więcej czasu na baterii (jeśli dobrze kojarzę dell 1080p ma ~10godzin, a 4K już 4-5h, za dużo zabiera jak dla mnie) - i tak 80% czasu laptop będzie podpięty pod zew monitor (albo dwa)
      Wolałbym coś lżejszego niż 3kg stacja robocza, ale nie musi być najlżejszy 1.5kg który po 5 minutach obciążenia zacznie odlatywać wentylatorami... - jest coś pomiędzy? ;)

•  

fajnie,że w zestawieniu masz Lenovo Legion Y530, mnie to tylko utwierdza w zakupie tego laptopa. a do tego też lenovo premium care. więc to serio dobry wybór.

•  

@Pustulka: Kolego, podpowiedz proszę - mam voucher od HP, chciałbym kupić coś co parę lat posłuży. Która z poniższych opcji, Twoim zdaniem, jest najkorzystniejsza?

1) HP Pavilion Gaming i5-8300H/8G/256PCIe/W10 1050Ti za 3299
      Minus - zajęte oba gniazda pamięci RAM. Czy będę mógł je wymienić? Spotkałem się z ofertami gdzie kości były lutowane (brak możliwości rozudowy).

2) Starszy Omen i7-7700HQ/8GB/1TB/Win10 GTX1050Ti za 3449
      Musiałbym dokupić jeszcze SSD, na przykład Samsunga EVO.

3) Nowszy Omen i5-8300H/8GB/1TB+128GB SSD/GTX1050Ti/Win10H za 3949

A może jest jeszcze coś innego od HP na co powinienem zwrócić uwagę?

•  

@Pustulka: tak z ciekawości, spora jest różnica w wydajności między takim laptopem za 3k a komputerem stacjonarnym za 3k? stacjonarny z Ryzenem teraz, bo wiadomo co się dzieje z prockami Intela, wydajność głównie jakieś zwykłe aplikacje czy gierki w komputer

•  

@Pustulka: sorki, nie zauważyłem, jak się rozglądałem to pasujące mi lapki były właśnie w granicach 5-7k, stąd pytanie

•  

@maur:

czegoś podobnego do macbooka może? ;)
      Niska waga i cienkość obudowy wiążą się z wysokimi temperaturami, throttlingiem, ludzie wymieniają pastę termoprzewodzącą na gelida czy kryonauta bądź niektórzy nawet ciekły metal, ale cóż cudu z miniaturowego chłodzenia się nie zrobi, konkurentami macbooka są:
      - Dell XSP 15 9570(często ludzie skarżą się na piszczące cewki)
      - Asus UX550GE
      - Lenovo ThinkPad X1 Extreme(zdecydowanie za drogi jak na to co oferuje)
      - HP EliteBook 1050 G1(też dość drogo)
      I to chyba tyle z tego dostępnego w Polsce.

chciałbym kupić coś co parę lat posłuży. Która z poniższych opcji, Twoim zdaniem, jest najkorzystniejsza?

@Tusiek89: Żadna. :D Ale wiadomo, że cenowo najlepiej wypadnie pierwszy, wykonanie w każdym z nich nie ma szału, wydajnościowo gaming wypada gorzej(te same konfiguracje) od y530 czy G3 della z uwagi na chłodzenie.

Spotkałem się z ofertami gdzie kości były lutowane (brak możliwości rozudowy).
      Kości są na slocie, strona 43: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c05985643
      @petertje:
      Procesor to różnica w zegarach pomiędzy stacjonarnym, a mobilnym intelem, a gpu od kilkunastu do kilkudziesięciu % to tego może ci dojść throttling temperaturowy.

•  
      A...................y

0

@Pustulka: Wiesz może co będzie lepszym rozwiązaniem: i5-8400 desktopowy w lapku czy lepiej laptop z i7-8750h?

•  

@Pustulka: Kurwa, a ja siedzę na laptopie, który nawet cs:go nie udźwignie i mimo wszystko jestem zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Abstrakcyjne_Kapibary: Masz na myśli DTRkę Clevo N957TP6? Chłodzenie będzie w nim lepsze i zawsze możesz w przyszłości wymienić na 8700/8700k może też na 9generację 6 rdzeniowych, ósemek na pewno nie pociągnie sekcja VRM nawet jeżeli ktoś zmoduje bios, no przynajmniej na normalnych zegarach. Oczywiście jak ci już teraz potrzeba więcej wątków to i7-8750h.

+: A...................y, jakub131 +1 inny
    •  
      A...................y

0

@Pustulka: Tak myślę właśnie o nim ale waham się czy nie lepiej będzie kupić MSI GP 63/73 jak myślisz ten clevo jest rozsądniejszym wyborem?

•  

@Pustulka: Mógłbyś jeszcze wyjaśnić co jest nie tak z outletem z USA. W tym czy są jakieś przeciwskazania przed zakupem jeżeli kupiłbym 5 letnia gwarancję biznesową.

•  

@Abstrakcyjne_Kapibary:
      Clevo Zagadaj z @NTT_System w sprawie tego: https://sklep.ntt.pl/laptopy-hiro/81710-laptop-do-gier-hiro-957-h211-156.html z kodem PUST5NBH(który miał być ważny do końca listopada, ale chyba już mi go wyłączyli) czyli 5% rabatem wychodził 4499 zł, może ci spuszczą więcej. Za Gp63 zapłacisz z 800 zł więcej za podobną konfigurację. Kilku wykopowiczów je brało możesz się zapytać czy są zadowoleni. Inna sprawa gdy potrzebujesz 17-stki, bo to clevo ma 15 cali.

Mógłbyś jeszcze wyjaśnić co jest nie tak z outletem z USA. W tym czy są jakieś przeciwskazania przed zakupem jeżeli kupiłbym 5 letnia gwarancję biznesową.

@jakub131: Outlet new, zwrot, refurb, kupujesz od kogoś czy sam w USA?

•  

@Pustulka Refrub lub zwrot ze strony della. Kupuje sam w USA.

•  

@Pustulka: są już na rynku jakieś tańsze (rzędu 3k pln) laptopy max. 15 cali( w sumie i mniej tym lepiej( ͡° ͜ʖ ͡°) ) z pokryciem 100% sRGB i 8+GB RAMu?

•  

@Pustulka: Szukamy czegoś do 2k (najlepiej 13/14 cali) do pracy biurowej i to Lenovo, które podałeś też już widziałem wcześniej i wszystko ok ale trochę się obawiam o te 4 GB ramu, że jednak to jest mało przy W10. Z drugiej strony ciężko znaleźć opcje z 8gb w podobnych pieniądzach. Jak uważasz?

•  

@Pustulka czyli chyba lepiej stacjonarkę - dzięki!

•  

@Pustulka: Czy znajdę coś lepszego od MSI GF63 w przedziale cenowym do 4 tyś zł? Zależy mi na wadze niższej niż 2kg i grafice pełnej 1050 albo 1050ti

Chyba że rzeczywiście jest tak że te max-1 lepiej się sprawdzają przy niższych ustawieniach i grach z większym przełożeniem ciężaru mocy obliczeniowej na cpu (widziałem takie testy). No i się zastanawiam czy Max-Q nie będzie bardziej przyszłościowe?

Aha czy da się jakoś taniej niż 3k wyrwać tego lapka? No bo na ebay usa niby jest ale znowu przesyłka, podatki i już się cena wyrównuje

•  

ze będzie też 900 gramowy 15 calowy acer swift 5 z magnezową obudową, ale przesunęli jego polską premierę na luty.

@Pustulka: dzięki za to info! MEGA MOCNO czekam na premierę Acer Swift 5 2018 15" , czy 2019 jak to raczej będzie miało miejsce ;p

•  

@jakub131: kupiłem ostatnio z usa i dostałem taki podatek że mi się odechciało. Jak ci się niby opłaca?

•  

@Pustulka: Kliknąłem laptok za 3k i pierwszy z brzego z grafiką 1050 obudowa jak 60-stronicowa lektura i zerowe chłodzenie xD Nigdy nie ogarnę tego jak można wkłądać takie karty do kompów i robić z nich ultrabooki. 42 fpsy przy wieśku. Mhm...chyba przez 15 pierwszych minut gry/

•  

Refrub lub zwrot ze strony della. Kupuje sam w USA.

@jakub131: Zarejestruj go na siebie w PL, jeżeli się popsuje to będą go naprawiać do skutku choćby miałaby zostać sama obudowa, ale nie wymienią go na nowy.
      @kuraku:

są już na rynku jakieś tańsze (rzędu 3k pln) laptopy max. 15 cali( w sumie i mniej tym lepiej( ͡° ͜ʖ ͡°) ) z pokryciem 100% sRGB i 8+GB RAMu?

@kuraku: Brak, najbliżej będzie 15-stka Xiaomi z Chin z priority line może nie wpadnie na VAT.

Zależy mi na wadze niższej niż 2kg i grafice pełnej 1050 albo 1050ti

@caribbean: Jest też Asus N580GD.
      @bubr32: Moda na coraz mniejsze i lżejsze laptopy, taki jest teraz kierunek.

•  

@Pustulka: Dlatego tez kupuje z pro suport i NBD.

Wielkie dzięki za odpowiedź.

•  

@Pustulka: Wiem, bo handluję tym i wszystko co ma wysokiego GTXa a nie ma chłodzenia to szajs. Najgorsze jest to, że ludziom często nie da się przetłumaczyć, że komp o identycznych parametrach w gównianej obudowie po prostu się spoci i zwolni. "No ale od tego mam podkładkę chłodzącą" xD Jassssne.

Ciekawy jestem co byś polecił mi osobiście jakbym szukał coś multimedialnego ale nie do gier z ssd i matowym IPSem z podświetlaną kawiaturą i matrycą 1080p w amelinowej obudowie (cena do 3500)

•  

@bubr32: Myślisz że te kadłubki od Clevo/Hyperbooka mają wystarczające chłodzenie?

•  

@bubr32 czyli jak chciałem kupować tego msi gf63 to odpuszczać? A możesz jakiś link z domem który pokazuje to zmęczenie materiału podesłać?

•  

@caribbean: Ja bym odpuścił. Jutubowi opłacani recenzenci powiedzą ci co odpalisz na tym sprzęcie i w ilu fpsach ale jak długo utrzymasz takie parametry już nie. Throttling będzie występował wszędzie tam, gdzie masz dobrą kartę graficzną upchaną w malutką książeczkę bez wyraźnie zaznaczonego elementu chłodzenia. Często takie zabawki chodzą dobre 2 lata a potem trafiają w moje ręce totalnie bez termopadów czy ze zjaraną pastą.

•  

@Pustulka zamówiłam wczoraj laptoka, patrzę wpis o laptokach, trochę mini zawał, ale ok, zobaczę do 3000 zł i nagle siup, jest ten, który zamówiłam (。◕‿‿◕。) kamień z serca i dobrze czuje człowiek, o jeden ból dupy w życiu mniej xD

•  

Myślisz że te kadłubki od Clevo/Hyperbooka mają wystarczające chłodzenie?

@loputocrack: DTRki z desktopowymi procesorami tak, reszta tak nie bardzo.
      @caribbean: Wiesz ten GF63 waży 1.85kg i na czymś to trzeba było to zaoszczędzić, miniaturowe chłodzenie do którego z jakiegoś powodu wrzucają wersje z MAX-Q, a nie pełnoprawne karty, zawiasy i ich okolice raczej też nie są super solidne, cudów po wymianie pasty raczej również nie otrzymasz. Jak chcesz go koniecznie brać to po dwóch latach jak gwarancja się skończy się go pozbądź.

•  

@Pustulka proszę nie polecać lenovo 510-15, posiada wadę konstrukcyjna gpu obcina zegary przy 60 stopniach, od dwóch roku czy dwóch czekamy na akutalizacje biosa od lenovo i nic z tego.

•  

do którego z jakiegoś powodu wrzucają wersje z MAX-Q,
      @Pustulka: ale gf63 jest przecież ze wszystkimi kartami do wyboru?

•  

@Pustulka:
      mam pytanie o tego laptopa:

https://www.x-kom.pl/p/441809-notebook-laptop-15-6-lenovo-legion-y530-15-i5-8300h-8gb-1tb-win10x-gtx1050ti.html

dlaczego jak wybiore z ich konfiguratora dodatkowo dysk ssd to znika mi system WIN10 a jak wybiore system to znika z wyboru dysk ssd?

•  

ale gf63 jest przecież ze wszystkimi kartami do wyboru?
      @caribbean:
      GF63 8RC ma gtx 1050
      GF63 8RD ma gtx 1050 Ti max-Q
      Oba układy pobierają i wydzielają mniej więcej podobne ilości ciepła i to miałem na myśli.
      @mohawk:
      Dysk dokładają sami, ale do innej konfiguracji y530 dlatego znika.

źródło: notebookcheck.net

•  

@maur: dell XPS 15 z ekranem UHD, metalową obudową i wnętrzem z włókien węglowych. Wersja ekranem HD ma 14 godzin odtwarzania filmu na baterii.

•  

@Pustulka: Nie wiem skąd te ceny bierzesz Mireczku, ale taki np. T460 jest nie do dostania w przedziale do 1,5 ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@Dezynwoltura: Bliżej 1600 zł na allegro, olx, nhl.pl czasami trzeba się potargować o 100 zł w dół, ale nie jest to takie niemożliwe.

•  

@Dezynwoltura: @Pustulka: Ja sam teraz kupiłem T450 z 240 GB SSD / i5-5300U / 8GB + pro dock w super stanie (laptop pracował głównie w docku i po zdjęciach widze że płytka / klawiatura wygląda świetnie więc musiał być rzadko używany normalnie) za 1100. Musze tylko wymienić matryce na IPSa FHD bo jest zamontowane 1366x768 :( (będzie chyba trzeba brać z ali bo whitelista w biosie więc potrzebuje szczególnej matrycy która normalnie jest w T450s, a w Polsce nie mogę znaleźć B140HAN01.3 od Au Optronics z FRU wskazującym na Lenovo)

T460 próbowałem znaleźć też i na Allegro startują od 2K niestety, przez chwile było 1700 ale szybko znikło i nie zdążyłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  
      dajpandolara

0

@Pustulka: olul, zupełnie zapomniałem o zwrocie HP. ( ͡º ͜ʖ͡º) Dobrze, że tutaj zajrzałem. Ciekawe jak się sprawują te nowe Paviliony z i5-8300H...

•  

Ciekawe jak się sprawują te nowe Paviliony z i5-8300H...

@dajpandolara:

źródło: youtube.com

+: dajpandolara
    •  

@loputocrack: DTRki z desktopowymi procesorami tak, reszta tak nie bardzo.

@Pustulka: Co masz na myśli pisząc desktopowe procesory?
      A te modele byś polecił, czy odradził? link link

•  

Co masz na myśli pisząc desktopowe procesory?

@loputocrack: To, że w DTRkach Clevo włożone normalne procesory na slocie jak w stacjonarnym komputerze, który możesz wymienić w przyszłości na inny mocniejszy np. i5-8400 na i7-8700 przykładem najtańszego takiego laptopa Clevo N957TP6

A te modele byś polecił, czy odradził?
      Przy 2kg i takiej grubości musisz brać pod uwagę, że to zegarów trzymać nie będzie, chłodne raczej tez, więc takie rzeczy musisz zaakceptować w tych dwóch naleśnikach.

•  

@Pustulka: Czyli rozumiem że takie cacko za 7k od @NTT_System o wadze 2kg https://sklep.ntt.pl/laptopy-hiro/66249-laptop-hiro700-h24-156-nbc700-h24-ntt.html też się będzie grzało pierońsko? Bo z tego co wynalazłem w necie, to jest analogiczny kadłubek do Pulsara Z15 od hyperbooka.

Ciągle szukam czegoś ~5k z gtxem 1060 może być bez dysku, które mogę sobie dokupić w trakcie BF. No i pewnie będę patrzył na niemieckiego Amazona w trakcie BF, bo na polskie sklepy nie liczę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Pustulka: a co polecisz za ~5k? Bardzo mi pasuje Thinkpad e580 ale kartę graficzną ma bardzo słabą. Co myślisz o tym asus'ie KLIK

•  

@loputocrack: Tak będzie mały piekarnik, jak szukasz koniecznie wśród tych naleśników z gtx 1060 to i5-8300h będzie lepszym pomysłem.
      @RobenPL: Wyszedł już następca N580GD, gdzie i5-8300h jest szybsze od i7-7700hq, laptop sobie nie radzi z 6 rdzeniową i7, więc taką konfigurację bym odpuścił.

•  

@Abstrakcyjne_Kapibary: @Pustulka:

Psst... Jak coś to ceny są obecnie ustawione we wszystkich notebookach jak po 5% rabacie. Stąd kod jest nieaktualny. Stan ten powinien się utrzymać długo.

•  

@Pustulka: Dwa pytania z mojej strony:
      1) co sądzisz o Ryzenach 7-2700U:
      np: https://www.al.to/p/441908-notebook-laptop-15-6-acer-aspire-3-ryzen-7-8gb-240-1000-win10-fhd.html
      2) wpadł mi w oko HP Pavilion Power, jak wypada w porównaniu do HP Pavilion Gaming:
      https://www.x-kom.pl/p/460570-notebook-laptop-156-hp-pavilion-power-i5-8300h-8gb-2401tb-gtx1050.html

Z góry dzięki za odpowiedź

•  

@WqwertyM: i5-8300H+gtx 1050 to lepszy duet od 2700U z Vegą 10, załatw sobie voucher od HP co by zmniejszyć cenę laptopa o 400 zł po zwrocie. Co do wypadania, obie konstrukcje be szału, ale z uwagi na voucher w podstawowej konfiguracji można go mieć za 2600 zł, więc nie ma co wybrzydzać, aczkolwiek tuż po upłynięciu 24 miesięcy gwarancji bym się go pozbył, chociaż zawsze można się zapytać na temat carepacków HP przedłużających ją o kolejny rok, dwa zazwyczaj były relatywnie tanie.

•  

@Pustulka: Dzięki, pytałem o wypadanie bo akurat Gaming jest w liście do 3500 (tylko w konfiguracji z 1050Ti).

•  

@Pustulka: A ta DTRka od Clevo z i-5 (droższa) to też procesor desktopowy, który będę mógł wymienić w przyszłości? Polecasz też ten procek do tego GTXa?

•  

@loputocrack: w związku z tym, że voucher nie działa i nie będzie to trochę drogo jak za to clevo, zapytaj się za ile by ci sprzedali sam kadłub bez ramu, cpu i hdd. Na chwilę obecną chłodzenie i vrm pociągną i7-8700 wyżej już może być ciężko, przydałby się delidding.

•  

@Pustulka: a tego następcę Asus N580GD z i5-8300h + gtx 1050 - polecasz ?

•  

@RobenPL: Za 3800-3900 zł przejdzie.

•  

@Pustulka Siema, mam 2 laptopy do wyboru:

ASUS FX504GD-E4274T i5-8300H 8GB 1000GB GTX1050 W10 (3700zl gdzie dostaje spowrotem 400zl na kolejne zakupy)

Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/8GB/256/Win10 GTX1050 (3700zl)
      Co myślisz o tych modelach? I jeszcze chciałbym się dowiedzieć o laptopach HP Pavillion ponieważ mam taką konfigurację
      HP Pavilion Power i5-8300H/8G/256 GTX1050 za 2900zl i nie wiem czy dopłacać do tamtych modeli czy postawić na tańsza opcje?

•  

Jak zainwestować to w lenovo. Oni mają program lenovo premium care więc z serwisem nigdy nie będzie problemów

•  

@Syndram: Laptop ok, tylko trochę drogo.
      @Ov3rKill: Tego asusa bym nie brał, a jak chcesz wydawać więcej niż 3500 zł to raczej na laptop z gtx 1050 Ti.

•  

@Pustulka A co byś proponował tak w okolicach 3500-3600zl?

•  

@Pustulka Hej :) W zeszłomiesięcznym wpisie dot laptopów mówiłeś, że ceny nieco wzrosły przez studentów. I teraz mam pytanie jako studentka próbująca nieco przyoszczędzić. XD Czy jest coś co mógłbyś mi polecić? Muszę kupić lapka do pisania notatek z wykładów, i pewnie czasem do obejrzenia jakiegoś filmu (ale głównie do pisania notatek). Mam już laptopa 15 calowego i jest za duży i za ciężki do noszenia go na uczelnię. Jedyne potrzeby to mały rozmiar i bateria na chociaż 6 godzin używania. Czy sądzisz że kupię coś zdatnego w cenie do 1500 (max 2000 jeśli stwierdzisz, że warto)? Widać że znasz się na rzeczy, bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź! :)

•  

@Pustulka: Cześć!
      Polecili mi Ciebie w innym wątku, ponoć jesteś najbardziej na biężąco w laptopach.
      W ciągu najbliższych tygodni chcę kupić laptopa do pracy. Jestem programistą, więc zależy mi na dobrym dysku, dobrym procesorze i dużej ilości RAMu. Karta graficzna nie jest priorytetem. Systemu nie potrzebuję, bo i tak Linuks wskoczy. Ekran, jeśli mniejszy niż 15 to z dużą rozdzielczością, bo często pracuję na mieście i nic nie podłączę.
      Kojarzysz coś ok 3-3,5k w tym momencie? Patrzyłem na Twój link wyżej, ale może coś się jeszcze wpasuje w moje wymagania lepszego. Myślisz, że na BlackFriday wskoczą fajne promocje gdzieś?
      Dzięki!

•  

@Pustulka: Miałbyś jakieś laptopy do polecenia w cenie do około 6000 zł? Sprzęt będzie głównie używany do grafiki (pakiet Adobe: Photoshop, Illustrator, Indesign, After Effects, w przyszłości pewnie też Premiere). Nie będę raczej grał w gry, ale raczej w miarę mocna karta przydałaby się np. do montażu wideo. Ekran 15 cali. Nie musi być to bardzo lekki sprzęt - głównie będzie używany w domu, ale chcę mieć możliwość wzięcia sprzętu również np. na jakieś spotkania.

•  

Miałbyś jakieś laptopy do polecenia w cenie do około 6000 zł? Sprzęt będzie głównie używany do grafiki (pakiet Adobe: Photoshop, Illustrator, Indesign, After Effects, w przyszłości pewnie też Premiere). Nie będę raczej grał w gry, ale raczej w miarę mocna karta przydałaby się np. do montażu wideo. Ekran 15 cali. Nie musi być to bardzo lekki sprzęt - głównie będzie używany w domu, ale chcę mieć możliwość wzięcia sprzętu również np. na jakieś spotkania.

@team1212: Mógłbyś rozważyć Tongfanga GK5CN6Z, ma niezłą matrycę i z gtx 1060 zaczyna się od trochę ponad 5000 zł u polskich resellerów: https://www.notebookcheck.net/Schenker-XMG-Neo-15-i7-8750H-GTX-1060-Full-HD-Tongfang-GK5CN6Z-Laptop-Review.315660.0.html

Temperatury obudowy jak widzisz pod obciążeniem np. w takim wiedźminie III są dośc wysokie, na minus też, że założyli mniejszą baterią, jak padnie to to mógłbyś ściągnąć większą z Chin.

A co byś proponował tak w okolicach 3500-3600zl?

@Ov3rKill: Laptop z gtx 1050 ti, może coś pojutrze przecenią, patrz po dużych sklepach.

W ciągu najbliższych tygodni chcę kupić laptopa do pracy. Jestem programistą, więc zależy mi na dobrym dysku, dobrym procesorze i dużej ilości RAMu. Karta graficzna nie jest priorytetem.
      @wanderlust00: Kto wie może coś przecenią, ciebie interesują 4 bardzo szybkie wątki(no chyba, że korzystasz z większej ilości wirtualek czy android studio, który przy kompilacji potrafi wykorzystać wszystkie wątki) i ram na slotach, bo drogo, a na allegro znajdziesz drugą 8GB kość taniej. Dysk pewnie też by ci się bardziej opłacało kupić na własną rękę np. 970 evo na przecenie. Kwestia też czy szukasz 14-stki ze słabszym niskonapięciowcem czy 15-stkę z i5-8300h, i7-8750h.

•  

Hej :) W zeszłomiesięcznym wpisie dot laptopów mówiłeś, że ceny nieco wzrosły przez studentów.

A potem ceny wzrosły, a raczej się nie obniżyły przez wojnę handlowo-celną, którą Amerykanie wypowiedzieli Chińczyków

Muszę kupić lapka do pisania notatek z wykładów, i pewnie czasem do obejrzenia jakiegoś filmu (ale głównie do pisania notatek). Mam już laptopa 15 calowego i jest za duży i za ciężki do noszenia go na uczelnię. Jedyne potrzeby to mały rozmiar i bateria na chociaż 6 godzin używania. Czy sądzisz że kupię coś zdatnego w cenie do 1500 (max 2000 jeśli stwierdzisz, że warto)? Widać że znasz się na rzeczy, bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź! :)

@Smyczkova: A może używana biznesówka za ok. 1500 zł jak Dell Latitude 7270(12.5 cala, długo trzyma na baterii, 1.38kg): https://www.notebookcheck.net/Dell-Latitude-12-E7270-Notebook-Review.168460.0.html

•  

Kto wie może coś przecenią, ciebie interesują 4 bardzo szybkie wątki(no chyba, że korzystasz z większej ilości wirtualek czy android studio, który przy kompilacji potrafi wykorzystać wszystkie wątki) i ram na slotach, bo drogo, a na allegro znajdziesz drugą 8GB kość taniej. Dysk pewnie też by ci się bardziej opłacało kupić na własną rękę np. 970 evo na przecenie. Kwestia też czy szukasz 14-stki ze słabszym niskonapięciowcem czy 15-stkę z i5-8300h, i7-8750h.

@Pustulka: Muszę to mieć na jednej fakturze z jednego sklepu, więc dokładanie ramu czy dysku nie wchodzi w grę :/
      Biorę pod uwagę 14-15,6 cali. Nie mniej, nie więcej. Chociaż te mniejsze pewnie będą mniej wydajne albo będą się grzać?

•  

@wanderlust00: Mniejsze będą wyposażone w niskonapięciowe układy o niższych zegarach i też niezbyt je trzymające pod obciążeniem, więc tak mniej wydajne i z gorszym układem chłodzenia, ale też lżejsze.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Pustulka: hej mam pytanie, dlaczego lapki tak trzymają cenę? Sprawdziłem dziś po ile stoi mój Acer F5-573G
      (16 gb ram, ssd, i-7, ale też starsza karta graficzne) kupiony równo 2 lata temu i w xkom cena spadła raptem o 100 zł przez te 2 lata.

•  

A z tych 15 coś godnego uwagi polecisz?

@wanderlust00: Może jutro będzie przeceniony jakiś laptop z i7-8750h.

Dobra oferta dla osób szukających komputer do gierek: https://www.pepper.pl/promocje/acer-predator-helios-300-156-z-gtx1060-amazones-93351euro-laptop-116810#

•  

@emdey: Z tych 3 brałbym della, zagadaj do x-kom czy by go ci jeszcze nie spuścili trochę z ceny, chociaż wątpię.

•  

@loputocrack: Ja bym wolał Heliosa, ale ten dell ujdzie i zegary w tym max-q nie będą tak niskie jak w innych wersjach max-q, więc nie jest tak źle.

•  

@Pustulka: A chłodzenie i zegary ok w tym Heliosie? Można tam podmienić ssd na złączu m.2 na jakiś większy? bo 128gb to trochę lipa ;)

•  

@loputocrack: Chłodzenie bez szału, zegary wyższe dla cpu i gpu, dell natomiast ma polską klawiaturę i gwarancję, na baterii też powinien trzymać dłużej, a 7300hq jakoś specjalnie nie będzie ograniczać gtx 1060max-q.

•  

Czarny piątek deals:

14-stki za 2500 zł, nie ważą tony, niezłe przebiegi na baterii
      Acer Swift 3 z i5-8250u, 256GB SSD z kodem: PIĄTEK800 2500 zł, oferta ważna do końca dnia lub wcześniejszej wyprzedaży - link
      Huawei MateBook D 14 z ryzenem - link

recenzje:
      https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-SF315-8250U-MX150-FHD-Laptop-Review.258594.0.html
      https://www.laptopmag.com/reviews/laptops/huawei-matebook-d-amd

15-stki:
      Huawei MateBook D 15 z i5-8250U, UHD620, 8GB. full hd ips wersja z 256GB SSD, waga 1.85kg za 2599 zł - link

Lenovo Y530-15 z i7-8750h, GTX 1050 ti, 8GB ramu, matową matrycą full hd za 3780 zł w xtreem po wpisaniu kodu BCW10 - link

17-stki:
      Lenovo Ideapad 330-17 z i5-8300h, GTX 1050, 8GB ramu, matową matrycą full hd za 2970 zł w xtreem po wpisaniu kodu BCW10 - link

•  

Ten też nie najgorszy deal biorąc pod uwagę, że ma 16GB ramu HDD+SSD, i7-8750h, 1050 ti za 4200: https://pl-store.acer.com/aspire-7-laptop-a715-72g-czarny-2

•  

Lenovo Y530-15 z i7-8750h, GTX 1050 ti, 8GB ramu, matową matrycą full hd za 3780 zł w xtreem po wpisaniu kodu BCW10

@Pustulka: czy w podobnej cenie można kupić przykładowo kadłubka w podobnymi parametrami?

•  

@Pustulka
      Hejo, jesteś moją ostatnia deska ratunku xD
      Szukam 15", z min GTX 1050, SSD, i5 8 gen ALE (i to wyklucza wszystkie Twoje propozycje na stronce)
      1. Ma nie wyglądać jak laptop gamingowy
      2. Wąskie ramki

•  

@Pustulka Najbliżej ideału jest Asus vivobook pro (fajny bo aluminium ale jest ogromny, za szerokie ramki), także nie potrafię się zdecydować na niego. Ideałem jest Ideapad 330s, ale niestety w Polsce prawie ich nie ma a w reszcie Europy nie znalazłem tego modelu o interesującej mnie specyfikacji (na amazon.de jest z i7, ale grubo przekracza próg 4000). Czy jest jakaś inna opcja czy trzeba czekać aż coś nowego się pojawi?

•  

czy w podobnej cenie można kupić przykładowo kadłubka w podobnymi parametrami?

@tmb28: Nie i z kadłubków jedynie DTRki mają sens.
      @Shoshon: Będzie kiepsko do 4k, Y530 ma węższe ramki, ale wygląd no cóż.

+: tmb28
    •  

@Pustulka
      Znalazlem właśnie dokładnie to, czego szukałem:
      https://allegro.pl/oferta/7684363588
      Tylko sklep ma przeciętne oceny. Ale jakbym chciał zaryzykować to ma sens ten laptop z tą specyfikacją?

•  

@Pustulka:

Czy z okazji Cyber Monday widzisz może jakieś ciekawe promocje na laptopy za 2k - 2.5k, np Acer?

•  

Tylko sklep ma przeciętne oceny. Ale jakbym chciał zaryzykować to ma sens ten laptop z tą specyfikacją?
      @Shoshon: Oni je ściągają z zagranicy, będziesz miał problemy z ewentualną realizacją naprawy gwarancyjnej.

Czy z okazji Cyber Monday widzisz może jakieś ciekawe promocje na laptopy za 2k - 2.5k, np Acer?

@adamzawady: Nic ciekawego, zrobili sobie cyberfrajer.

•  

@Pustulka: nic ciekawego nie znalazłem ~5k z GTX1060 i co najmniej i5 może Ty coś wypatrzyłeś?

•  

@Pustulka: szukam jakiejś 14 calowej poleasingówki z wybitną matrycą najlepiej Full HD i IPS do kwoty 1500zł. Mam aktualnie T430s z tandetną matrycą i mała rozdzielczością. Co do obecnego lapka to nic nie można mu zarzucić oprócz tej matrycy, a dałem za niego nie całe 500zł - 4gb RAM, 128 SSD. Z tych co polecasz który posiada najlepsza matrycę? Laptop wyłącznie będzie służył do oglądania filmów i pracy biurowej. Do grania służy komputer stacjonarny, a nie jakieś grzejniki... Z góry dzięki za odpowiedź

•  

@Pustulka: którego laptopa polecasz bardziej?

https://www.x-kom.pl/p/445033-notebook-laptop-15-6-lenovo-ideapad-330-15-i5-8250u-8gb-480.html

https://www.x-kom.pl/p/451650-notebook-laptop-156-asus-vivobook-r520ua-i5-8250u-8gb-256ssd.html?gclid=Cj0KCQiA_4jgBRDhARIsADezXchJBZMqsrX_pCqPdv8cj5zU-l2FPbFer7yMBWOh8a0eWz0JZJ5C_7YaApOREALw_wcB (znalazłam go na outlecie xkom za 2499 1T + 128 sdd)

Słyszałam dużo nieprzychynych opinii na temat lenovo, ale nie wiem czy to prawda, natomiast o tym asusie nie ma renecji i jest polecany w sklepach, co jest trochę podejrzane.

Ogólnie szukam laptopa na studia z podobnymi parametrami do 2600.

•  

@Pustulka: cześć, orientujesz się może kiedy jest najlepszy miesiąc na kupno nowego laptopa, tj. kiedy ceny starszych modeli spadają? Czy jest to grudzień czy styczeń bardziej czy w ogóle inna pora roku? Interesuje mnie coś z i5-8300h (z tego co wiem znacząco lepszy od 8250u), 15 cali i zastanawiam się kiedy wybrać się na internetowe zakupy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@zeisx123: Generalnie delle E7440, E7450 w zależności co i w jakim stanie znajdziesz. Widziałem też kilka T460 nowszy sprzęt, ale matryca gorsza. Zawsze też wybrać jakiś laptop z matrycą HD i jeżeli jest ona na eDP to samemu wymienić na lepszą jakościowo od AUO czy LG.
      @mimi08: Ten asus jest trochę głośny pod niewielkim obciążeniem. Kwestia czego dokładnie szukasz na te studia, jak tylko wydajności to pavilion z i5-8300h + gtx 1050 z voucherem jak czegoś lżejszego to szedłbym raczej w stronę 14-stki, ewentualnie 1.7-1.9 kg 15-stki z integrą/mx150.
      @kaczoor:

cześć, orientujesz się może kiedy jest najlepszy miesiąc na kupno nowego laptopa, tj. kiedy ceny starszych modeli spadają?
      Styczeń i wyprzedaże np. nieudanych prezentów i nie tylko, pozbywają się też starszych modeli, okres wakacyjny lipiec-pierwsza połowa sierpnia. Teraz tak na targach pokażą nowe karty nvidii, więc nowe laptopy z nimi to ostatnie dni lutego, ale raczej marzec i to pewnie druga połowa w Polsce lub później.

+: kaczoor
    •  

@grosik01: Ujdzie, tylko by w pełni wykorzystać ten procesor musisz zrobić undervolting w programie intel XTU i w przyszłości też zmienić pastę, bo asus stosuje kiepską.

•  

@Pustulka: Jakieś inne sensowne alternatywy 15' dla 6570b do 800zł? Musze zamówić przed świętami na prezent a aktualnie mało ciekawych ofert imo. T530/520 nie chce, a 8570p za drogo obecnie.

•  

@envoray: No drogo będzie co najmniej do końca roku, bo dostawy nowego sprzętu będą mieć pewnie dopiero gdzieś od drugiej połowy stycznia. Możesz próbowac wycebulić gdzieś probooka 650 g1, ale będzie ciężko by nie miał jakiejś skazy.

•  

@Pustulka: nie mam możliwości na voucher, głównie wydajność i żeby był poniżej 2kg tylko o takie laptopy ciężko w przedziale cenowym do 2700 :/ nawet patrząc do polecasz ;)

•  

@mimi08: wystarczy jakiekolwiek stare urządzenie HP i z niego numer seryjny może być np. stara drukarka od jakiegoś znajomego.

•  

@Pustulka: czy hp mają teraz lepszą jakość? Laptop po 2 latach się rozpadł :/

•  

@mimi08: ten pavilion jest raczej góra na 2 lata, więc to zależy od modeli probooki i elitebooki tak jak zawsze są trwalsze, omeny, envy bardziej od pavilion, które są najniższym sortem.

•  

@Pustulka: a wracając do tych dwóch modeli lepszy asus czy lenovo?
      Bo widzę, że u Cb bardzo często pojawiają się laptopy z Lenovo ;)

•  

@Pustulka: Co sądzisz o ASUS VivoBook Pro 15 N580GD-E4052 z GTX 1050 i i5-8300h? Szukam czegoś z GTX 1050 i i5-8300h. Zastanawiam się też nad hp pavilion power, ale chyba gorsza jakość wykonania

•  

@mimi08: a może huwaei d15, czasami go przeceniają w dół, waży ok 1.9kg i trzyma dłużej na baterii niż tamte dwa.
      @xpiotr123: No z tych dwóch asus.

+: mimi08
    •  

@Pustulka: Masz jakieś opinie na jego temat (ASUS VivoBook Pro 15 N580GD-E4052 z GTX 1050 i i5-8300h) ? Bateria, awaryjność? Czy polecasz coś innego?

•  

@xpiotr123: Matryca bez szału, bateria w sumie też, warto w przyszłości wymienić pastę oraz już teraz zrobić undervolting procesora w programie intela o nazwie XTU, jak i też trochę go uciszyć przy użyciu notebook fan control na małym obciążeniu. Chłodzenie nie radzi sobie z 6 rdzeniowym i7.

•  

Cześć @Pustulka,

Polecono mi Twoje zestawienie i murze przyznać bardzo quality content.
      Szukam właśnie laptopa na prezent i chciałem się przed podjęciem finalnej decyzji Ciebie poradzić, ale żeby az tak nie pasożytować najpierw dodam/ sprostuje info o laptopie o którym sporo napisałeś w zestawieniu (xiaomi mi pro), bo używam go od marca, miałem już przygodę z odsyłaniem na gwarancje do Gearbestu i mogę co nieco dodać.

Napisałeś
      "- żeby ten czterdzeniowy niskonapięciowy i5-8250u trzymał zegary należy ściągnąć aplikację intela i podbić mu TDP z 15W na 45W"

Nie próbowałem, jak dotąd do żadnych czynności nie brakowało mi mocy. Popraw mnie jeśli się mylę, ale zakłądam że większa moc -> wyższe zużycie energii -> więcej ciepła -> bardziej agresywnie pracujące wentylatory?
      Jeśli tak to odradzam, bo wentylatory w tym modelu są dość agresywne (często się włączają) i są słyszalne bez takich zagrywek.

"- windows jest chiński, ale według informacji od Pana rukh da się go nadpisać instalując "windows Home Single Language PL tworząc obraz przy pomocy media creatora, podczas aktyacji kliknąć na rozwiązywanie problemów i zrobić update, inną opcją jest przypisanie klucza do konta po aktywacji i instalacja wersji angielskiej"
      Może i faktycznie można, ale mi się nie udało. Laptop zawierał też chińską licencje na office 2016. Mocno kombinowałem z przypisaniem jej do konta microsoft ale niestety to też nie wyszło (czego bardziej żałuje niż windy."

"- zaakceptować to, że 2900-3250 zł niekoniecznie będzie finalną kwotą jaką się za niego zapłaci jeżeli wpadnie na VAT"
      Można wyeliminować to ryzyko - zakup z PL magazynu. To eliminuje ryzyko extra dopłat (bo sprzęt jest już w EU i jest nieco droższy) + dostawa w 1 dzień w moim przypadku przy wysyłce z Polski.

"- realnie 6 miesięcy gwarancji, bo przez taki okres obowiązuje ochrona paypal, chargeback z karty chyba odrobinę dłużej"
      - wysłałem do nich laptopa przed upłynięciem 6mc, dostałem po. Nie otwierałem sporu na pay pal, wiec trudno mi stwierdzić czy ta moja możliwość zrobienia tego (na początku) i nie możliwość pod koniec jakoś na ten proces wpłynęła.
      - laptop trzeba odesłać do Hong kongu. Koszt 90-180 zł. Pay pal zwraca do jakiejś kwoty. W moim przypadku express PP szedł miesiąc.
      - Ponaglałem ich chyba 2 czy 3 razy. Sprzęt u nich siedział miesiąc
      - Po 62 dniach odkąd wysłałem paczkę ( 1 mc poczta + celnicy i 1 mc u nich) dostałem nr trackingowy przesyłki. Laptop szedł już z UE. Po 2 dniach roboczych był u mnie.
      Wydaje mi się że dostałem po prostu inną sztukę działającą bez zastrzeżeń i najmniejszych śladów użytkowania, z tym razem hiszpańskim Windowsem którego już bez problemu można było sformatować i ustawić PL.

Koniec końców - no długo, ale mimo wszystko naprawiają.

"- błyszczącą matrycę, która w słońcu może robić za lustro, ale ogólnie całkiem niezła i najlepsza w tym przedziale"
      Niby tak, choć jest b jasna i moim zdaniem daje radę.

"- wlutowany na stałe ram, którego nigdy nie się nie zwiększy"
      To fakt :/

•  

Popraw mnie jeśli się mylę, ale zakłądam że większa moc -> wyższe zużycie energii -> więcej ciepła -> bardziej agresywnie pracujące wentylatory?
      Jeśli tak to odradzam, bo wentylatory w tym modelu są dość agresywne (często się włączają) i są słyszalne bez takich zagrywek.

@Filidor: To jest combo undervolting + podbicie TDP, więc to niekoniecznie objawia się ostatecznie wyższymi temperaturami i to drugie jest tylko dla obciążenia jak zauważysz w XTU są to wartości maksymalne dla okienka turbo boost:
      - turbo boost short power max
      - turbo boost power max
      - turbo boost power window

15W jest śmieszną wartością dla 4 rdzeniowego procesora, ustawienie tego na 45-50W ma sprawić, że będzie trzymał zegary w trybie turbo, a nie je zbijał w wyniku braku mocy
      w okresie dłuższym niż kilkadziesiąt sekund. Dodatkowo by obniżyć temperatury i wydłużyć czas pracy na baterii robi się undervolting o minus 80-130mV w zależności jak dobra sztuka ci się trafi.

Jak sam pewnie zauważysz to przy przeglądaniu internetu czy innych lekkich zastosowaniach i tak pracuje z niższymi zegarami, możesz to sam sprawdzić przy użyciu np. hwinfo

Można wyeliminować to ryzyko - zakup z PL magazynu. To eliminuje ryzyko extra dopłat (bo sprzęt jest już w EU i jest nieco droższy) + dostawa w 1 dzień w moim przypadku przy wysyłce z Polski.

Oni je też wysyłają z innych magazynów Europy wówczas szansa jest 0, ale również odprawiają celnie w Belgii czy Holandii w ich wysyłce priority line, gdzie ryzyko zawsze jest jeżeli wysyłają z Chin, a to z tamtych magazynów jest najczęściej przeceniany, więc trzeba to brać pod uwagę.

•  

A teraz #szukamlaptopa
      Laptop dla osoby 50+

Wykorzystanie: Internet, YT, mail, ew programy biurowe. Powiedzmy laptop multimedialny.
      Quasi stacjonarny- wykorzystywany w 99,9% na zasilaczu, w jednym pomieszczeniu, ewentualnie chowany zeby nie zajmował miejsca.
      Przez to masa, bateria nie mają znaczenia. WIelkośc praktycznie też.
      Cena: najniższa spełniająca kryteria w zadowalającym stopniu. Obecnie oscyluję wokół 2,5 k.
      Kryteria:
      1. Jako że ma służyć do quasi stacjonarnego przeglądania z Internetu przymierzamy się do przejścia z 15 na 17 cali. Widzę jednak że wybór 17 jest dużo gorszy niż 15. Koniec końców - 17 jest mocno preferowany, ale 15 też ujdzie jeśli nie będzie nic lepszego.
      2. Wydajność pozwalająca na komfortowe użytkowanie przez wiele lat. Moim amatorskim okiem oznacza to:
      a) dysk SSD/m2 (120 GB wystarczy)
      b) CPU i3, 8 gen, U lub mocniejszy
      c) docelowo 8 GB ramu
      d) dedykowana grafika absolutnie nie jest wymagana, ale będzie dodatkowym atutem
      Ale jestem otwarty na sugestie odnośnie bebechów. Nie używałem nigdy kompa z i3, ale sądze że do tak podstawowych zadań powinien w zupełności wystarczyć.
      3. Spoko Ekran. Nie musi być to jakość xiaomi, ale FHD by się przydało, mat będzie atutem
      4. Przyszłościowe porty USB 3.1, USB-c obecne będą dodatkowym atutem. SUper byłoby jakby był ładowany przez USB-c (standarryzacja zawsze spoko), ale z mojego researchu wynika że za takie cyda trzeba słono dopłacić, wiec pewnie nie.
      5. Ogólna jakość wykonania, brak problemów z gwarancją itp
      6. Nie-tragiczne głośniki wbudowane
      7. Spoko klawiatura. Podświetlenie będzie atutem. Jakość touchpada nie jest istotna.

Zrobiłem excela z plusami i minusami różnych konstrukcji, ale nie będe tu może wrzucał całego.

Na prowadzenie wybyły się:

1. Acer Aspire 5 i3-8130U/4GB/120+500/Win10 FHD IPS
      opis odnośnika
      Spoko ekran, wydajność powinna być ok (ten dysk HDD zbędny trochę). Notebookcheck narzeka trochę na klawiaturę ale może ujdzie. Dodatkową zaletą jest roczna licencja office.

2.ASUS VivoBook 17 R702UA i3-8130U/4GB/240SSD+1TB
      opis odnośnika
      Też fajny.

Którego z tych 2 byś wybrał?

Po przeczytaniu Twojej listy , poczytaniu notebookcheck i przejrzeniu allegro podjarałem się też na HP g2 17 inch. Super ekran, wydajność dużo za duża, acz nie ukrywam że trochę boje się używki, zwłaszcza z dedykowaną grafiką, zwłaszcza że nie będzie używana przeze mnie.

•  

Nie mogę edytować , więc dopisek.
      Doczytałem że golas-wersja (bez szybkiego dysku i dodatkowego ramu) tego Asusa o którym napisałem jest w Twoim zestawieniu do 2k. No to o 100 zł podrożał już ;/

•  

@Pustulka: Jutro coś takiego będzie na amazonie: HP 255 G6. Co o tym sądzisz, strasznie będzie zamulać? Do internetu, poczty, czasami youtube. Coś to warte czy nadal polować na używany 6570b?

•  

@envoray: 6570b w teorii lepsze i solidniejsze, ale jeżeli tamto będzie nowe za 665 zł z 24 miesięczną gwarancją to możesz wziąć, jak będzie za słabe to sprzedaż jeszcze z zyskiem.

•  

@Pustulka: Ten procesor mnie najbardziej martwi, pare komentarzy na internecie że lipa laguje strasznie. Tylko że ten tutaj ma ssd i może nie byłoby najgorzej. Gdyby to był dla mnie to bezproblemu, przetestowałbym sobie i najwyżej odesłał/sprzedał. Ale ma być na prezent to troche głupio tak zabierać i potem wymieniać na inny xD

•  

@Pustulka: Czy będzie jakaś aktualizacja przed świętami? ;) Szukam czegoś dla Mamy do domowego użytku tak mniej więcej to 1800 zł ( chociaż wiadomo im mniej tym lepiej :D ) a niestety większość sprzętów z linku na które patrzyłem (Ideapad 330-15 albo ACER Extensa 2540 które mnie przekonują przez SSD) są już niedostępne...

•  

@Pustulka: Masz coś wartego polecenia? Preferowane specki: 13/14 cali, do 6-7k PLN, dysk 250-500GB SSD, ram 16GB lub więcej, procesor preferowalne 4/8 lub 4/4 (czasem trzeba coś przekompilować), głównie pod czas pracy na baterii w podróży, może być bez systemu bo i tak wchodzi linux.
      ten acer 5 swift wygląda dobrze, ale w Polsce nie widzę wersji z większa ilością ramu ( amazon ).
      Dużej presji czasowej nie ma, ale do wiosny 2019 chciałbym coś już mieć, czy warto jest na coś czekać?

•  

@Pustulka: Hej. Rozglądam się za laptopem co najmniej 240 SSD, 15,6 cala i i3 (wg Twojego opisu najlepiej 7 generacji - chodzi o to obciążenia procesora przy oglądaniu YT) do 1500-1600 zł. Jest coś w tym przedziale cenowym coś ciekawego? Z systemem mile widziany ale nie koniecznie (jakby coś miało być lepszego).

•  

@Pustulka: muszę na cito kupić jakiś laptop 15'' do biura, glownie do jakichs prostych programow do fakturowania, dysk moze byc jakis nawet 128 ssd, da rade cos znalezc do 1000zl?

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement