Wpis z mikrobloga

Siemka mirasy, pytanie z tych trudnych - mam azotowana stal nierdzewną i obręcz instrumentu zrobioną z miedzi. Zastanawiam się jak ją czyścić. Mam środek SITOL do czyszczenia, ale podczas robienia obręczy na chusteczce zostały mi niebieskie ślady. Czy taka stal przy robieniu środkiem z amoniakiem nie będzie reagować jakoś chemicznie? #stal #chemia #instrumenty
c.....g - Siemka mirasy, pytanie z tych trudnych - mam azotowana stal nierdzewną i ob...

źródło: comment_BwyI4IOiiuRXzOXoF8XAvnrRycmH25PU.jpg

Pobierz
  • 12
@chilling ja powiedziałbym że mosiądz bo jest złotawy kolor tej obręczy. Ja na usuwanie patyny z mosiądzów używam kwaśnych rzeczy jak np odkamieniacz do zlewu rozcieńczony z wodą chociaż i sok z cytryny działał na mosiężne paterki. Do polerowania używałem mleczka do stali szlachetnej albo pasty polerskiej (lepsza) i zawsze bawełnianej szmatki ze starych koszulek. To takie domowe sposoby ((oo)) Spróbuj na niewielkim niewidocznym fragmencie, może od spodu.
Spróbuj na niewielkim niewidocznym fragmencie, może od spodu.


@Cointreau: na tę część mosiężną działa super - błyszczy jak szkło. Spróbowałem na stal i wygląda ok, ale trochę się obawiam, że taka chemia zepsuje właściwości stali na dłuższą metę, typu będzie rdzewieć albo coś takiego...
@chilling: Wygląda na mosiądz. Spróbowałbym wodnym r-r kwasu cytrynowego, najpierw na bardzo małej, niewidocznej powierzchni. Minimalne, błękitne zabarwienie będzie normalne - pochodzi ono od utlenionej formy miedzi.
@chilling tak na szybko co poczytałem to szkoda tej warstwy na stali czyścić jakimiś ostrymi chemikaliami i ścierać, może lepiej delikatnie oczyścić, odtluscic i polakierować bezbarwnym lakierem. Wtedy nabierze lustru bez polerowania.