•  

Co mam sądzić o wpisaniu Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych #knf ? Jest sens zabierać pieniądze z tego banku? Jakie #banki polecacie, żeby nie martwić się co rusz o moje #finanse ? Nie interesują mnie jakieś polityczne zagrywki, dlatego jestem zielony w temacie, ale martwię się o moje #pieniadze .

+: Freakz
    •  

@konradzet: podstawowe pytanie: ile masz tych szekli? Będzie powyżej 100k euro?

•  

@konradzet: Jak przyjdzie kryzys to żaden bank nie będzie bezpieczny dlatego polecam #bitcoin.

•  

@konradzet: to teoretycznie masz gwarancje BGF

•  

@konradzet: eurobank, 7zł miesięcznie i mam kurwa święty spokój..

•  

@Drakii: btc brzmi trochę jak chf, najchętniej bym zainwestował w złoto albo wyniosł pieniadze do jakiegos renomowanego banku w stabilnej walucie ale nie znam się. Dlatego pytam o radę, kryptowaluty nie wchodzą w gre.

•  

@konradzet: Złoto to przeżytek lepiej się trzymać od tego z daleka szczególnie że sama prowizja przy kupnie to 7%

•  

@imateapot: @Drakii: póki co przeniosłem cześć środków do mbanku. Dmucham na zimne. Pomysle co dalej, a będzie mi się lepiej spało.

•  

@Drakii: przecież chuj z tymi 7% - tu chodzi o to, że pieniądze mogą stracić 99% wartości a złotu to nie grozi.

•  

najchętniej bym zainwestował w złoto

@konradzet: prawdziwą wadą złota jest to, że dzięki PO trudno jest o legalny anonimowy obrót. Kupujesz - w wielu miejscach powinni cię spisać. Sprzedajesz - w większości miejsc cię spiszą.
      A to może znaczyć, że gdy politykom skończy się kasa - jakiś dekrecik i przyjda jak po akcej getina do czarneckiego

•  

@uhu8: a znasz jakaś opłacalną alternatywę dla złota? Teoretycznie mogę skupować złoto na własną rękę po cenach rynkowych, mam trochę złota w biżuterii i kilka monet okolicznościowych ale to jakieś drobne. Ewentualnie mógłbym kupic sztabki za granicą, ale przechowywanie samego kruszca jest dość problematyczne i do najtańszych nie należy. Muszę któregoś dnia przysiąść i policzyć czy średnia inflacja nie będzie większa niż roczny koszt skrytki w jakimś renomowanym banku zagranicznym. W PKO BP i mennicy to koszt ok 400pln rocznie, ale tak jak mówisz - ciężko zaufać instytucjom państwowym w dzisiejszych czasach. Dziadek swoje zakopywał, ale sąsiadom tez nie ufam.

•  

@konradzet: no to trudna sprawa - miłośnicy "obrotu bezgotówkowego" zrobili dużo by oskubywać w razie potrzeby całe społeczeństwa. Sztabki zagranicą tak, kupisz anonimowo, ale licz się z tym, że przewóz przez granicę bez zgłoszenia nie musi b yć legalny (i to w wielu krajach, wiec wioząc np ze Szwajcarii możesz być na bakier i z prawem nietylkopolskim. Co do trzymania zagarnicą, to niestety to samo - banksteria rękami OECD wymusiła na Szwajcarii likwidację tajemnicy bankowej.
      Być może strategia mieszana - trochę sztuki niby nowej (żeby pod ochronę zabytków nie wpadać) ale cenionych na świecie artystów (przykładowo taki Banksy). Poza złotem, z kruszców platyna lub srebro. Kontrakty/akcje na giełdach w kompletnie różnych krajach (np. giełda europejska, brytyjska, nasdaq, japońska). trochę w nieruchomości w różnych krajach. Gdzieś tam jacht - najlepiej w kraju nie koniecznie donoszącym PL/EU o fakcie zakupu i rejestracji jachtu u nich.

•  

@uhu8 jest też druga strona medalu, musisz podać swoje dane, ale nie mają prawa Cię wylegitymować, więc jest możliwość kupna na fałszywe dane

•  

@Zoltan20: co nadal nie ułatwia sprzedaży

•  

@uhu8 to fakt, ale jest to zrobienia, co prawda jest sporo trudniejsze, ale nie niemożliwe

+: uhu8
    •  

@Zoltan20: problem jest nawet nie tyle ze sprzedażą, co z używaniem tych pieniędzy. Dla skarbówki to może wyglądać na etap prania brudnych pieniedzy, nawet jeśli kupiłbyś monety legalnie a potem je sprzedawał. Pewnie jak zgłosisz się do sprzedazy jednej to nikt się nie przyczepi; ale jak nagle z monet pojawi ci się pół miliona to pewnie mogą się zainteresować.

•  

@uhu8 dlatego też nie ma co sprzedawać ich w jednym miejscu naraz, poza tym złoto bardziej traktowałbym jako zabezpieczenie kapitału, ażeby nie stracił zbytnio na wartości i sprzedawał je jeśli już to co dłuższy czas w mniejszych ilościach.

Tak czy siak, w życiu nie kupiłbym złota z myślą na trzymanie go kilkunastu/kilkudziesięciu lat na swoje prawdziwe dane, już historia za Roosvelta pokazała, że ewidencja posiadaczy złota nie prowadzi do niczego dobrego

•  

@uhu8: @Zoltan20: kurde, kapota. Wychodzi na to, że ciężko jest zachomikować cokolwiek bez wiedzy służb i administracji państwowej. Waluty lecą na łeb na szyje, może najlepiej podzielić środki na 3 najstabilniejsze + jakiś dolar hongkoński, trzymać w sejfie w plikach i liczyć, ze spadną mniej niż polski złoty, i po trochu kupować kruszce.

•  

@konradzet: no niestety, w ostatnich 10 latach możliwości inwestowania bezpiecznie (tj. także bezpiecznie względem państwa próbującego znacjonalizować oszczędności) nieco się skurczyły.

•  

Co mam sądzić o wpisaniu Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych #knf ?

@konradzet: Nie ufać polskim bankom i knf-owi który w tej sprawie zadziałał jak zwykła mafia. Właściciel nie dał łapówki, to politycy z knf-em na czele będą próbowali najpierw bank zniszczyć by go potem za bezcen wykupić i nazwać ten zamach "repolonizacją".

Dla ciebie jako klienta? Możesz wyprowadzic środki, pomimo gwarancji BFG. Z drugiej strony tego od ciebie oczekują rządzacy. Obserwując wydarzenia i całą aferę zdarza się 2 rzeczy. Albo Idea Bank przetrwa i poleca polityczne łby albo zostanie przejęty przez któregoś z państwowych molochów. Bank to naszczęście nie GetBack, czy Ambergold by nie miec zabezpieczenia dla jego klientów. Z doświadczenia moge powiedzieć że proces "dożynania" przez rzadzących parabanku (nie mówiąc o zadanym w pytaniu Invest banku) nie zdarzy się z dnia na dzień. Będzie trwać długo zanim przejdzie wszelkie procedury określone w prawie bankowym. To perspektywa 1-2 lat.

Ja osobiście jak patrze na obecnie rządzacą "elitę" polityczną, to sam mam ochotę oszczędności asap wyprowadzić za granicę. 0 stabilności finansowej dzięki "dobrej zmianie". Ale to juz tradycja czego PiS dotknie to spieprzy.

•  

@grubson234567: ja od jakiegos czasu zastanawiam się nad wyniesieniem firmy, muszę się dowiedzieć jak to wyglada przy rozliczeniach b2b.

•  

@grubson234567 to że chcą dojebać Idei to prawda, ale nie za nic. Zauważ że wiele jest zeznań osób wrobionych w geback które odpowiadały jak to pracownik Idei namawiał ich do zamknięcia lokaty i kupienia obligacji GB - jak nic obrót instrumentami i rekomendacja inwestycyjna.

@konradzet PKO albo Pekao, dwa największe i kontrolowane przez Skarb Państwa więc ryzyko upadłości wydaje się niskie

•  

@Drakii: ta tylko bitcoin - najwyzej kurs spadnie o 60% w ciagu tygodnia, albo ktos po raz kolejny ogoloci jakas gielde. Oprocz tego mega bezpieczny.

•  

@konradzet: Wpis Idea Banku na listę KNF nie dotyczy działalności bankowej, a inwestycyjnej.
      @PiersiowkaPelnaZiol: Eurobank zostanie wchłonięty przez Millennium, więc otwieranie tam teraz konta nie ma sensu, bo i tak zmiana cennika jest nieuchronna.

•  

@shaki24: Z sekciarzami i fanatykami nie warto gadać.