Wpis z mikrobloga

42. Paul Charles Durant (1712-1769)
To już czterdziesty drugi odcinek cyklu spod tagu #rokzlutniabarokowa, a więc dobiegamy już do finiszu. Konwencją cyklu, jaką przyjąłem, jest prezentowanie w jakiś sposób znaczących kompozytorów na lutnię barokową, jacy przewinęli się przez całą jej historię i tak się składa (jak można się nawet spodziewać), że pod koniec naszej podróży, u schyłku popularności lutni, ze względu na dużą nierównomierność rozłożenia postaci w czasie, będzie wypadało przedstawiać raczej lutnistów z drugiego szeregu. Pan Paul Charles Durant już się za to nie obrazi, że postawiłem go w tym drugim szeregu, bo od prawie 250 lat nie żyje, ale mam o nim do powiedzenia wiele dobrego, a przynajmniej ciekawego, bo jako jedyny na naszej liście był kompozytorem polskiego pochodzenia. Nie wiem czy nazywał się Paweł Karol, ale na pewno miał na nazwisko Duranowski. Z bardziej biograficznych faktów, to zastąpił na dworze w Bayreuth w 1756 roku Adama Falckenhagena, gdzie pozostał aż do przeniesienia dworu do Ansbach w roku 1769.
Nie pozostawił po sobie wielkiej spuścizny, ale na pewno perełką jest Sonata a-moll z monumentalną Fantazją i Fugą.
Gra Alberto Crugnola

#bojowkalutnibarokowej
#muzyka #muzykaklasyczna #lutnia
laoong - 42. Paul Charles Durant (1712-1769)
To już czterdziesty drugi odcinek cyklu...
  • 1