•  

  Jaka Europa przyszłości?

  O Uniwersalizmie

  Z Europy nie powstaną Stany Zjednoczone. Najbardziej chyba znamiennym tego symbolem jest nazwa nowych Stanów. W jakim języku miałaby istnieć oficjalna nazwa Państwa? United States of Europe? Jeśli dojdzie do Brexitu język angielski może nawet przestać być językiem urzędowym Unii Europejskiej, Szkocja wybierze język szkocki a Irlandia gaelicki i tyle po lingua franca. To może urzędowe będą trzy: hiszpański, francuski i niemiecki? Ale to by wymagało aby Francuzi zaczęli chętnie się uczyć niemieckiego a Polacy, Węgrzy, Chorwaci, Słowacy, Szwedzi, Duńczycy et consortes jednego z tych języków. Przy czym wydaje się to idea absurdalna. Węgrzy nie porzucą języka węgierskiego, Włosi chyba się zabiją niż będą mówić po niemiecku. Pat. To może idealistycznie - łacina? To możliwe, ale należałoby już teraz uczyć wszystkie dzieci w Europie łaciny. Po pierwsze: czy mamy tylu nauczycieli? Szybko odpowiem - nie. Po drugie: to inwestycja w przyszłość i mogłaby oddać swoje owoce najbliżej za 30 lat. Czy chcemy tyle czekać?

  Tutaj należy zrewidować szybko tezę w pierwszym zdaniu.Z Europy powstaną Stany Zjednoczone lub Europa Universales (pozdrawiam fanów #eu4) lub Vereinigte Staaten von Europa jeśli nie przeprowadzimy nowego uniwersalizmu, nowego upowszechniania Europy w niej samej. Można zaryzykować tezę (która się pewnie nie obroni, ale chodzi o zmuszenie do myślenia), że w czasach Romantyzmu Europa była bardziej zjednoczona niż teraz. Bliżej siebie były elity polityczne, arystokracja miała więcej wspólnego między sobą i Radziwiłowie mieli więcej wspólnego z arystokratycznymi rodami francuskimi niż z polskim chłopem pańszczyźnianym. Monarchowie byli sobie bliscy, często byli jedną wielką rodziną z różnymi interesami, ale o jednej Krwi.

  Bliżej siebie byli intelektualiści. Zbójcy Schillera były szeroko komentowane w Polsce, filozofia Kartezjusza była bardziej bliska Mikołajowi Rejowi niż dzisiejszy Foucault filozofom polskim. Ba! Wiele filozofów polskich wciąż utrzymuje formalne kontakty z filozofami analitycznymi z Wielkiej Brytanii. Ale gdzie Albionowi do Europy.

  Bliżej siebie były problemy ludności choć oczywiście zależne od swoich lokalnych czynników. Wciąż chociażby problem chłopów pańszczyźnianych czy analfabetyzmu był powszechny dla całej Europy. Dzisiejszy problem migracyjny jest tak żenująco niemiecko-centryczny, że problemy Europy Unia chciała upowszechniać przez obowiązkowe kwoty uchodźców dla każdego Państwa. Wybór włoskiej prawicy, węgierskiego Fideszu, Prawa i Sprawiedliwości szybko pokazały, że kwoty uchodźców to słaby pomysł.

  To jaka Europa? Liberalno-lewicowa która swoje istnienie opiera na etosie kupca, zysku z hossy i rozwoju społecznym? Kryzys z 2007 roku jasno pokazuje, że gdy przychodzą trudniejsze czasy Baskowie czy Katalończycy z Hiszpanem nie mają nic wspólnego, Włosi się kłócą z Niemcem o pieniądze, Francuska gospodarka dyszy a Grecy chcą reparacji wojennych. Na pieniądzu nie zbudują się Państwa bo gdy przyjdą złe czasy (które wciąż mamy w głowie mimo wzrostu 5 % PKB) każdy interesuje się swoimi partykularnymi interesami. Budżet Unii stał się wielkim tortem rozrywanym przez różne grupy interesu: Polaków, Niemców, Włochów, Francuzów i tak dalej.

  Największe anty-europejskie ukąszenie dostaliśmy jednak od samej marksistowskiej lewicy w roku 68'. Młodzi studenci z Sorbony wywalczyli naukę systemu marksistowskiego, ale również odrzucili naukę łaciny jako języka obowiązującego - po prostu nie chcieli się jej uczyć. Odrzucenie łaciny a z nią rzymskiego i greckiego dziedzictwa może uniemożliwić stworzenie Zjednoczonej Europy. I tak jak marksizm umarł tak dziedzictwo grecko-rzymskie trwa czekając na swojego nowego Ottona III nie ograniczonego już przez Święte Cesarstwo Rzymskie narodu Niemieckiego.

  W tym miejscu we wpisie powinienem zarzucić jakimś żartem albo zaatakować osobę publiczną jak Donald Tusk, ten drań. Ale tego nie zrobię, nie jest to potrzebne.

  Sprawa religii: jakiej religii powinna patronować Europa? Jaką religię powinna, chociaż cicho, wspierać? Dziwne czasy nastały, że zadaję to pytanie i jeszcze 100 lat temu nie byłoby wątpliwości, że Europa przede wszystkim winna wspierać chrześcijaństwo i ton pan-europejskości w dyskursie Kościoła. Ale lewica liberalna prędzej się zabije niż zacznie wspierać Chrześcijaństwo (znowu wirus marksizmu) i śmiechem podsumuje próby konwertowania muzułmanów. Z drugiej strony, nas, konserwatystów śmieszy bycie równocześnie pro-europejski i anty-chrześcijański. Może warto by było, dla dobra wspólnego Europy, pozwolić nam chrześcijanom konwertować muzułmanów wraz z cichą aprobatą Państwa? To dla ateistów, mamy propozycję kulturowego chrześcijaństwa. Kto wie, może chrześcijanie po konwersji z Islamu staną się ateistami?

  Dla Europy trzeba pójść drogą etosu rycerskiego, bez kompromisowego, intelektualnego a nie materialnego gdzie idea pan-europejskości nie jest liczona tolerancją dla homoseksualistów na metr kwadratowy, ale przez trudną drogę nauczania dzieci i młodzieży wspólnego Res - wspólnych rzeczy - Tutaj jednak musimy powiedzieć o problemach jakie przed nami stoją. Głównym problemem Europy jak powiedział Mackinder, Bartosiak i inni geopolitycy jest to, że Niemcy są za słabi. Są za słabi na rządzenie od Portugalii do Estonii a równocześnie są na tyle silni, że ekspandują gospodarczo poza swoje terytorium. I mogą podbijać Europę, ale nigdy nie potrafią jej zdobyć przez co szybko wymyka się im z rąk.

  W związku z religią można by było uzyskać dwie pieczenie na jednym ogniu, posłużę się przykładem z Jerzym Ziębą, pseudonaukowym naturo-terapeutą. Jeszcze 100 lat temu wizytę złożyliby mu dominikanie, usłyszałby takie kazanie jakiego nie słyszał w życiu i gdyby się nie ogarnął Kościół zacząłby masakrować go z ambon robiąc raban na całą Polskę. Prędzej czy później musiałby albo dostać poparcie od ludu albo zginąć w gronie pseudo-znachorów.

  Nie mamy czasu. Liczy się nasza przyszłość i nie myślmy o pieniądzach gdyby się nam udało. Myślmy o naszej kulturze o klasycystycznym budynku wznoszącym się wysoko, przystrojonym w młode, żywe kwiaty. Myślmy o wielkim dębie chronionym kordonem przed pustynnym myśleniem. Myślmy w końcu o naszej fladze gdzieś już poza Europą. Poza Ziemią.

  Nasze królestwo w końcu nie może być z tego świata a nasze idee nie mogą opierać się tylko na materii.

  Obserwuj #ockham

  Zdjęcie - Cztery krainy chrześcijańskiej Europy: Sclavinia, Germania, Gallia i Roma składają hołd cesarzowi Ottonowi III
  filozofia #polityka #europa #swiat #neuropa #4konserwy #neoreakcja #konserwatyzm #uniaeuropejska #prawica #reakcja #chrzescijanstwo #katolicyzm #monarchizm

  źródło: upload.wikimedia.org

  •  
   D......o

   +6

   @Brzytwa_Ockhama: Oczywiście że Europa nigdy się nie zjednoczy. Musieliby usunąć ostatnie 1000 lat historii i robić swoje zjednoczenie na "czystym" papierze. Największe zjednoczenie na jakie może liczyć UE to zjednoczenie biurokracji i tyle. Dopóki mieszkańcy unii nie będą mówić jednym językiem i mieć jednej kultury, tak długo nie będzie zjednoczenia.

  •  

   Dopóki mieszkańcy unii nie będą mówić jednym językiem i mieć jednej kultury, tak długo nie będzie zjednoczenia.

   @Dawidino: Dlatego opisuje warunki takiego stworzenia w realnych warunkach, zapraszam do przeczytania

  •  

   @Brzytwa_Ockhama:

   Jeśli dojdzie do Brexitu język angielski może nawet przestać być językiem urzędowym Unii Europejskiej, Szkocja wybierze język szkocki a Irlandia gaelicki

   Już taki wybrali, podobnie jak Malta wybrała maltański.

  •  
   D......o

   +9

   Komentarz usunięty przez autora wpisu

   +: p......a, Koliat +7 innych
  •  

   Już taki wybrali, podobnie jak Malta wybrała maltański

   @reflex1: Ciekawe, czy wciąż będą posługiwali się językiem angielskim po Brexicie

  •  

   Religia już nie ma żadnego oddziaływania na kulturę Europy. Budowanie czegokolwiek na religii w Europie to marnowanie czasu.

   @Dawidino: Nie zgadzam się, w mojej opinii będzie miało coraz większy nawet mimo 10 % ateistów w Europie.

  •  
   p.......o

   +9

   @Brzytwa_Ockhama: Jako wspólny język urzędowy proponuję esperanto. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @pizza-eco: Nie no, esperanto, ale dlaczego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Dopóki mieszkańcy unii nie będą mówić jednym językiem i mieć jednej kultury, tak długo nie będzie zjednoczenia.

   @Dawidino: Szwajcarzy mówią czterema różnymi językami i mają jedno państwo.

   Język to kwestia wybitnie wtórna.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Żeby istniało państwo, musi istnieć wspólny dla danego państwa rynek kultury. Rynek taki zapewniają media, prasa, telewizja, a także internet. Europa ma problem ze wspólną kulturą - niską, bo ona łączy ludzi. Większy wpływ na to co oglądamy i słuchamy mają amerykańskie koncerny medialne niż te europejskie. Brak wspólnego języka jest jedną z przyczyn tego stanu rzeczy. Dlatego też widzimy słabość kulturową Białorusinów czy Ukraińców, których kultura narodowa jest bardzo silnie sprzężona z sferą oddziaływania kultury rosyjskiej. Zatem droga do jedności politycznej wiedzie przez 1) wspólny język, 2) wspólne media (chociażby telewizja ogólnoeuropejska).

  •  

   Szwajcarzy mówią czterema różnymi językami i mają jedno państwo.

   @hehenuanek: To prawda, ale małe Państwa są wyjątkowo o to chodzi. Duże Państwo, duże Imperium ma zawsze duży język oficjalny. W Imperium Perskim był perski w Rzymie - łacina. Europa nie może sobie pozwolić na bycie małym krajem jak Luksemburg.

   +: kulass
  •  
   D......o

   +20

   @Brzytwa_Ockhama: Jak chrześcijaństwo będzie miało większy wpływ, skoro liczba wyznawców tej religii kurczy się na całym kontynencie? Nawet jak ktoś uznaje się chrześcijaninem to i tak w prawie większości ma w dupie zasady religijne i przynależy do tej religii na zasadzie właśnie kodu kulturowego, nie religijnego. Wystarczy spojrzeć na Polskę. Natura wiary jest ignorowana, znajomość religii jest znikoma. Chrześcijaństwo jest wpajane jako element kultury "Polak-katolik, Prawdziwy Polak, Krzyż symbolem narodu" etc.

   +: P........a, Probz +18 innych
  •  

   @Brzytwa_Ockhama: W kwestii powstania zjednoczonej europy polecam zapoznać się z tekstami Tomasza Gabisia. Myślę, że jego książki mogą cie zainteresować.

  •  
   D......o

   +1

   @hehenuanek: Tylko że Szwajcaria powstała w czasach, kiedy te różnice nie miały takiego znaczenia...

  •  

   Żeby istniało państwo, musi istnieć wspólny dla danego państwa rynek kultury. Rynek taki zapewniają media, prasa, telewizja, a także internet. Europa ma problem ze wspólną kulturą - niską, bo ona łączy ludzi. Większy wpływ na to co oglądamy i słuchamy mają amerykańskie koncerny medialne niż te europejskie. Brak wspólnego języka jest jedną z przyczyn tego stanu rzeczy. Dlatego też widzimy słabość kulturową Białorusinów czy Ukraińców, których kultura narodowa jest bardzo silnie sprzężona z sferą oddziaływania kultury rosyjskiej. Zatem droga do jedności politycznej wiedzie przez 1) wspólny język, 2) wspólne media (chociażby telewizja ogólnoeuropejska).

   @Socyn: Czyli tak naprawdę wszystko sprowadza się do Jednego. Do bytu Jednostkowego. Jeden Język, Jedna Kultura, Jeden Rząd, Jeden Cesarz, Jedno Państwo, Jedna Waluta.

  •  

   Jak chrześcijaństwo będzie miało większy wpływ, skoro liczba wyznawców tej religii kurczy się na całym kontynencie?

   @Dawidino: To można szybko odwrócić. Jeszcze 50 lat temu nie wyobrażano sobie żeby Islam rósł w siłę w Europie. Państwo, gdy chce, może wiele.

   +: kulass
  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Z tego co czytałem, to eng ma zostać wykluczony jako język urzędowy UE i będzie zakaz porozumiewania się w oficjalnych przemówieniach.
   A co do oficjalnej nazwy Stanów Zjednoczonych Europy można zrobić tak jak zrobiła Szwajcaria. Oficjalnie nazywa się Confoederatio Helvetica

  •  

   @Brzytwa_Ockhama:

   Sprawa religii: jakiej religii powinna patronować Europa?
   Hellenizmowi ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: dlatego dla UE to taki wóz albo przewóz, bo stoi w rozkroku: idziemy w stronę integracji czy luźnej współpracy? słabość instytucjonalna rozwiązania pośredniego jest widoczna

  •  

   tego co czytałem, to eng ma zostać wykluczony jako język urzędowy UE i będzie zakaz porozumiewania się w oficjalnych przemówieniach.
   A co do oficjalnej nazwy Stanów Zjednoczonych Europy można zrobić tak jak zrobiła Szwajcaria. Oficjalnie nazywa się Confoederatio Helvetica


   @reflex1: I co zabawne, jest to nazwa łacińska. Gdy trwoga, to do łaciny tak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Hellenizmowi ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Myrten: Hello, do you want to talk about Dzeus the Supreme Commander? Oczywiście, odbieram to w ramach żartu

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Tylko Żydowska supermancja może połączyć zagubione narody europejskie. Nawet jeżeli umysłem się z tą prawdą nie zgodzisz to na pewno sercem jako iż podobno znasz już hebrajski który stałby się językiem urzędowym. W zasadzie za wiele to by się nie zmieniło po prostu wyszlibyśmy z cienia( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   D......o

   +9

   @Brzytwa_Ockhama: Islam rośnie, bo przychodzą kolejni. Zresztą islam to kropla w morzu. Spora część muzułmanów w Europie, chociaż nie większość jak w przypadku chrześcijan, oddala się od swojej religii i wybiera model życia świeckiego z religią jako czynnikiem kulturowym - czyli najpierw konsumpcja, sprawy duchowe potem albo nigdy. Prawdziwie wierzący muzułmanie, ale tak na ślepo, fanatycznie, to niziny społeczne.

  •  

   Tylko Żydowska supermancja może połączyć zagubione narody europejskie. Nawet jeżeli umysłem się z tą prawdą nie zgodzisz to na pewno sercem jako iż podobno znasz już hebrajski który stałby się językiem urzędowym

   @CynicznyMarksista: Gdyby moja zła strona przeważała nad ogarniętą stworzylibyśmy żydowską plutokrację a dół wychowałbym w duchu wulgarnej łaciny. Wtedy mógłbym poczuć zemstę za zniszczenie Świątyni Jerozolimskiej przez Wespazjana i Hadriana (tfu) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Europa przede wszystkim winna wspierać chrześcijaństwo i ton pan-europejskości w dyskursie Kościoła. Ale lewica liberalna prędzej się zabije niż zacznie wspierać Chrześcijaństwo

   @Brzytwa_Ockhama: Tak, szczególnie widać wspólnotę religijną pomiędzy luterańską północą Niemiec a prawosławną Grecją xD

   W razie (nieprawdopodobnego...) rozpadu UE to Europa się szybko ponownie zjednoczy, ale w mniejszym gronie - Benelux+Niemcy+Francja+Austria+Czechy na ten przykład. Zgrupują większość potencjału obecnej UE, będą dominować nad każdym sąsiadem i spokojnie będą mogli rozpocząć po czasie ekspansję na resztę Europy. Na warunkach pewnie gorszych niż obecnie (np. zamiast negocjacji akcesyjnych Polska dostanie coś w rodzaju ultimatum, jakie otrzymała Brytania... tylko jeszcze twardsze).

   . Jeszcze 100 lat temu wizytę złożyliby mu dominikanie, usłyszałby takie kazanie jakiego nie słyszał w życiu i gdyby się nie ogarnął Kościół zacząłby masakrować go z ambon robiąc raban na całą Polskę. Prędzej czy później musiałby albo dostać poparcie od ludu albo zginąć w gronie pseudo-znachorów.

   @Brzytwa_Ockhama: Więc mówisz, że w 1918 roku polscy księża atakowali znachorów? Brzmi ciekawie... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   p.......o

   +3

   @Brzytwa_Ockhama: W końcu ten sztuczny język znalazłby zastosowanie, a te trzy osoby mówiące biegle i dwie, które się dopiero uczą, nie będą miały poczucia zmarnowanego czasu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   W końcu ten sztuczny język znalazłby zastosowanie, a te trzy osoby mówiące biegle i dwie, które się dopiero uczą, nie będą miały poczucia zmarnowanego czasu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @pizza-eco: W zasadzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Z tego co czytałem, to eng ma zostać wykluczony jako język urzędowy UE i będzie zakaz porozumiewania się w oficjalnych przemówieniach.

   @reflex1: Nie ma szans by to zrobili. Oficjalne przemówienia to można i po suahili strzelać, ale olbrzymi aparat unijny i aparat państwowy nie przejdzie z dnia na dzień na żaden inny język. Stopniowo może się polepszać pozycja francuskiego i niemieckiego, ale to raczej kwestia wielu dekad.

  •  

   Tak, szczególnie widać wspólnotę religijną pomiędzy luterańską północą Niemiec a prawosławną Grecją xD

   @hehenuanek: Przecież nie musimy kreować wizji jednego wyznania. W Grecji greckich muzułmanów można konwertować na prawosławie a w Belgii na katolicyzm a w Hamburgu na protestantyzm (ale luterański a nie liberalny)

  •  

   W razie (nieprawdopodobnego...) rozpadu UE to Europa się szybko ponownie zjednoczy, ale w mniejszym gronie - Benelux+Niemcy+Francja+Austria+Czechy na ten przykład

   @hehenuanek: Wydaje mi się to niemożliwe. Trauma zniszczonej UE może być zbyt wielka.

  •  
   D......o

   +12

   @reflex1: To tylko takie gadanie. Język angielski jest podstawowym jeżykiem dyplomacji.

  •  

   Trauma zniszczonej UE może być zbyt wielka.

   @Brzytwa_Ockhama: Niby czemu? z ich perspektywy pewnie nie byłoby to "zniszczenie" UE, tylko odejście/wyrzucenie z niej maruderów.

   Inna rzec,z że najważniejszy aspekt integracji europejskiej (którego nie dostrzegają ani pseudointelektualiści, ani gównodziennikarze, ani plebs) czyli prawo wspólnotowe jest w wielu aspektach nie do ruszenia. I nie zostanie ruszone nawet w wypadku usunięcia jakiegoś kraju z UE (vide UK i ich umowa - sprowadza się do "będziemy grzecznie przestrzegali europejskiego prawa, bo nie mamy wyjścia").

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: w USA nie ma języka urzędowego, w UK jest jeden - walijski w Walii. Po co UE miałaby mieć taki język?

  •  

   Niby czemu? z ich perspektywy pewnie nie byłoby to "zniszczenie" UE, tylko odejście/wyrzucenie z niej maruderów

   @hehenuanek: Czyli chociażby 40 % Francuzów? Nie ma możliwości na Unię około Beneluksową bez Włoch (bowiem mają Euro) A Włochy jak wiemy to wielki wysiłek kompensacyjny. Jak Włosi to i Hiszpania bo euro.

   Inna rzec,z że najważniejszy aspekt integracji europejskiej (którego nie dostrzegają ani pseudointelektualiści, ani gównodziennikarze, ani plebs) czyli prawo wspólnotowe jest w wielu aspektach nie do ruszenia

   Przy czym kiedy przestanie istnieć UE będzie dla nas jak prawo Imperium Rzymskiego w V wieku naszej ery.

  •  

   w USA nie ma języka urzędowego

   @BrakPomysluNaNick: Please ( ͡° ͜ʖ ͡°) już teraz jest wymóg przy pracy w urzędzie, że trzeba znać język lokalny.

  •  

   Hellenizmowi ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Myrten: I cyk!

   Kolejna z kilku religio licita wpływa do nowych zapisów państwowych...

   pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: no i w którym miejscu brak języka urzędowego na poziomie federalnym kłóci się z wymaganiem dot. znajomości języka lokalnego w pracy w urzędzie? xD

  •  

   no i w którym miejscu brak języka urzędowego na poziomie federalnym kłóci się z wymaganiem dot. znajomości języka lokalnego w pracy w urzędzie? xD

   @BrakPomysluNaNick: Że de facto takim językiem jest angielski? Zauważ, każde wielkie Państwo jest oparte na wielkim języku. Nawet polski w czasie Imperium Jagiellonów zdobył paręset tysięcy nowych mówiących.

  •  

   Nie ma możliwości na Unię około Beneluksową bez Włoch (bowiem mają Euro) A Włochy jak wiemy to wielki wysiłek kompensacyjny. Jak Włosi to i Hiszpania bo euro.

   @Brzytwa_Ockhama: Niby czemu mają kogoś wlec za uszy "bo euro"? Aparat unijny dojrzewa do myśli, że trzeba odejść od euro na rzecz wspólnej waluty dla ścisłego centrum i wypieprzenia niedostosowanych gospodarek poza strefę.

  •  

   Przy czym kiedy przestanie istnieć UE będzie dla nas jak prawo Imperium Rzymskiego w V wieku naszej ery.

   @Brzytwa_Ockhama: Nie będzie, bo nie dotyczy tylko prawa cywilnego (gdzie umówmy się - przeciętny Polak "poważne" kontakty z prawem cywilnym ma przy ślubie i rozwodzie, a i to nie, bo w pełni recypowała Polska pogląd oddzielności prawa cywilnego od rodzinnego). Prawo europejskie dotyczy skrajnie życiowych kwestii - edukacji wyższej, świadczeń z ubezpieczeń społecznych, transportu i tak dalej.

   Już teraz widać oderwanie prawa europejskiego materialnego od Unii jako takiej.

  •  

   Niby czemu mają kogoś wlec za uszy "bo euro"? Aparat unijny dojrzewa do myśli, że trzeba odejść od euro na rzecz wspólnej waluty dla ścisłego centrum i wypieprzenia niedostosowanych gospodarek poza strefę.

   @hehenuanek: Czyli Francuzów? W końcu biorą oni znacznie więcej kredytów niż Niemcy.

  •  

   Już teraz widać oderwanie prawa europejskiego materialnego od Unii jako takiej.

   @hehenuanek: W najgorszym wypadku będzie tak jak z Napoleonem. On i jego marzenia upadną, ale prawo zostanie. Nie chciałbym, żeby tak się stało, ale żeby to zmienić trzeba wymienić polityków liberalnych typu Tuska którzy nic poważnego nie proponują a reform nie widać.

   +: ultra
  •  

   Czyli Francuzów? W końcu biorą oni znacznie więcej kredytów niż Niemcy.

   @Brzytwa_Ockhama: Francja nie ma poważnego nurtu antyunijnego, jej gospodarka nie odstaje aż tak od niemieckiej jak się wydaje - przecież to od integracji gospodarki niemieckiej i francuskiej zaczęła się cała ta eurozabawa w jednoczenie kontynentu.

  •  

   Francja nie ma poważnego nurtu antyunijnego, jej gospodarka nie odstaje aż tak od niemieckiej jak się wydaje - przecież to od integracji gospodarki niemieckiej i francuskiej zaczęła się cała ta eurozabawa w jednoczenie kontynentu.

   @hehenuanek: To prawda, ale popatrzmy jak one się różnią teraz. Gospodarka niemiecka śmiga na całego a Francuska dyszy i są opinie, że nie dobije do wzrostu 1 % PKB. To skrajna bieda.

  •  

   W najgorszym wypadku będzie tak jak z Napoleonem. On i jego marzenia upadną, ale prawo zostanie.

   @Brzytwa_Ockhama: Nie będzie, bo kodeks napoleona to tak jak prawo rzymskie kolejna wariacja tylko i wyłącznie prawa cywilnego. Co zabawne, to napoleonka się wywodzi od rzymskiego w linii prostej.

  •  

   Z tego co czytałem, to eng ma zostać wykluczony jako język urzędowy UE i będzie zakaz porozumiewania się w oficjalnych przemówieniach.

   @reflex1: Ło chuj, to Irlandczycy będą mieli zakaz wypowiadania się w europarlamencie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   Gospodarka niemiecka śmiga na całego a Francuska dyszy i są opinie, że nie dobije do wzrostu 1 % PKB. To skrajna bieda.

   @Brzytwa_Ockhama: xD wzrost pkb jako wyznacznik czegokolwiek xD

   PKB jest takim fajnym wskaźnikiem, że może on rosnąc mimo spadku produkcji - np. jeżeli w momencie upadku fabryki jogurtów cena jednostkowa jogurtów była niższa niż jednostkowa cena używanego do tego mleka (bo finalnie mamy mleko więcej "warte" niż ten jogurt). Istotne są przepływy towarów i kapitału między gospodarkami i poziom życia ludności, a nie PKB i inne bzdury.

  •  

   xD wzrost pkb jako wyznacznik czegokolwiek xD

   @hehenuanek: W porządku, ale jest to jeden z makrofaktorów które pokazują rozwój gospodarczy, na pewno nie cały, ale jednak. Tak czy inaczej, jaką Europę Ty przewidujesz?

  •  

   @SaveznaRepublikaJugoslavija: Tak, podobnie jak Malta. Każdy kraj może wybrać tylko jeden język urzędowy, s oni wybrali irlandzki i maltański.
   Tak przynajmniej czytałem, ze tak powinni teoretycznie być po wyjściu UK z UE. A jak będzie w praktyce, to zobaczymy.

  •  

   W porządku, ale jest to jeden z makrofaktorów które pokazują rozwój gospodarczy, na pewno nie cały, ale jednak.

   @Brzytwa_Ockhama: PKB mierzy PKB, który wskazuje pewna wybitnie umowną wartość.

   Tak czy inaczej, jaką Europę Ty przewidujesz?

   @Brzytwa_Ockhama: Zacieśnianie współpracy w ramach obecnej UE przez klub ścisłego centrum i przyjaciół a wypchnięcie innych bądź poza UE, bądź uformowanie się UE wielu prędkości (co w sumie już jest faktem...). Pewnie w końcu przyjmą część państw Bałkanów Zachodnich.

   Zmniejszenie/zmianę granic strefy euro bądź zastąpienie jej przez inny wspólny pieniądz dla ścisłego centrum.

   Wspólną armię w ramach ścisłego centrum.

   Odejście od demokratyzmu - obecny epizod populistycznej niby-prawicy skończy się b. szybko i pełnia władzy pow©óci do "liberalnych" elit, które już nie będą tak ślepo wierzyły w demokracje (i nie tylko w ramach UE: vide Tusk, jak on wróci do władzy to szykujcie się na republikę typu orbanistycznego w dekoracjach PO/KO).

   No i prędzej czy później dojdzie do konfrontacji z USA. Bo musi.

  •  

   @reflex1: tylko ilu Irlandczyków posługuje się na co dzień irlandzkim, chyba mniejszość ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @Brzytwa_Ockhama w Rzymie nie było ani wspólnego języka, ani wspólnej waluty
   Tetradrachma Oktawiana wybita w Antiochii
   Av: ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΣΕΒΑΣΤΟV 

   źródło: 1542474100334.png

  •  

   w Rzymie nie było ani wspólnego języka, ani wspólnej waluty

   @michelney: Ależ był. Na Zachodzie była to łacina a na wschodzie Grecki i to się utrzymywało bowiem arystokracja Rzymian mogła sobie pozwolić na znanie dwóch języków kiedy grecki był językiem intelektualistów i uczonych.

  •  

   @SaveznaRepublikaJugoslavija:
   Nie mówię ze to nie będzie problem, ale ze strony prawnej tak to wygląda. Oficjalnie język angielski jako urzędowy w UE wybrało tylko UK, wiec gdy wyjdzie ze struktur UE, angielskiego nie będzie w spisie języków urzędowych.

  •  

   Zacieśnianie współpracy w ramach obecnej UE przez klub ścisłego centrum i przyjaciół a wypchnięcie innych bądź poza UE, bądź uformowanie się UE wielu prędkości (co w sumie już jest faktem...). Pewnie w końcu przyjmą część państw Bałkanów Zachodnich.

   @hehenuanek: Wszystkie pomysły Macrona na razie spalają na panewce. Europa 9 symfonii odchodzi w niebyt co pokazują kolejne wyniki wyborcze. Zresztą nie wiem jak miałaby wyglądać rozprawa z Włochami w których 50 % społeczeństwa jest za NORD i Ruchem Pięciu Gwiazd. Należałoby ich wyrzucić, ale z takim wyrzucaniem to z UE zostanie Francja, Niemcy i kraje beneluksu. Nici z Uniwersalnej Europy.

   Zmniejszenie/zmianę granic strefy euro bądź zastąpienie jej przez inny wspólny pieniądz dla ścisłego centrum.
   Wspólną armię w ramach ścisłego centrum.


   Uważam, że to na razie wróżenie z fusów.

   Odejście od demokratyzmu - obecny epizod populistycznej niby-prawicy skończy się b. szybko i pełnia władzy pow©óci do "liberalnych" elit, które już nie będą tak ślepo wierzyły w demokracje (i nie tylko w ramach UE: vide Tusk, jak on wróci do władzy to szykujcie się na republikę typu orbanistycznego w dekoracjach PO/KO).

   Tym szybciej upadnie taka UE jaką znamy.

   No i prędzej czy później dojdzie do konfrontacji z USA. Bo musi.

   Z armią w USA w Niemczech ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: ultra
  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Nic się tu nie trzyma kupy. Irlandia nie przerzuci się na iryjski, a Szkocja nie wybierze Szkockiego, bo 1. Szkocja wychodzi z UE jako element składowy Zjednoczonego Królestwa, 2. Szkotów mówiących językami celtyckimi jest tyle, co kot napłakał.

   Zamiast rozprawiać o slabościach federalistycznej koncepcji integracji europejskiej warto raczej popatrzeć jak powoli zaczyna się rozwijać Wspólna Polityka Obronna, ważna część "państwowości". Rok temu jeszcze nawet nie bylo PESCO, a teraz poparcie Paryża i Berlina mają euroarmijne pomysły Macrona. Co z nich wyjdzie - zobaczymy, ale Europa od kryzysu wyposażyła się nie tylko w straż przybrzeżną i FRONTEX, ale jeszcze usprawniła swój filar finansowy, wprowadziła RODO, zawiązała szereg FTA, itd. Europa się rozwija i prze do przodu.

  •  

   Europa się rozwija i prze do przodu.

   @kamilm119: W mojej opinii to trochę jednak zakłamywanie rzeczywistości z kryzysami strukturalnymi jakie posiada UE. Krysy strefy euro, kryzys migracyjny, francusko-niemiecki krysys tożsamościowy, skandale korupcyjne (Juncker i Luksemburg) et cetera

  •  

   Należałoby ich wyrzucić, ale z takim wyrzucaniem to z UE zostanie Francja, Niemcy i kraje beneluksu.

   @Brzytwa_Ockhama: I bardzo dobrze - odpadną hamulcowi, problemy z PIGS-em i kilak innych.

   Brexit naprawdę nie był niechciany przez Berlin.

   Uważam, że to na razie wróżenie z fusów.

   @Brzytwa_Ockhama: Stiglitz?

   Z armią w USA w Niemczech ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Brzytwa_Ockhama: Może będą, może nie będą, поживём – увидим.

   Tym szybciej upadnie taka UE jaką znamy.

   @Brzytwa_Ockhama: Nie no, UE taką jaką znamy nie będzie za 5 lat niezależnie od rozwoju wydarzeń. Pantha rei.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama
   wschodnie srodziemnomorze= greka, afryka polnocna=greka i elementy lokalne, prownicje zachodnie= raczej lacina, ale na poczatku imperium z wieloma wpływami obcymi
   Nadczarnomorze=greka
   sycylia= wielka mieszanka

   Wspólny język? Dobre sobie

  •  

   wschodnie srodziemnomorze= greka, afryka polnocna=greka i elementy lokalne, prownicje zachodnie= raczej lacina, ale na poczatku imperium z wieloma wpływami obcymi
   Nadczarnomorze=greka
   sycylia= wielka mieszanka


   Wspólny język? Dobre sobie

   @michelney: Przecież jasno opisałem, że dwujęzyczność Imperium Romanum mogła tylko istnieć przez wysokie standardy edukacyjne arystokracji Rzymskiej. Greka była językiem uczonych i poetów.

  •  

   I bardzo dobrze - odpadną hamulcowi, problemy z PIGS-em i kilak innych.

   Brexit naprawdę nie był niechciany przez Berlin.

   @hehenuanek: Ale nie rozumiemy się. Dla mnie nie ma zjednoczonej Europy bez Włoch, Polski, Grecji, Hiszpanii i Skandynawii. Europa Uniwersalna to Europa Uniwersalna a nie francusko-niemiecka.

   Nie no, UE taką jaką znamy nie będzie za 5 lat niezależnie od rozwoju wydarzeń. Pantha rei.

   No pewnie

  •  
   D......o

   +2

   @Brzytwa_Ockhama: I czemu mi usunąłeś wpis o tym, że religia nie ma nic już do zaoferowania Europie? Eh.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama i dlatego Cyceron wytykał Werresowi,namiestnikowi Sycylii(bardzo wysoki urząd) nieznajomość Greki? Takie przypadki były częste i są do tego źródła. Imperium Romanum nigdy nie miało wspolnego języka, a oczytanie "arystokracji" tego nie moglo zmienić. Poza tym należałoby podzielić IR na kilka okresów, bo to tez się zmienialo.

   Greka była językiem uczonych i poetów.

   Przede wszystkim była językiem Greków

  •  

   @Brzytwa_Ockhama z tym odejściem od angielskiego jako języka wspólnego trochę przestrzeliłeś. Główną przyczyną jego popularności jest prostota gramatyki, łatwość nauki oraz fakt, że jest bardzo plastyczny.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: mam nadzieje, że jak już Europa się zjednoczy to w każdym mieście będzie arena do corridy.
   Piękno corridy mogloby zjednoczyć europejczyków.

  •  

   i dlatego Cyceron wytykał Werresowi,namiestnikowi Sycylii(bardzo wysoki urząd) nieznajomość Greki?

   @michelney: Właśnie dlatego

   Imperium Romanum nigdy nie miało wspolnego języka, a oczytanie "arystokracji" tego nie moglo zmienić. Poza tym należałoby podzielić IR na kilka okresów, bo to tez się zmienialo.

   @michelney: Oczywiście, że miało. Łacina i Język Grecki.

   Przede wszystkim była językiem Greków

   Czyli uczonych i poetów :D

  •  

   mam nadzieje, że jak już Europa się zjednoczy to w każdym mieście będzie arena do corridy.

   @ImInLoveWithTheCoco: Uspokojenie/Zabijenie byka symbolizującego Słońce jest czystym rytuałem indo-europejskim

  •  

   Dla mnie nie ma zjednoczonej Europy bez Włoch, Polski, Grecji, Hiszpanii i Skandynawii. Europa Uniwersalna to Europa Uniwersalna a nie francusko-niemiecka.

   @Brzytwa_Ockhama: A dla innych bez Szwajcarii i Rosji. I? Całej Europy nikt nigdy zjednoczyć nie chciał - istotne dla projektu integracji jest a) zapobieżenie rozłamowi francusko-niemieckiemu (tak było od początku) i b) narzucenie pewnych ogólnych ram reszcie.

   Pozostałe kwestie to nieistotne detale.

  •  

   . Po drugie: to inwestycja w przyszłość i mogłaby oddać swoje owoce najbliżej za 30 lat. Czy chcemy tyle czekać?

   @Brzytwa_Ockhama: I tu właśnie tkwi problem. Nikt nie chce czekać, każdy chce wszystko na już! Tu i teraz. Nie ważne co będzie jutro.
   Uważam, że idea zjednoczonej Europy, federacji, czy nawet w przyszłości jednolitego superpaństwa jest piękna i potrzebna.
   Ale w obecnej sytuacji nie ma najmniejszych szans na natychmiastowe rozwiązanie problemu.
   Każde społeczeństwo cechuje się pewną inercją i przyjmuje zmiany w sposób raczej powolny.
   Nagłe wprowadzenie radykalnej zmiany w sposobie funkcjonowania ogółu wprowadzi do tego systemu "naprężenia" które będą musiały się jakoś rozproszyć. Dlatego żadna rewolucja się nieudała. Stąd w społeczeństwach które doświadczyły komunizmu taka do tego systemu nienawiść. Francuzi kochają Marksa bo mają możliwość i wolę do akceptacji jego poglądów.
   Dlatego też uważam, że należy budować superpaństwo w perspektywie nawet 50 lat.
   Wspólny język jakim mógłby być angielski lub niemiecki jest nieakceptowalny dla niektórych, dlatego uważam, że łacina jest fajnym pomysłem. Dzisiaj nauczmy kadrę nauczycieli, którzy jutro nauczą nasze dzieci. Wnukowie będą płynnie porozumiewali się w tym języku.
   Dodatkowo mimo wszystko uważam, że większy wpływ na integrację będzie miała ekonomia niż religia.
   Tylko Stara Europa dalej niechętnie patrzy na nas, barbarzyńców ze wschodu. Mamy łatwo kupować ich produkty ale sami nie możemy wchodzić na ich rynki. Myślę, że tu też tkwi bardzo duży problem.

  •  

   @kartofel: Świetny, pełny komentarz, dzięki!!

  •  

   @Brzytwa_Ockhama przestałem czytać po stwierdzeniu, że językiem urzędowym UE jest angielski. Some poet and philosopher you are. Doucz się, a potem shitpostuj na wykopie

  •  

   przestałem czytać po stwierdzeniu, że językiem urzędowym UE jest angielski

   @GetRekt: Napisałem właśnie, że nie jest halo ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Brzytwa_Ockhama

   Jeśli dojdzie do Brexitu język angielski może nawet przestać być językiem urzędowym Unii Europejskiej

  •  

   @GetRekt: Bo wraz z Wielką Brytanią był.

  •  

   A dla innych bez Szwajcarii i Rosji. I? Całej Europy nikt nigdy zjednoczyć nie chciał - istotne dla projektu integracji jest a) zapobieżenie rozłamowi francusko-niemieckiemu (tak było od początku) i b) narzucenie pewnych ogólnych ram reszcie

   @hehenuanek: Wciąż jednak tandem francusko-niemiecki to nie jest uniwersalistyczna Europa.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama absolutnie nie był. Status języka oficjalnego UE posiadalo i wciąż posiadają 24 języki

  •  

   @Brzytwa_Ockhama ...razem z 23 innymi językami, owszem. Twoja wcześniejszą wypowiedź zasugerowała, jakby angielski był jedynym językiem oficjalnym

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Ciekawy wpis, aczkolwiek zamykamy się moim zdaniem tutaj w pewnych schematach myślenia nie biorąc pod uwagę nowych nurtów, które ogarniają właśnie świat. Kwestia języka przy obecnej technologi nie jest tym samym problemem co 100 lat temu.
   Patrząc na religię skupiamy się na islamie, chrześcijaństwie, nie zauważając, że być może na naszych oczach powstaje nowy kult i po chwilowej pustce ideologicznej przyjdzie nowe...
   niestety, żeby przyszło to nowe, to najpierw prawdopodobnie Europa będzie musiała odcierpieć swoje średniowiecze 2.0, historia pokazuje, że zawsze gdzie były wielkie migracje tam następował regres i wieki ciemne. Historia zatacza koło, Chiny wracają na swoje stare miejsce, Europa po wiekach jasnych, starcza się w ciemność..

  •  

   ..razem z 23 innymi językami, owszem. Twoja wcześniejszą wypowiedź zasugerowała, jakby angielski był jedynym językiem oficjalnym

   @GetRekt: Nie no, oczywiście, myślę, że nie zasugerowałem tego, jeśli tak, to nie to co chciałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Patrząc na religię skupiamy się na islamie, chrześcijaństwie, nie zauważając, że być może na naszych oczach powstaje nowy kult i po chwilowej pustce ideologicznej przyjdzie nowe...

   @ajsp: Być może tego nie zauważamy, ale nie chciałem bajdurzyć.

   niestety, żeby przyszło to nowe, to najpierw prawdopodobnie Europa będzie musiała odcierpieć swoje średniowiecze 2.0

   Nowe średniowiecze może być wielkim rozwojem. Tak jak średniowiecze. Wieki ciemne mówią, że mamy mało danych o tym okresie, ale samo średniowiecze było na wyższym poziomie niż wiek trzeci Imperium Rzymskiego które było w kryzysie.

   Historia zatacza koło

   Historia raczej nie zatacza koło a gdzieś idzie do przodu

   Europa po wiekach jasnych, starcza się w ciemność..

   Być może, ale nie nazwałbym drugiej połowy XIX wieku wraz z XX wiekiem wiekiem rozumu. Były to czasy chaosu, emocji, niszczycielstwa, irracjonalizmu (czego symbolem Nietzsche) komunizmu i faszyzmu.

  •  

   Główną przyczyną jego popularności jest prostota gramatyki, łatwość nauki oraz fakt, że jest bardzo plastyczny.

   @Wujek_Fester: Esperanto nie było by prostsze? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   G...............e via Android

   +1

   @Brzytwa_Ockhama akurat łaciną nie da się wyrazić wielu rzeczy w przeciwieństwie do języków współczesnych. Ja nie miałbym nic przeciwko by głównym językiem urzędowym obowiązkowym w szkołach w całej UE był francuski - jest jednym z najstarszych języków, jest językiem oficjalnym wielu organizacji międzynarodowych i jest łatwo przyswajalny, poza tym budzi pozytywne emocje, jest nierozerwalnie związany z historią Europy i jest już obecny w większości państw jako opcjonalny język od wczesnych lat edukacji.

  •  

   akurat łaciną nie da się wyrazić wielu rzeczy w przeciwieństwie do języków współczesnych

   @GiuseppeCalabrese: Z tym akurat się nie zgodzę bo sam nią rozmawiam ze znajomymi filologami klasycznymi na codzień. Computatorium :D

   Ale język francuski też jest świetnym pomysłem. Ale Niemców się nie przekona i Włochów też nie.

  •  
   G...............e via Android

   0

   @Brzytwa_Ockhama bzdura, w północnych Włoszech, Szwajcarii a w Niemczech w Baden francuski jest bardzo popularny. W Niemczech w szkołach państwowych wiele dzieci uczy się francuskiego

  •  

   bzdura, w północnych Włoszech, Szwajcarii a w Niemczech w Baden francuski jest bardzo popularny. W Niemczech w szkołach państwowych wiele dzieci uczy się francuskiego

   @GiuseppeCalabrese: Jest popularny jako język drugi. Nam zaś chodzi o stworzeniu jednego języka przy czym narzucenie francuskiego w szkołach niemeckich i włoskich (jako pierwszego języka) na razie nie przejdzie bo i nawet jest to niemożliwe logistycznie z powodu braku nauczycieli

  •  

   Interesująca refleksja

  •  

   @Brzytwa_Ockhama:
   Globaliści nigdy nie pozwolą na powrót łaciny w Europie, oznaczałoby to powrót do europejskich, chrześcijańskich korzeni, a na to na pewno nie pozwolą. Powrót do łaciny oznaczał by ponowne okrycie swojej tożsamości, a siły antychrześcijańskie działają by tą tożsamość zniszczyć.

   Tendencja do jednoczenia za wszelką cenę, jest charakterystyczna dla środowisk masońskich. W przeciwieństwie do nich, w cywilizacji łacińskiej liczy się wolność i wspólny cel. Zgodnie z takim podejściem 10 małych krajów/krain może działać wspólnie w celu osiągnięcia jakiegoś strategicznego celu, jednak w innych okolicznościach mogą ze sobą konkurować. Taka zdrowa konkurencja jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem.

   Niestety w Europie, politykę międzynarodową od dłuższego czasu zdominowały Prusy (przedstawiciele cywilizacji turańskiej), które są zarzewiem wszystkich większych konfliktów na naszym kontynencie. Ich militarystyczne podejście do polityki, wywołało obie wojny światowe, oraz sprawiło że polityka stała się grą o sumie zerowej. Niemal dokładnym przeciwieństwem takiego podejścia do polityki, było to co robiła I Rzeczpospolita. Nasi przodkowie pobijali kolejne tereny nie mieczem, ale atrakcją cywilizacyjną. Przykładowo Litwini sami z chęcią się polonizowali, bo im się to zwyczajnie opłacało.

   Tylko na zasadach cywilizacji łacińskiej Europa może stanowić jakąś dobrowolną wspólnotę, bo chrześcijaństwo, które jest głównym składnikiem cywilizacji łacińskiej, jest i było od prawie 2 tysięcy lat, najlepszym spoiwem.

   Alternatywą dla Europy chrześcijańskiej, jest Eurokouchoz, który będzie czymś pośrednim między Koreą Północną a ZSRR.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: chyba zabrakło ci wyobraźni. Język arabski oraz szariat - i mamy zjednoczoną Europę.

  •  

   chyba zabrakło ci wyobraźni. Język arabski oraz szariat - i mamy zjednoczoną Europę.

   @Nieszkodnik: To oczywiście przemyka mi przez myśl, ale (bowiem uczę się arabskiego) uważam, że sam arabski jest zbyt odrębny w stosunków do języków europejskich. Pisanie od prawej do lewej, trzy przypadki, dziwna fonetyka, masa tylko semickich konstrukcji gramatycznych jak idafa czy użycie imiesłowu jako rzeczownika.

   +: Al-3_x
  •  

   @ImInLoveWithTheCoco: @Brzytwa_Ockhama: co jest pięknego w zabijaniu zwierzęcia dla rozrywki? widzę, że chrześcijańska empatia w pełnej krasie xd chodzi o corride

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: a jeżeli chodzi o Twój post to imo europa musi się zjednoczyć. Nie wiem czy bym chciał żyć w takim super - państwie, ale jeżeli chcemy w przyszłości konkurować z Chinami czy Usa to jest to konieczne. Same Niemcy czy Francja raczej nie mogą z nimi konkurować, a państwa jeszcze słabsze, jak Polska są bez szans.

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: O jakim zjednoczeniu może być mowa, jeżeli nie występuje nawet zasada partnerstwa, ale poddaństwa, wbrew oficjalnej narracji.
   Podejrzewam że do Europy pasowałaby kulturowo nawet Turcja, ale politycznie, to Czesi z Słowakami będą się gryźć

  •  

   @Grewest: Pod względem nauki - tak. Pod względem wprowadzenia - nie, bo angielskim posługuje się już spory % świata.

  •  

   Jezyk Łaciński lub Esperanto jako jezyk oficjalny EU xD
   Niezle sie tam wszyscy naćpaliście.

  •  

   Zbójcy Schillera były szeroko komentowane w Polsce, filozofia Kartezjusza była bardziej bliska Mikołajowi Rejowi niż dzisiejszy Foucault filozofom polskim.

   @Brzytwa_Ockhama: no to może zamiast wymyślać łacinę jako oficjalny język Unii, lingwistyczny kolonializm i dominikańską policję antyaltmedową to zacznij od promowania dyskusji o współczesnej europejskiej literaturze i współcześnie pisanych tekstach filozoficznych

  •  

   @dendrofag:

   Alternatywą dla Europy chrześcijańskiej, jest Eurokouchoz, który będzie czymś pośrednim między Koreą Północną a ZSRR

   nie zgodzę się. Europa opiera się na liberalizmie obyczajowym który z natury jest bardziej wolnościowy niż wszelakie religie które istnieją głównie na fundamencie konserwatyzmu (który razem z religią jest zaprzeczeniem wolności, dąży on bowiem do eliminacji wszystkiego co nie ma korzeni w tradycji czy religii).
   liberalizm daje wybór: chcesz być w związki homo to sobie być chcesz być z hetero , nie ma problemu. chcesz żyć bez religii to żyj bez religii, chcesz być religijny to sobie być. Chcesz się poddać zabiegowi aborcji to się podaj, nie chcesz to nie. Chcesz sobie ułożyć życie z czarnoskórym partnerem? proszę bardzo, nie chcesz to nikt Cie zmuszał się będzie. Twój wybór. Chcesz być religijny i konserwatywny? masz takie prawo, ale nie narzucaj swoich zakazów innym. Bo właśnie konserwatyzm i religie to głównie zakazy i nakazy. Konserwatyści w tych kwestiach które podałem raczej nie dają wyboru bo dla nich to zagrożenie dla swoistego status quo polegającego na dominacji konserwatyzmu i religii nad wolnością wyboru.
   Tu nie potrzeba żadnych spisków: ludzie chcą wolności wyboru a religia i konserwatyzm im tego nie dają.

   Porównywanie Unii do czegoś pomiędzy ZSRR a Koreą Północną jest mocno niepoważne. To totalitaryzmy z których nawet ciężko było uciec żeby żyć po swojemu nie mówiąc o tym ile ludzkich istnień mają na koncie. proszę mi podać ile osób sprzeciwiających się Unii ta Unia zabiła.
   Równie dobrze ja mógłbym się zastanawiać czy Polska pod rządami radykalnych konserwatywnych katolików przypominałaby czegoś na wzór Arabii Saudyjskiej gdzie homoseksualistów się morduje i niszczy wszelkie przejawy liberalizmu.

   @Brzytwa_Ockhama:

  •  

   gdzie idea pan-europejskości nie jest liczona tolerancją dla homoseksualistów na metr kwadratowy, ale przez trudną drogę nauczania dzieci i młodzieży wspólnego Res - wspólnych rzeczy

   @Brzytwa_Ockhama: Piękne! W idei współczesnej Europy chodzi właśnie o tą trudną drogę nauczenia dzieci i młodzieży, że zakazywanie homoseksualistom wspólnego życia godzi w Europejskie wartości. Wartości z którymi chcemy się utożsamiać. To jest te Res, którego istnienie starasz się ignorować.

   Nie rozumiem dyskusji wokół wspólnego języka. Zgadzam się w pełni, że temat ten przespano i Unia go potrzebuje, a wdrożenie nie może się odbyć z dnia na dzień ale musi potrwać te 30-50 lat. Tylko skąd pomysły niemal martwej łaciny czy nikomu nieznanego esperanto skoro najbardziej uniwersalnym językiem świata i głównym nauki jest obecnie angielski. Żadnego innego nie da się wprowadzić masowo łatwiej i żaden nie da większych możliwości na przyszłość. Europa przyjmując angielski uzyskałaby łatwy kontakt z USA, a także Azją czyli nowym centrum gospodarczym świata (no chyba, że Chinach popularniejsze są języki europejskie ale nie wydaje mi się). Nie wydaje mi się też, żeby trzeba wymuszać język wspólny jako pierwszy język nauki. Powinien być jednak obowiązkowym drugim językiem.