•  

  Mirki, ścisnął mróz i znowu głośno jest na temat smogu. Dlatego chciałbym ponownie przypomnieć o metodzie palenia w piecu węglem i drewnem, która pomoże zredukować problem zanieczyszczenia powietrza w sposób natychmiastowy, gdyż zmniejsza emisję zanieczyszczeń do 50%. W bonusie mamy 30% oszczędności na opale przy uzyskaniu takiej samej ilości energii. Palenie węglem może być czystsze. Mianowicie chodzi o rozpalanie w piecu lub kominku metodą od góry.
  Czy zyskałem Twoją uwagę? Niżej dowiesz się, czemu palenie od góry jest lepsze od palenia od dołu, gdzie można rozpalać od góry, jak dokładać przy tej metodzie, dostaniesz link do badań udowadniających niższą emisję, wyjaśnię popularne wątpliwości co do tej metody, wyjaśnię czemu jest o niej cicho.
  Linkuję od razu broszurę w formacie pdf, która stanowi rozszerzony opis tej metody. Możesz ją wydrukować dla siebie, dla rodziny albo podrzucić do skrzynki kopcącemu śmierdzącym dymem sąsiadowi. Jest kilka razy bardziej prawdopodobne, że dymi, bo kisi węgiel paląc od dołu, niż to że pali śmieci.
  Zostaję też do dyspozycji, by pod wpisem odpowiadać na pytania. Zachęcam też do dzielenia się swoimi doświadczeniami, jeśli ktoś już tak pali.
  Swój wpis oparłem w dużej mierze na wiedzy wyniesionej z tego bloga http://czysteogrzewanie.pl Zachęcam do lektury i pogłębiania wiedzy na temat efektywnego ogrzewania.

  To teraz konkrety. Do palenia od góry nadaje się prawie każdy rodzaj pieca (patrz komentarz niżej, co się nadaje, a co nie). Rozpalać można także w kominkach, których producenci zorganizowali nawet kampanię na temat palenia od góry "Nie rób dymu"
  W kraju pokutuje przekonanie, że palenie węglem musi być brudne i kopcić jak cholera. Tymczasem, jeśli kopcisz z komina jak parowóz, to znaczy, że palisz źle. Razem z dymem wywalasz w atmosferę niespalone paliwo, które przy innym rozpalaniu mogłoby zostać spalone w Twoim piecu. Ty oszczędzasz, a jednocześnie nie trujesz tak otoczenia.

  **Wyniki badań emisji dla palenia od góry**

  Z czego wynika przewaga palenia od góry nad tradycyjnym paleniem od dołu? W paleniu od dołu podgrzewany jest natychmiast cały zasyp, gazy zawarte w paliwie uwalniają się, ale nie mają gdzie się dopalić, bo żar jest na dole, przy ruszcie. Gazy te są palne, więc mogłyby dać ciepło, ale w takiej sytuacji lecą do komina niespalone i widzimy je jako dym.
  Tymczasem w paleniu od góry, pod wpływem ciepła gazy uwalniają się z paliwa i przechodzą przez będący na wierzchu żar, dopalając się tam lepiej lub gorzej. Skuteczność tego dopalania zależy od tego, ile doprowadzimy powietrza tzw. wtórnego na wierzch zasypu tam gdzie odbywa się spalanie, a także od samej konstrukcji kotła, niemniej zawsze jest to spalanie wydajniejsze (czyli tańsze) niż palenie w tym samym kotle metodą od dołu.

  Czy są jakieś minusy? Ja widzę jeden, gdy raz rozpalisz, nie możesz już dokładać sypiąc nową porcję opału na wierzch, byłoby to wtedy palenie od dołu. Jeśli nieumiejętnie rozpalisz, będziesz też dłużej osiągał temperaturę na piecu, ale o tym dyskutuję niżej.
  Jak zatem dokładać?Jest na to jednak sposób, tzw. palenie kroczące. Pozostały żar spycha się na tył paleniska, a z przodu dosypuje opał tak, żeby nie przykryć żaru. Paliwo zapali się wtedy od obecnego żaru. Inna metoda, to wybranie żaru z paleniska i przeniesienie go na moment do popielnika. Wtedy do paleniska sypiemy nowy opał, a na wierzch rzucamy żar z popielnika i pali się dalej. W ostateczności, jeśli nie chcemy się w to wszystko bawić, a chcemy uniknąć kopcenia, można dokładać opał na wierzch małymi porcjami.

  Na koniec odpowiem na wątpliwości jakie widziałem w internecie ze strony ludzi, którzy usłyszeli o tej metodzie i kwestionowali jej skuteczność.
  1. Nie ma żadnej oszczędności na opale. To tylko złudzenie wynikające z tego, że opał od góry dłużej się rozpala. Nie jest to złudzenie, a rzeczywistość wynikająca z fizyki spalania od góry. Skoro paląc od dołu mamy gęsty dym, który jest niespalonym paliwem, a paląc od góry dym jest jaśniejszy, znaczy to, że w górnym spalaniu więcej paliwa spalane jest w piecu zamiast wylatywać niewykorzystane przez komin. Skoro z tej samej ilości paliwa uzyskujemy więcej energii przy górnym spalaniu, to znaczy, że żeby dostać taki sam uzysk energii co przy spalaniu dolnym, zużyjemy mniej opału.
  2. Ja nie mam czasu czekać 2 godziny aż to się rozpali, ja chcę mieć w domu ciepło natychmiast! Jest to chyba największe kłamstwo rozpowszechniane na temat tej metody palenia i odnoszę wrażenie, że głównie przez ludzi, którzy nigdy tego nawet nie spróbowali i spróbować nie chcą, dlatego wymyślają takie absurdalne powody jak ten bez żadnego przełożenia w praktyce. Ja w swoim piecu 14 kW osiągam temperaturę 60 stopni Celsjusza w pół godziny, wtedy włączam pompkę i w domu zaczyna być ciepło. Paląc od dołu można tę temperaturę osiągnąć wcześniej, ale czy kosztem poczekania 15-20 minut dłużej na ciepło nie opłaca się oszczędzać 30% paliwa i zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery?
  Co zrobić jeśli masz problemy z osiągnięciem temperatury rozpalając od dołu? Przede wszystkim nie żałować powietrza wtórnego (tego doprowadzanego przez górne drzwiczki), jeśli to za mało, zwiększ także dopływ powietrza pierwotnego (dolne drzwiczki). Jeśli ciągle jest coś nie tak, sprawdź czy masz dobry ciąg w kominie.
  Jeśli masz sterownik z dmuchawą, najlepiej byłoby, jeśli jest taka możliwość, wyłączyć ją i polegać na naturalnym ciągu. Jeśli to nie przejdzie, eksperymentalnie musisz dobrać intensywność nadmuchu, z reguły należy ją zmniejszyć, w każdym razie nastawić ją na stałe ręcznie. Temperatura zadana jeśli już musisz ją ustawiać na sterowniku na początku musi być wyższa niż 60 stopni Celsjusza. W innym wypadku będziesz kisił opał, co będzie skutkować sadzą, a w najgorszym wypadku także smołą w piecu. Nawiasem mówiąc temperatura wody w kotle zawsze powinna być powyżej 60 stopni Celsjusza by zapobiec wykrapianiu się kwasów z nadmiernie schłodzonych spalin, które będą niszczyć komin i rozpuszczać zaprawę między cegłami.

  Ostatnim razem byłem pytany, dlaczego nic nie słychać o tej metodzie, czemu nie pokazują tego w telewizji? Powodów jest kilka. Organizacjom ekologicznym i alarmom antysmogowym węgiel wadzi samym faktem, że jest węglem, więc nie będą promowały czystszego palenia węglem, bo to nadal węgiel. Piszą nawet wysoko pozycjonowane w Google paszkwile na temat palenia od góry z różnymi bzdurami i półprawdami w środku, na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut, którego wynalazkiem jest Błękitny Węgiel, czysto spalane paliwo, dla którego spalanie od góry jest po prostu konkurencją, którą należy zwalczać.
  Fakt, węgiel nigdy nie będzie 100% czystym paliwem, ale można nim palić 50% czyściej. Wyobrażacie sobie, że nagle wszyscy zaczynają palić od góry i wskaźniki zanieczyszczeń w jedną zimę bez poniesienia żadnych kosztów maleją o połowę? Jak dla mnie warto spróbować.
  Producentom kotłów też nie opłaca się o tym mówić, bo nowe regulacje wymuszają w dłuższej perspektywie pozbycie się starych kotłów tzw. śmieciuchów i kupno nowoczesnych kotłów 5 klasy, zatem jest to zarobek dla producentów. Po co uczyć, że można palić czyściej w starym śmieciuchu, skoro można sprzedać nowy kocioł za 5-10 tysięcy złotych? Podczas gdy śmieciuch kosztował 2 tysiące. Jeszcze ciekawostka - wiecie na jakiej zasadzie działają nowoczesne podajnikowe kotły 5 klasy? Na paleniu od góry. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Odnoszę wrażenie, że w debacie publicznej na ten temat nikt nie bierze pod uwagę, że palenie węglem to nie jest kaprys, a konieczność dla wielu Polaków z powodu kosztów eksploatacji. Sam mam w domu gazowy piec, ale od lat stoi nieużywany, bo ogrzewanie węglem wychodzi istotnie taniej. Wielu rodaków podejrzewam wybrało węgiel z tego samego powodu.

  Proszę o plusiki dla zasięgu, zostaję gotów do dyskusji.

  #smog #ekologia #ciekawostki #zdrowie #polska #palenieodgory #gruparatowaniapoziomu

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Chciałbym w kilku słowach skomentować sprawę #euroweek

  1. Uważam działania moderacji za słuszne.
  Jako platforma społecznościowa, musimy reagować na wiarygodne zgłoszenia naruszeń praw od osób, których one dotyczą. Otrzymując takie zgłoszenie od rodziców dziewczynek, zareagowaliśmy w odpowiedni sposób.

  2. Bezstronność.
  Myślę, że rolą Wykopu jest nagłaśnianie tematów, a nie ich ocena. Żaden z nas nie ma pełnej wiedzy w temacie, więc nie oceniajmy. Tematem zajmą się odpowiednie organy i to ich zadaniem jest osądzenie sprawy.

  3. Odpowiedzialność.
  Wykop obecnie odwiedza 8,5 mln użytkowników miesięcznie. Jako społeczność jednego z najpopularniejszych polskich serwisów internetowych macie wpływ na to, co pojawia się w innych mediach. To też oznacza, że macie realny wpływ na innych, a z tym związana jest odpowiedzialność. W usuniętym znalezisku dotyczącym #euroweek opublikowane zostały wizerunki osób nieletnich. Opis znaleziska sugerował kontekst, w którym z pewnością żaden z Was nie chciałby zostać przedstawiony w internecie.

  4. Anonimowość.
  Wbrew temu co niektórzy sądzą, anonimowość w sieci jest złudna. Obrażając innych i naruszając ich prawa musicie zdawać sobie sprawę z ewentualnych prawnych konsekwencji.

  Czym innym jest nagłośnienie tematu, a czym innym nękanie prawdopodobnych ofiar w komentarzach czy też na ich prywatnych profilach.

  Otrzymaliśmy już pierwsze prośby o zabezpieczenie materiałów na stronie w związku prawnymi działaniami jakie chcą prowadzić.

  5. Pomoc.
  W sytuacji, gdy dochodzi do przestępstwa rolą Wykopu jest realna pomoc służbom i policji, która prowadzi sprawę. Na przestrzeni kilkunastu lat funkcjonowania serwisu wielokrotnie dochodziło do takiej współpracy, która dała wymierne efekty. Jeśli w opisywanej sytuacji opiekunowie dopuścili się przestępstwa, to administracja Wykopu z pewnością będzie współpracować z odpowiednimi służbami w celu dostarczenia dowodów.
  pokaż całość

  odpowiedzi (331)

 • avatar

  Hej.

  Niestety muszę ponowić ostatnie #rozdajo z TEGO linku gdyż wygrany nie zgłosił się na PW, a nie miałem możliwości przeprowadzenia kolejnego losowania (mirkolos.pw i mikrorandom nie pozowliły - w komentarzu screeny). Tak więc ponawiam #rozdajo kolejnego #mysterybox Ponad 15 elementów w kopertach bąbelkowych.
  Paczka łącznie o wymiarach 35x30x25 i wadze ~1kg
  Plusy zbieramy do końca niedzieli (15.12.2018), zielonki biorą udział
  Paczka całkowicie darmowa, jednak wymagam pokrycia kosztów transportu kurierem w wysokości 16,90zł
  Zwycięzca zostanie wybrany w niedzielę.

  Powodzenia
  pokaż całość

  odpowiedzi (22)

 • avatar

  Zaplusuj, ostatnia cyfra plusa oznacza jakim wolnotariuszem będziesz na kolejnym euroweeku!
  #euroweek #afera #heheszki #glupiewykopowezabawy

  odpowiedzi (28)