Wpis z mikrobloga

Jak bardzo głupim trzeba być żeby sądzić, że dusza ma jakąś masę? Bo dlaczego niby miała by mieć?
Sam eksperyment nie uwzględnia wymiany gazowej z otoczeniem i możliwych procesów energetycznych, które mogą skutkować spadkiem masy ciała denata.
Obecnie fizyka zna już przypadki istnienia cząstek bezmasowych, które nie podlegają upływowi czasu jak ma to miejsce w przypadku cząstek ją posiadających. Nie ma dlatego powód do tego aby sądzić iż obiekt fizyczny jakim jest dusza miałby posiadać jakąkolwiek masę. Jeżeli dusza ma być nieśmiertelna to nie może posiadać masy po to właśnie aby nie podlegać upływowi czasu i być wieczną.

Tym bardziej pomysł na to by dusza była obiektem materialnym wydaje się być głupi, że obecnie niektórzy naukowcy postulują istnienie świadomości dopiero na poziomie kwantowym czyli gdzieś pomiędzy światem materialnym, a energią w najczystszej postaci.

http://polimaty.pl/2013/08/ile-wazy-ludzka-dusza/

#fizyka #teologia #filozofia
  • 16
@kissandfly: zadaj ludziom pytanie co sądzą o podróżowaniu w przyszłość. Większość powie, że to jakaś bujda i głupota. A to przecież fakt wynikający z teorii względności Einsteina, do tego udowodniony naukowo. Większość ludzi to po prostu głuptasy z ograniczonym myśleniem, co im tłumaczyć naukowe podejście do pojęcia duszy.
@Nic_tu_po_mnie Wiadomo, że wszyscy podróżujemy w czasie i zawsze w przyszłość.
Niektórzy ludzie chcą podróżować w przeszłość, chociaż tak na dobrą sprawę to oni chcą przenieść w przeszłość cały Wszechświat, sami pozostając w teraźniejszości. Ja osobiście uważam, że przeniesienie się w czasie jest niemożliwe bo rzeczywistość zostaje nadpisana i informacja o poprzednim stanie Wszechświata zostaje na trwałe utracona (zniszczona).
@kissandfly: podróżujemy w przyszłość bo tak skierowana jest "strzałka czasu". Natomiast dosłownie może nie potrafimy podróżować, natomiast możemy zwolnić upływ czasu poprzez poruszanie się z gigantyczną prędkością bądź dzięki ogromniej grawitacji. Gdy wtedy wrócimy znajdziemy się w przyszłości, bo czas świata płynął szybciej niż nasz.
Co do nadpisywania to według naukowego podejścia nie ma ono miejsca, ponieważ przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dzieją się w tej samej chwili. Tylko ruch i kierunek
zadaj ludziom pytanie co sądzą o podróżowaniu w przyszłość

@Nic_tu_po_mnie: Sądzę, że wszyscy tę podróż odbywamy, z chwili na chwilę. Czasami tylko doskwiera fakt, że nie sposób z wehikułu wysiąść, a nasz kres zbliża się bezustannie.
@Nic_tu_po_mnie

Ktoś oddalony od nas miliony lat świetlnych poruszający się w przeciwnym kierunku jest na osi czasu na przykład w naszych latach 80.


A co to tak właściwie oznacza dla nas i dla niego?

Co do nadpisywania to według naukowego podejścia nie ma ono miejsca, ponieważ przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dzieją się w tej samej chwili.


Stwierdzenie, że przyszłość, przeszłość i teraźniejszość dzieją się w tym samym momencie oznacza, że upływ czasu
@Bardzo_Wsciekla_Mebloscianka:

W takiej sytuacji widze dwie opcje

No to krótkowzroczny jesteś. Nie "w" pigułkach są kawałki duszy, tylko one same są częścią ducha; bez niego nie istnieją. Usuń samego siebie z pola interakcji zmysłowej z tymi dropsami i powiedz co po nich zostanie. Jak dla mnie, jeśli coś jest bez koloru, smaku, zapachu, dźwięku i nie da się dotknąć to jest niczym.
@Bardzo_Wsciekla_Mebloscianka: Sam sobie ukułem pogląd na naturę rzeczy, więc żaden psizm. Przypisuje on prawdziwe istnienie wyłącznie dwuaspektowej informacji - aspekt subiektywny stanowi nieprzeliczalnie nieskończony zbiór wrażeń umysłowych i ich "nosicieli", a obiektywny to prawa pozwalające spajać te wszystkie perspektywy w https://en.wikipedia.org/wiki/Consensus_reality

Materia to największy mit w historii, nie ma na nią miejsca w bagażniku.