Wpis z mikrobloga

Wódka jako paliwo nie tylko na weekend — energia elektryczna z alkoholu

Z okazji weekendu powiem wam, że byli kiedyś tacy ludzie, którzy mieli alkohol, ale go nie wypili. Ktoś kiedyś dostrzegł, że zamiast wlewać alkohol w siebie, można go wlać na przykład w bak samochodu.

Spalanie alkoholów już od dawna było postrzegane, jako bardzo ciekawe źródło energii. Natomiast rozwój idei odnawialnych źródeł energii sprawił, że pozyskiwanie energii z etanolu stało się popularniejszym zjawiskiem.

Ciekawym miejscem, gdzie stosuje się to biopaliwo jest elektrownia zbudowana w Brazylii w mieście Juiz de Fora. Stosowany w niej etanol napędza dwa generatory o łącznej mocy 87 MW. Taka moc wystarczyłaby do zasilenia miasta o liczbie ludności 150 000 mieszkańców. Z kolei porównując do polskich warunków, elektrownią o podobnej mocy jest elektrownia Niedzica.

Brazylia wykorzystuje swój potencjał jako drugi co do wielkości na świecie producent alkoholu etylowego. Wykorzystuje biopaliwa na bazie alkoholów nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale w szczególności jako paliwo do samochodów.

*na zdjęciu elektrownia w Juiz de Fora stosująca etanol jako paliwo

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

M.....r - Wódka jako paliwo nie tylko na weekend — energia elektryczna z alkoholu

...

źródło: comment_BTMwUIQ44F1CZN7OfWx49o4UG64Ay3Au.jpg

Pobierz
  • 8
@Meissner: Brazylia produkuje etanol z trzciny cukrowej. W naszych warunkach trzeba by korzystać z buraków cukrowych. Etanol ma około 2x mniejszą wartość energetyczną niż benzyna co powoduje dwukrotnie częstsze tankowanie albo konieczność większych zbiorników. Jestem raczej fanem biodiesla/biogazowni i metanu, które można produkować z odpadów (gnojowica/śmieci/resztki spożywcze), niejako przy okazji, zamiast wyłącznie pełnoprawnego produktu jak cukier w przypadku etanolu.

Niewiele osób również wie, że pierwsze silniki spalinowe były projektowane na etanol
@PfefferWerfer:

Niewiele osób również wie, że pierwsze silniki spalinowe były projektowane na etanol (przodkowie benzyniaków) lub olej spożywczy (protodiesle). Powodem tego była nieistniejąca sieć dystrybucji gotowych paliw i niska popularność, więc użytkownicy (głównie rolnicy) mieli być w stanie sami je wyprodukować.


Na polski rynek, gdzie biopaliw jest jak na lekarstwo nawet teraz są dostarczane auta na E85 - jak na przykład Dacie.

Brazylia produkuje etanol z trzciny cukrowej. W naszych warunkach
Czy elektrownia taka wydajana jest ekonomicznie (czy można na tym zarobić) i czy jest to przyjazne dla środowiska? Jeśli tak to dlaczego nie buduje się takich przy miastach wojewódzkich?


@januszniepije: W porównaniu do elektrowni czy elektrociepłowni węglowych jest nieekonomiczna (na pewno w polskich warunkach) - zbyt duża cena w stosunku do wartości opałowej.

Natomiast przy cenach alkoholu w Brazylii i w stosunku do elektrowni czy elektrociepłowni na ropę naftową to takie
Ale co ma cena alkoholu w Brazylii? Czy placówka w Polsce nie mogłaby samemu pędzić alkohol z odpadków biologicznych i tak wyprodukowany alkohol wykorzystać do produkcji prądu?


@januszniepije: Produkcja alkoholu z trzciny cukrowej jest o wiele tańsza niż produkcja z kukurydzy czy z buraków cukrowych. Natomiast odpadki biologiczne mają tym bardziej zbyt mały stosunek litrów etanolu do tony. Przez co jest to niekorzystne ekonomiczne.

W Polsce bardziej opłaca się wykorzystywanie odpadów
W Polsce bardziej opłaca się wykorzystywanie odpadów biologicznych w biogazowniach. Tyle, że nawet te istniejące cały czas mają z tym problem, żeby dostać odpowiednią ilość opadów.


@Meissner: W czym leży problem w takim razie? Przecież po ustawie śmieciowej samorządy zajmują się wywozem odpadków.