•  

  W kontekście ostatnich wydarzeń w Cieśninie Kerczeńskiej interesuje mnie jedynie to, czy Polska będzie w stanie coś ugrać na tym konflikcie - najlepiej długoterminowo.

  Obawiam się jednak, że emocje znów wezmą górę i kolejny raz będziemy się zastanawiać kto w tym konflikcie ma rację, po czyjej stronie jest słuszność i inne takie dyrdymały. Niestety polityków mamy takich a nie innych - wychowanych na Mickiewiczu i Sienkiewiczu. Nawet jeśli oni się do tych autorów nie przyznają i wybierają "europejskość".

  A naszą racją stanu jest to, żeby Krym w ciągu powiedzmy 30-40 lat znalazł się w bezpośredniej strefie wpływów Rzeczpospolitej (co nie oznacza jego przynależności terytorialnej do Polski, żeby była jasność!).

  #ukraina #rosja #wojna #krym

  źródło: krym.jpg

  •  

   @qxbqxb ciekawa opinia
   jak mozna do tego formalnie dojsc? Wysylajac tam jakies nasze jednostki (chociazby cwiczebne)? Da sie tak?

   +: qxbqxb
  •  

   Niestety polityków mamy takich a nie innych - wychowanych na Mickiewiczu i Sienkiewiczu

   @qxbqxb: Duda, Morawiecki czy Kaczyński - wychowani na Mickiewiczu i Sienkiewiczu? To jakieś jaja?

   Nie żaden tam Mickiewicz, trzeba się słuchać swojego seniora feudalnego. Zrobią to, co im USA każe i tyle.

  •  

   @qxbqxb: czyli powinniśmy odbić krym, ogłosić jego niepodleglosc i zalozyc na nim baze nato?

  •  

   @kajelu: Trzydzieści kilka lat temu Jaruzelski właśnie dokręcał śrubę Polakom i mordował księdza Popiełuszkę. Kto wtedy przewidywał, że dzisiaj będziemy zastanawiać się nad wysłaniem tam jakichś naszych jednostek...

  •  

   @kajelu: Na sam początek przydało by się przed przestać nad nimi płaszczyć i zacząć im stawiać jakieś warunki, jak na przykład. przestanie gloryfikowania bandery. A robimy odwrotnie i idziemy im na ustępstwa a oni na nas plują. Taki mamy rząd, tak więc te bajki to sobie można wsadzić.

  •  

   czy Polska będzie w stanie coś ugrać na tym konflikcie - najlepiej długoterminowo.

   @qxbqxb: niby jak możemy coś na tym ugrać? Krótkoterminowo każdy taki incydent, to mniejszy lub większy przypał. W dłuższym terminie Rosja będzie jak taki zwierz zagoniony do rogu i będzie gryzła, jeśli Ukraina za bardzo będzie chciała się odciąć. No a że jest to słabe państwo, to taki stan zawieszenia może trwać latami. Coś się może trwale zmienić, jak sama Rosja się zacznie mocniej sypać, ale to chyba nie prędko i konsekwencje też mogą być różne. Sam Krym jest w zasadzie ruski i mało ważny - większe znaczenie miało rozpierdolenie wschodu.

  •  

   A naszą racją stanu jest to, żeby Krym w ciągu powiedzmy 30-40 lat znalazł się w bezpośredniej strefie wpływów Rzeczpospolitej

   @qxbqxb: Ale taguj #sciencefiction.

  •  

   @HansLanda88: A teraz wyobraź sobie, że Putin dostaje zawału i ląduje pod respiratorem... młody nie jest, a doskonała rosyjska medycyna też ma swoje ograniczenia; sobowtóry będą rządziły?... A Krym nie jest mało ważny. To kluczowy punkt kontrolujący Morze Czarne i ujście Donu (łączącego przez Wołgę i kanały aż do Moskwy i Petersburga) - głównej rzeki Rosji. W tej części świata ważniejszym punktem jest tylko cieśnina turecka.

  •  

   @qxbqxb: no i co z tego morza Rosjanie mogą mieć, jeśli Turcy im postawią blokadę? Znaczenie lokalne. Poza tym flota czarnomorska to nie jest chyba jakiś szczyt nowoczesności delikatnie mówiąc. Rakiety to testowali nawet odpalane z kaspijskiego, ale celnością to już się nie chwalili raczej.

  •  

   @HansLanda88: A co Polska ma z Bałtyku jeśli Duńczycy postawią nam blokadę?