•  

  Przychody ze sprzedaży sprzętu dedykowanego sztucznej inteligencji ze względu na kategorie (2016 - 2025 prognoza)

  Obserwuj #infog - codziennie ciekawa infografika/wykres/mapa (technologia, gospodarka, społeczeństwo)

  #technologia #sztucznainteligencja #machinelearning #gospodarka #ciekawostki #hardware #komputery #informatyka

  •  

   Coś na temat źródła danych? Bo wykres wygląda jakby ktoś wstawił w excel dane z 2016, wziął funkcję x^2 i przejechał nią po następnych latach, a proporcje działów utrzymał na takim samym poziomie. Z tego co wiem, prognozą tego nazwać nie można ¯\_(ツ)_/¯ (nie hejtuję postującego, tylko grafikę, żeby było jasne)

  •  

   @Antonin: Tak to może wyglądać, ale wykres jest z raportu za który każą sobie płacić i z tego co się orientuje to ktoś to kupuje. Tutaj źródło, sam wykres został podany przez zdnet.com i WSJ więc uznałem, że wiarygodne. Generalnie ta firma consultingowa w miare znana w branży. No ale nie widziałem ich arkusza z danymi w excelu ( ͡° ͜ʖ ͡°) pzdr

  •  

   Siedze w branzy hardwaru i powiem wam, ze z cloudem troche sie trend odwraca - jedna sprawa to ochrona danych, firmy wola miec swoj research onpremise .. druga sprawa to ile kasy sciaga Amazon za instancje z NVIDIA Tesla... pi x oko wychodzi ze po 5-6 miesiacach placenia za Amazon, moglbys miec swoj serwer i miec znacznie mniejsze koszta.

   Wiec jezeli chodzi o AI, pomimo tego, ze duzo ludzi uzywa cloud - mysle ze trend wzrostowy moze troche wyhamowac na poczet Servers i Storage

  •  

   @cieliczka: Podchodziłbym do tego z dużym dystansem. Na podstawie dwóch punktów (!!!), ktoś robi interpolację do funkcji kwadratowej na wielokrotnie dłuższy okres. Nawet we wspomnianym SI, robi się chyba tak, że wszelkie aproksymacje robi się na (podaję standardowe "ratio", które kojarzę) 3/4 zbioru a potem się sprawdza na pozostałej części.

   To się kupy nie trzyma...

   +: sim, kzabor
  •  

   pi x oko wychodzi ze po 5-6 miesiacach placenia za Amazon, moglbys miec swoj serwer i miec znacznie mniejsze koszta.

   @SaGe: W założeniu że używasz 24x7. Cloud daje Ci taką przewagę że dealokujesz serwer gdy go nie używasz i za niego nie płacisz. Po drugie zarówno Amazon i Azure ma specjalne cenniki jeżeli używasz 24x7.

   Dodatkowo odpada Ci masę kosztów związanych z utrzymaniem serwera / zakupem / awariami itp.

   Z tym odwróceniem trendu to nie wiem skad bierzesz te informacje. Niektóre korpo rzeczywiście wycofuje się (bo nie przemyśleli) z perspektywy prawnej/kosztowej, ale masę mniejszych wchodzi i zostaje.

  •  

   @malani: Jezeli chodzi o AI to wiekszosc workloadu jest 24x7. Widze odwrocenie trendu bo slucham co mi mowia klienci. Do tego wiekszosc kupuje 8x gtx 1080ti do serwera 4u i zaossczedzaja tone kasy nie uzywajac tesli.
   Jezeli chodzi o awarie - serio, jak czesto sie one pojawiaja ? Dla mnie bardzo rzadko, patrzac na to jaka fortune robimy na gwarancjach onsite.
   A koszty klimatyzacji i pradu sa minimalne porownujac do cennika za cloud

  •  

   @Pan_Qcek:

   czemu to jest na głównej

   Sam nie mam pojęcia. Codziennie dodaję znacznie ciekawsze, bardziej popularne i precyzyjne infografiki/wykresy niż ta powyższa ¯\_(ツ)_/¯¯. @Moderacja @wykop wydaje mi się, że ten materiał nie nadaje się na stronę główną

  •  

   @cieliczka: podobne wykresy były parę lat temu dotyczące VR czy drukarek 3D. Trochę nie poszło po myśli korposzczurom z agencji

  •  

   @malani: problem z cloudami jest jeden. Obliczenie TCO. Na premie jest o to dosyć łatwo, w cloudach jest dużo zmiennych, oraz rzeczy które wychodzą po czasie. Typu na przykład koszta transferu z glaciera. Startupy i smb myślę bez namysłu z odpowiednią kontrola kosztów mogą iść w ciemno. Enterprise gdzie cxo są w stanie zrozumieć coś więcej niż kwadraty gartnera, mogą przy odpowiedniej strategii zrobić to zdecydowanie taniej.

   pokaż spoiler Pod warunkiem że nie wykorzystujesz rozwiązań firmy Oracle( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Lemartez: :)

   Z tym obliczeniem TCO moim zdaniem w cloud jest mimo wszystko znacznie łatwiej. W enterprise masz masę kosztów rozbitych jako usługi wspólne. Łatwo jest obliczyć TCO w skali całego przedsiębiorstwa, znacznie trudniej pojedyncze projekty.

   Jeżeli robisz rozwiązanie które ma działać 24x7 przez 5 lat to wiadomo, że u siebie postawisz to taniej. Problem jest w tym, że to nie daje Ci elastyczności i migracja na inne rozwiązanie to koszt osobowy który często znacznie przewyższa koszty infra.

   Po drugie moim zdaniem zarówno w cloud jak i standardowych rozwiązaniach największym problemem jest nieodpowiednie zarządzanie zasobami. I tu i tu da się mocno optymalizować.

  •  

   podobne wykresy były parę lat temu dotyczące VR czy drukarek 3D. Trochę nie poszło po myśli korposzczurom z agencji

   @OraclePL:

   o ile vr ma sie stosunkowo slabo, bo trudno na tym zarobic, tak w przypadku drukarek 3d co ci sie nie zgadza?

   Sa tanie, ktore oferuja stosunkowo niska jakosc wydruku, ale sa ok do zabawy, i sa profesjonalne, ktore coraz lepiej sie sprzedaja.

  •  

   @cieliczka: Ale taguj to #iota #kryptowaluty ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @sylwek2k: tu masz prognozę(fotka poniżej) z okolic 2015. Przewidywali że sprzedadzą w 2017r 1mln sztuk
   Sprzedano w 2017 pół mln wg nowszego artykułu ale prognozy już dowali majestatyczne na poziomie 100mln w 2030

   Oczywiście będzie wszystko rosło ale jak czytam te prognozy krawaciarzy to zawsze z tego polewka

   źródło: transmagic.com

  •  

   tu masz prognozę(fotka poniżej) z okolic 2015. Przewidywali że sprzedadzą w 2017r 1mln sztuk
   Sprzedano w 2017 pół mln


   @OraclePL:

   czyli calkiem niezle im poszlo :)

  •  

   @cieliczka: Trochę przekłamany jest ten wykres. Wraz z rosnącym popytem na cloud rośnie zapotrzebowanie na całą resztę ;)

  •  

   brakuje koprocesorow neuronowych na usb

Gorące dyskusje ostatnie 12h