Wpis z mikrobloga

Pomóżcie mi zrozumieć to dokładniej... Chwaliliśmy się już na wykopie tym całym kretem, że on jest polski... tymczasem czytam to { odnośnik do pełnego artykułu }:

InSight to misja amerykańska, z udziałem Niemiec i Francji, ale udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest firma Astronika, które we współpracy z kilkunastoma firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu. Jest to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez polski przemysł dla tak istotnej amerykańskiej misji kosmicznej.

Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwiła polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy Kreta HP3, który wbije się na 5 metrów w marsjański grunt. Astronika jako koordynator procesu produkcyjnego urządzenia zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.


Na stronie NASA { łącze do artykułu } twierdzą, że ten mechanizm HP3 to wyprodukowali Niemcy z istotnym wkładem polskim.

Ktoś może mi wyjaśnić jaki jest rzeczywisty wkład Polaków i jak to się ma do całości misji? Nie musicie pisać, wystarczy jakiś dobry link.

#kosmos #eksploracjakomosu #polska #insight
#mars
  • 7
@Egniew: dokładnie. Nie chciało im się albo nie umieli i podzlecili to frajerom którzy odwalili czarną robotę. Prawdę mówiąc to nie tak wyobrażam sobie polski wkład w podbój kosmosu. Wolałbym skupić się na czymś istotniejszym co ma przełożenie na obronność jak silniki rakietowe, budowa satelitów, ladowników, łazików itp. Kret to ciekawostka bez praktycznego zastosowania. Dobrze ze powstał ale nie ma co się podniecać za bardzo.
Nie musicie pisać, wystarczy jakiś dobry link.


@diwmaron: Polacy są żądni sukcesów. I mami ich sporo ale taka propagandówka zaburza postrzeganie i ostatecznie ludzie uważają że są lepsi niż naprawdę są. W sierpniu 39 polska prasa pisała że jak nas Niemcy zaatakują to w tydzień zdobędziemy Berlin. A później Niemcy zweryfikowali ta tezę.
@EliG: zgadzam się. Jest to jedna z cech naszego narodu. Dlatego właśnie postawiłem powyższe pytanie. Trzeba prowadzić nieustanną walkę z naszą megalomanią i promować podejście pragmatyczne w ocenie rzeczywistości.