Wpis z mikrobloga

Tldr: Wielka Brytania zawiesza wydawanie brytyjskich obywatelstw od 01.12.2018.

Mirki sprawa jest. Moja siostra złożyła wszystkie dokumenty o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa, dowiedziała się zarówno od Home Office, jak i prawnika któremu składała dokumenty, że zdążyła w ostatniej chwili, bo od 1 grudnia 2018 UK zawiesza beztrominowo przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa. Dzwoniłem i faktycznie zawieszają.

Wiecie coś na ten temat? szukałem informacji w prasie polsko i angielskojęzycznej ale nie znalazłem. Moim zdaniem powinni trąbić na ten temat w prasie.

#uk #brexit #wielkabrytania #emigracja #pytanie
  • 21
@Jofiel: przeraża mnie tylko że każdy ma to w dupie. 700 tys Polaków mieszkających w UK dopiero podniesie krzyk jak zaczną wyrzucać z UK pracujących mieszkańców UE bez obywatelstwa i cofać pozwolenia na pobyt po brexicie. Obywatele UE zostaną postawieni przed faktem dokonanym, nikt im nie mówi "wyrabiajcie obywatelstwo póki możecie".
@Unifokalizacja: pewnie chodzi ci o :
"Nationality checking service
Nationality checking service provided by local authorities to check UK applications for British citizenship and British passports.The Nationality Checking Service will no longer be available from December 2018."

A teraz mozna:
:Apply for citizenship by naturalisation if you are living in the UK. You can now apply online:

Czyli nebedzie juz skladania papierow. Tylko wszystko robione bedzie online.
Jesli ktos
@dnasstorm: ale czemu mają wyrzucać? Nie napisałem tak. Przecież mają wytrzymać jedynie proces naturalizacji, a nie wyrzucać tych którzy nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa. Szykują pewnie jakieś zmiany w procesie naturalizacji
@mielonkazdzika: No wlasnie, zamykaja te centra prowadzone przez lokalne councile (NCS) ktore byly platne (i nie byly obowiazkowe, chodz uzycie ich oznaczalo wyslanie duplikatow dokumentow zamiast orginalow) i otwieraja wspolnie z prywatna firma centra zlokalizowane w glownych miastach. Podstawowe uslugi przy naturalizacji maja byc w nich platne a lepszy standard dla bogaczy bedzie platny, obsluguja tez wszelkie kategorie wiz itp (non-EU)
A tu panika ze "nie bede juz rozdawac obywatelstwa":), swoja
@majkkali: Jak jestem w UK 5 lat i 9 miesięcy to jakie kroki mogę zacząć podejmować w tym momencie? Składać jakieś papiery czy jak to wyglada? Bo po 6 latach już normalnie będę mógł dostać paszport z tego co czytam.
@dnasstorm: Mozesz (mogles) wyrobic PR dokument po 5 latach(albo czekac na settled status), zdac w miedzyczasie Life in the UK test i jezykowy jesli tez potrzebujesz i poczekac te kilka miesiecy, a potem zrobic online aplikacje na naturalizacje (£1350, ekstra chyba kolo £80 jak zaaplikujesz tez razem o pierwszy paszport ), wybrac sie do jednego z tych nowych centrow certyfikacji dokumentow i tam zrobic biometric + sprawdzenie dokumentow i viola, jestes
Nie wiem chyba dalej go mozna wyrabiac, pewnie jak ruszy ten settled status dla wszystkich to juz nie bedzie PR wydawany. Do wyrobienia wyslesz dokumenty za te >5 lat do tylu, PR ma swoja date wydania i dostajesz tez osobny papier kiedy stales sie permanent residentem (ten moze byc przed data wydania, zalezy jaki czas do tylu im wyslesz te dokumenty), rok od czasu stania sie PR mozesz rozpoczac naturalizacje. Jak bedzie