Wpis z mikrobloga

Gdzie pismo święte zabrania antykoncepcji


@masz_fajne_donice: wyręczę @BukBrzegmogonzy i udzielę odpowiedzi.

Przyjrzyjmy się następującym tekstom Pisma Świętego:

Rdz 38, 8-10
Wtedy Juda rzekł do Onana: "Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obo­wiązku swego brata, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo". Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe
@Allah_Wszechmogacy: Czy nie jest to absurd, że w takim razie kościół dopuszcza pewne metody takie jak kalendarzyk? Mają one względnie małą skuteczność na poziomie 95%. Ale kondomy mają jedynie około 99%.
Więc gdzie jest matematyczna granica antykoncepcji niedopuszczana przez kościół?

Wtedy Juda rzekł do Onana:

Ale tutaj jest przyzwolenie na cudzołóstwo. Niespójne to pismo. Jak się uznaje ten fragment powinno się zezwolić także na inne jego implikacje, czyli cudzołóstwo.

Jest zaś
Czy nie jest to absurd, że w takim razie kościół dopuszcza pewne metody takie jak kalendarzyk?


@masz_fajne_donice: nie dopuszcza.
Mylisz kalendarzyk z metodami objawowo-termicznymi, te zaś skuteczność maja na poziomie prezerwatyw, wyzsza niz tabletki jednoskladnikowe i nieco niższa niż te dwufazowe.
Skoro chcesz dyskutować, dobrze by było jednak się w temacie zorientować ;)

Ps. Npr to nie antykoncepcja
@masz_fajne_donice: Stary Testament był nastawiony na rozmnażanie ludzi na potęgę, żeby przetrwali w tym smutnym świecie - dlatego w ogólności cudzołóstwo jest potępiane, ale jak rody były zagrożone wyginięciem, to córki miały być zapładniane przez ojca i tak jak w przykładzie wyżej. Metody NPR (bo pewnie o to Ci chodzi) są dopuszczane, bo nie ingerują sztucznie w płodność. Z resztą, istotą tego wszystkiego jest to, że zawsze dopuszczasz możliwość poczęcia dziecka,
Czy nie jest to absurd, że w takim razie kościół dopuszcza pewne metody takie jak kalendarzyk?

nie dopuszcza.


@agaja: ( _) No przeczytałam. Parafrazując: kościół nie dopuszcza pewnych metod takich jak kalendarzyk. Stąd moje pytanie: dlaczego kościół nie dopuszcza kalendarzyka? Nie mam na myśli czepiania się o głupoty, ale naprawdę mnie to zaintrygowało - nie jestem związana z kościołem, nie mniej jednak mnie to interesuje.
@LoveLight: ok, moj blad, zle sie wyrazilam.
Nie chodzilo mi o to, ze KK zabrania, ale ze metoda przezeń zalecaną jest nie kalendarzyk, a metody objawowo-termiczne.
Kalendarzyk to metoda przestarzala i nieskuteczna, opierajaca sie wylacznie na wyliczeniach na podstawie dlugosci kilku cykli poprzedzajacych. Stosowac ja moga jedynie kobiety o idealnie regularnym cyklu, bo nie uwzglednia chorob, wahan hormonalnych, stresu ani zadnych nnych czynnikow mogacych wplynac na dlugosc cyklu.
Podobnie jak met.obj.-term.
Skoro chcesz dyskutować, dobrze by było jednak się w temacie zorientować ;)


@agaja: Po pierwsze zadałem pytanie, więc chyba o zorientowanie się właśnie chodziło. Sugerujesz, żeby nie zadawać pytań na które się nie zna odpowiedzi?

Po drugie napisałem, że KK dopuszcza kalendarzyk, ty mi zaprzeczyłaś.

nie dopuszcza.

A teraz potwierdzasz:

i te metody spelniaja warunki z Twojego cytatu.

O co chodzi?
@masz_fajne_donice: nie siedze caly czas na wykopie, wchodze jak mam wolny moment i zwykle jest to wlasnie moment...

W komentarzu to kolezanki wyzej wyjasnilam, ze zle sie wyrazilam z tym, ze "nie dopuszcza" - mysle, ze czytales.

Natomiast KK zaleca przede wszystkim metody objawowo-termiczne, o ktorych pisalam Ci wyzej. Nie ma zadnego procentu skutecznosci, bo te metody maja bardzo wysoką.
I chodzi o ich zgodnosc z rytmem plodnosci.
Metody te polegaja
W komentarzu to kolezanki wyzej wyjasnilam, ze zle sie wyrazilam z tym, ze "nie dopuszcza" - mysle, ze czytales.


@agaja: Po prostu się pomyliłaś. To nie wyglądało na 'złe wyrażenie się'. Naucz się przyznawać do błędu, to nie boli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@agaja:

kościół dopuszcza pewne metody takie jak kalendarzyk?

nie dopuszcza.

To jest bardzo precyzyjne stwierdzenie.

Skoro chcesz dyskutować, dobrze by było jednak się w temacie zorientować ;)

Jeszcze to dodajesz żeby się pogrążyć.

Co wyjasnilam pozniej.

Do mnie nic nie pisałaś.

Ps. Npr to nie antykoncepcja

https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/naturalne-metody-antykoncepcji-jak-stosowac-i-czy-sa-skuteczne-aa-m5KW-h8ux-vP6g.html
Według kościoła może. Bo na liście metod antykoncepcji kalendarz płodności zalicza się do metod antykoncepcji.

Naucz się przyznawać się do błędów.
Czy nie jest to absurd, że w takim razie kościół dopuszcza pewne metody takie jak kalendarzyk?


@masz_fajne_donice: tu pisałeś o kościele i do tego się odniosłam, a nasteonie wyjaśnilam dlaczego Kościół zezwala na metody naturalne.