Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie moczenia zbóż oraz orzechów. Szukam jakiejś rzetelnej informacji odnośnie tego, czy po namoczeniu wodę się wylewa i zalewa nową (w przypadku zbóż do gotowania, w przypadku orzechów do zblendowania na mleko). Cały czas trafiam na zbieżne informacje ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#gotujzwykopem #zdrowie i #wegetarianizm #weganizm bo tu się chyba częściej zwraca uwagę na takie rzeczy.
  • 12
@matra: Orzechy i zboża powinno się moczyć, ponieważ zawierają inhibitory, które wpływają na enzymy trawienne. Ponadto zawarty w orzechach kwas fitynowy ulega neutralizacji. Ja taką wodę wylewam - raczej nie ma ona żadnych walorów odżywczych.
raczej


@Logytaze: no właśnie to raczej.. z drugiej strony czy część witamin nie ucieka do takiej wody? Akurat zbóż przed gotowaniem nie płuczę, bo gotuję je zazwyczaj spontanicznie na już-teraz, ale planowałam zrobienie mleka migdałowego lub owsianego i mam zagwozdkę. Jeden przepis mówi tak, drugi inaczej.
@Logytaze: że moczenie jest spoko, to ja wiem, tylko co z wodą? Czytałam zazwyczaj, że się ją wylewa, ale potem w przypadku mlek trafiałam na mnóstwo przepisów, że to jednak na jej bazie się potem mleko robi. Więc jakby albo się to w wodzie neutralizowało, albo sama nie wiem.
@matra: A szukałaś w innych przepisach np. na mleko sojowe? Wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o wartości odżywcze, tylko o smak. Spróbuj tej wody po migdałach i jeśli nie będzie miała ona smaku to ją wywal, bo i tak nie wnosi nic do przepisu.
@Logytaze: nie, bo mnie sojowe nie interesowało, jedynie orzechy, choć przyznam że tylko na migdałowe patrzyłam. Do tej pory jak robiłam to kokosowe jedynie, ale w jego przypadku nie ma takich dylematów ( ͡° ͜ʖ ͡°)