Wpis z mikrobloga

@Kempes: Różnica jest taka, że polska pensja wzrosła przez ostatnie ~kilkanaście lat 5 razy, a francuska w tym czasie miała wzrosty poniżej inflacji. Francja straciła na ratingu kredytowym, nie potrafi w żaden sposób domknąć budżetu, posiada czwarty największy dług na świecie. Krótko mówiąc - szykuje się druga Grecja, a frustracja obywateli właśnie pokazuje jak źle tam jest. A Grecy też jeszcze niedawno byli od nas dużo bogatsi.
, że polska pensja wzrosła przez ostatnie ~kilkanaście lat 5 razy,


@maciek-rudol: manipulujesz. 19 lat temu, to jest w roku 1999 średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 1706 pln a obecnie 4973 pln, co bez uwzględnienia inflacji (a ten okres nachodzi jeszcze na lata z dwucyfrową jej wartością) daje wzrost niecałe 3- razy, nie 5. Co wcale nie oznacza, że Polak 2018 jest prawie trzykrotnie bogatszy od Polaka 1999, bo inflacja i
@zavalita: W dolarach w 1999 nasza średnia pensja wynosiła 411, obecnie wynosi 1308. Wzrost ponad 3-krotny. Te 5 razy to z powodu sugerowania się pensją minimalną, która w 1999 wynosiła 528 zł(128 dolarów), a w tym roku 2100 zł (557$). Nie chce mi się szukać danych francuskich jeszcze sprzed wprowadzenia euro i przeliczać, więc podam tylko w euro od 2002 - 30816 euro rocznie do 35976 euro rocznie. W dolarach wzrost
@maciek-rudol: ja nie kontestuje meritum Twojej wypowiedzi, w której twierdzisz, że poziom życia Polaków w ostatnim pokoleniu uległ większej poprawie niźli Francuzów, bo to w gruncie rzeczy fakt i w przypadku kraju rozwijającego się, o znacznie niższym pułapie startowym, trudno oczekiwać czego innego. Zarzuciłem Ci manipulację faktami, bo dla uzasadnienia swojej tezy posłużyłeś się grubo przesadzonymi wartościami, zwłaszcza, że wzięliśmy najkorzystniejszy zakres, bo "kilkanaście" to równie dobrze 19 jak i 11,
w przypadku kraju rozwijającego się, o znacznie niższym pułapie startowym, trudno oczekiwać czego innego.


@zavalita: A jednak się mylisz - patrz wykres:
Ponadto inne rozwinięte kraje nie mają 4-5 największego długu na świecie, który w ciągu ostatnich 10 lat wzrosł o 1 000 000 000 000 euro. Francja ma obecnie ~99% długu w relacji do PKB. Grecja w momencie swego krachu miała 103%.
A mówimy teraz o czasach hossy. Francja, obok
Pobierz m.....l - > w przypadku kraju rozwijającego się, o znacznie niższym pułapie startowym...
źródło: comment_oLYAxCZ3DWzEcUQEMk6C1YJr2ixKMnY0.jpg