•  

  1. Nowa publikacja Komisji Europejskiej dotycząca strategii osiągnięcia zerowej emisyjności w 2050 wciąż zakłada udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym. W 2050 roku moc zainstalowana w Europejskiej energetyce jądrowej ma się zawierać w przedziale 99 GW - 121 GW.

  In a recent study Brussels-based industry group Foratom said the EU needs a 25% nuclear share in electricity generation to ensure citizens and industry have access to low-carbon electricity and to reduce the economic burden of the transition to a low-carbon economy on consumers.

  2. Hej @losbomberos88 , Kolejne opóźnienia z oddaniem do użytku trzeciego bloku (EPR) w elektrowni jądrowej Olkiluoto. Obecne plany zakładają oddanie bloku do użytku na początku stycznia 2020 roku. (To może jednak jechać tam do roboty? xD)

  The Areva-Siemens consortium began construction of Olkiluoto 3 - the first-of-a-kind EPR - in 2005 under a turnkey contract signed with TVO in late 2003. Completion of the reactor was originally scheduled for 2009, but the project has suffered various delays and setbacks.

  3. Na czwartym bloku (WWER-440) Nowoworonieżskiej elektrowni jądrowej rozpoczęto modernizację ECCSów, czyli systemu awaryjnego chłodzenia rdzenia reaktora (rus. САОЗ), po tej modernizacji i po planowanych kolejnych 40 w całym bloku zostanie on ponownie oddany do użytku z wydłużonym czasem eksploatacij na kolejne 15 lat. Na zdjęciu zmodernizowana część sterowni czwartego bloku. Фото: Евгения Россинская

  Испытания подтвердили проектные характеристики этой современной системы, обеспечивающей безопасность. Пассивная система не требует никакого сигнала управляющих систем, никакого источника энергии. Оборудование выполнит свою функцию ровно в тот момент, когда он для него настанет. Исключительно за счёт законов физики, которые действуют всегда и которые нельзя проигнорировать - powiedział zastępca głownego inżyniera ds. eksploatacji bloku 3 i 4, Andriej Meremianin

  pokaż spoiler wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać (✌ ゚ ∀ ゚)☞


  4. Centrus Energy Corp i X-energy mają rozpocząć wstępny projekt instalacji do wytwarzania zaawansowanych paliw dla energetyki jądrowej bazuąc na paliwie TRISO firmy X-energy.

  "We see great promise in this market and believe the advanced TRISO fuel to be produced in this facility will offer an attractive and competitive solution to power advanced reactors around the world," Centrus President and CEO Daniel Poneman said.
  Strona reaktora Xe - 100.

  5. Prezydent Francji oświadczył, że Francja będzie zmniejszać udział energetyki jądrowej w swojej sieci elektroenergetycznej wolniej niż planowano, ale decyzja o budownie nowych reaktorów nie zostanie podjęta wcześniej niż w połowie 2021 roku.

  “I was not elected on a promise to exit nuclear power but to reduce the share of nuclear in our energy mix to 50%,” Mr Macron said in an hour-long televised speech.

  6. Rosenergoatom oświadczył, iż na czwartym bloku Kurskiej elektrowni jądrowej (RBMK-1000) rozpocznie się produkcja kobaltu - 60. Produkcja Co - 60 ma miejsce również w Smoleńskiej i Leningradzkiej elektrowni jądrowej.

  #ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
  #energetyka #energetykajadrowa
  #gruparatowaniapoziomu #europa
  Państwa, których tyczy się wpis:
  #francja #rosja #usa #finlandia

  źródło: c8d87e.jpg

  •  

   Kolejne opóźnienia z oddaniem do użytku trzeciego bloku (EPR) w elektrowni jądrowej Olkiluoto. Obecne plany zakładają oddanie bloku do użytku na początku stycznia 2020 roku

   @markedone: porażka.. oby nasz rząd nie wpakował się chociaż w podobny projekt

  •  

   @losBamberos88: Nie martw się, nasz wbije się w dużo większe bagno i będzie budował tę elektrownię przez kolejne 20 lat :(

  •  

   @markedone Co-60 jest uzywany w medycynie do dezynfekcji sal i sprzetow?

  •  

   @Ja-qb: I defektoskopy, chociaż tam było wspomniane tylko o celach medycznych.

  •  

   @markedone: elo, czytałem ostatnio opinię odnośnie budowy atomówki w PL i konkluzja była taka, że jedyną firmą w świecie białych ludzi która ma potencjał inżynieryjny, żeby wybudować atomówkę na czas i budżet jest .... Rosatom.
   co o tym sadzisz?

   kto w Azji ma jeszcze taki potencjał?

  •  

   @pesotto: Zgadzam się. Gdyby nie geopolityka to bardzo chętnie przytuliłbym WWERa 1200.

   Obecnie Koreańczycy sobie całkiem dobrze radzą (APR1400).

   ABWR, też brałbym pod uwagę oraz całkowicie przekreśliłbym ESBWRa.

   Nie wiem jak się odnieść do Chińczyków, bo oni budują chyba każdy możliwy reaktor. :x

   Kanada:
   Jest jeszcze nowsza wersja CANDU.
   USA, Westinghouse( kupione przez Toshibe)
   AP1000, jakoś moje odczucia co do tego reaktora zbliżają się trochę do tych, które mam do EPRa.

   +: pesotto
  •  

   @markedone:
   ale ABWR i ESBWR to ta sama firma GE-Hitachi, czemu 1 tak a 2 nie? czy dlatego, że abwr udało się już wybudować a esbwr jest tylko papierowe? GE ma ostatnio spore problemy finansowe.

   Czemu tylko kanadyjczycy robio reaktory cziężkowodne? czy dlatego, że działaja na niewzbogaconym uranie a oni są tacy pacyfiści?

   Czyli realny wybór (polityczny i ekonomiczny) to reaktor z Kanady (papierowy candu1000) albo Korei (apr1400)?

  •  

   @pesotto: ESBWR nigdzie nie pracuje, a nawet nigdzie nie jest budowany jak narazie, Polski nie stać moim zdaniem na budowanie czegoś niesprawdzonego, dlatego skłaniam się ku APR1400 i ABWR.

   Tak, chcieli uniknąć wzbogacania uranu.

   To należałoby policzyć i ogarnąć sposoby finansowania i całą resztę ekonomi z tym związaną. Nie wiem jak nasz rząd to chce zrobić. Chociaż skoro stać nas na 500+ to kosztem pięciu lat programu można postawić dwa reaktory minimum. :D

  •  

   @markedone: kosztem 30 lat dopłat do KRUSu i emerytur dla 40letnich górników i mundurówki to można było w PL wszystko wybudować, autostrady, koleje, elektrownie i jeszcze by pewnie zostało

   p.s. nie wierze, że ten reaktor kiedykolwiek w PL powstanie

  •  

   @pesotto: Ta elektrownia ma się budować, a nie zostać zbudowana.

   pokaż spoiler żeby to zmienić to te wszystkie naleciałości z prl u układy należałoby wyciąć w pień. c: