•  

  #azja #indonezja #coolstory #policja #sennajawie <--- mój tag o życiu w Indonezji

  Dziś po raz pierwszy zostałem zatrzymany przez indonezyjską policję, a niecały miesiąc temu pisałem o lokalnych kontrolach drogowych.
  https://www.wykop.pl/wpis/36406077/azja-indonezja-policja-sennajawie-lt-moj-tag-o-zyc/

  W Dżakarcie kontrole drogowe widuję dość często ale przez ostanie dwa lata jakoś skutecznie udawało mi się je omijać. Dziś, gdy przeciskałem się przez jedną z głównych arterii Dżakarty z daleka zauważyłem blokującą drogę policjantkę która machając ręką dała mi znać żebym zjechał na bok. Stres, nogi jak z waty, w głowie już zacząłem przeliczać ile pieniędzy będę musiał zapłacić. Do tej pory czytałem mnóstwo historii o obcokrajowcach zatrzymanych w Indonezji, którzy płacili jakieś ogromne mandaty. Za brak lokalnego prawa jazdy policja może nawet zarekwirować pojazd.

  Na poboczu podszedł do mnie policjant i zażądał STNK (dowód rejestracyjny) oraz SIM (prawo jazdy), o dziwo nie zapytał o żaden dowód osobisty. Najpierw dążącą ręką dałem mu dowód rejestracyjny, policjant przyjął go bez słowa. Miałem dylemat które prawo jazdy mu podać. Mam co prawda prawko międzynarodowe, ale te w Polsce wydawane jest w formie zwykłej papierowej książeczki i mój egzemplarz po tych kilku latach jest wymielony, wygnieciony, porozrywany, był kilka razy zalany wodą i wygląda jak śmieć, uznałem że nie będę dawał czegoś takiego policjantowi. Idąc na całość dałem mu zwykłe, polskie, plastikowe prawo jazdy mówiąc mu, że to jest prawo jazdy międzynarodowe (SIM internasional). Policjant zrobił minę jak dziecko jedzące cytrynę ale o dziwo zaakceptował to. Mandatu nie dostałem xD
  Na koniec zapytał mnie tylko skąd jestem i dokąd jadę, po czym oddał mi dokumenty i kazał jechać dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: Bardzo opresyjna ta policja skoro każą dokumenty pokazywać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Byłem wielokrotnie zatrzymywany na Tajwanie, głównie rutynowe kontrole trzeźwości - dawniej badanie organoleptyczne poprzez wąchanie (xD), teraz dostali upgrade i czasami mają ten alkomat typu świeczka, czasami do kontroli w ogóle nie dochodzi tylko jest paniczne machanie żebym po prostu jechał dalej, kiedy już zorientują się, że jestem obcokrajowcem i musieliby ze mną rozmawiać PO ANGIELSKU ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Jeden jedyny tylko raz policjant ZAPYTAŁ mnie, czy mam prawo jazdy. Powiedziałem, że tak :D aha to dziękuję do widzenia xD

  •  

   @fuji: W Indonezji zawsze sprawdzają papiery, bo w tym kraju od każdego pojazdu płaci się co roku podatek - w przypadku mojego skutera to jakieś 50 zł. Oczywiście jest bardzo wielu lokalnych cebulaków którzy jeżdżą motorami bez opłaconego podatku. Brak tej opłaty jest traktowany jak najgorsze przestępstwo.

   Możesz nie mieć kasku, nie mieć prawka, możesz jeździć popsutym motorem - policja przymknie oko. Ale wystarczy że nie będziesz miał tej durnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym z potwierdzeniem zapłaty podatku - motor/samochód od razu trafia na lawetę i jedzie na policyjny parking. Nie ma litości. Policję tylko obchodzi ten podatek, resztę maja w dupie.

   Btw: w kraju gdzie dominuje Islam, problem z pijanymi kierowcami jest tak mały, że policja nie ma nawet alkomatów xD

  •  

   Btw: w kraju gdzie dominuje Islam, problem z pijanymi kierowcami jest tak mały, że policja nie ma nawet alkomatów xD

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: to przypomina mi jak było w Libii w latach 80'. Lokalni w ogóle nie wiedzieli co to alkohol (no poza tymi co byli w dobrej komitywie z przyjezdnymi ;), przez co Polacy i Bułgarzy równo jeździli na bani...