•  

  Oleg Mądry – książę zwierzchni Rusi w latach 879 – 912, Wariaga, następca i krewny Ruryka Lachina. Kniaź Ruski Oleg przeniósł stolicę z Nowogrodu Wielkiego do Kijowa, dając początek Rusi Kijowskiej, pierwszej państwowości Białorusi, Ukrainy, Rosji i Rusi Zakarpackiej.

  Ukraińcy zapewne znają od podstaw swoje najważniejsze nazwy takie jak np. Cerkiew i Ukraina (nie mylić tutaj z Ukrainą Wandeburską od nazwy rzeki Ukry). Nazwa Ukraina wywodzi się od skrótu U-K-R (U Kijev Rasyja), do zwykłego skrótu pełnej nazwy UKR dla uproszczenia dodano słowiańska końcówkę "aina" tworząc słowo UKRaina. Dzisiaj w świecie mało kto używa pełnej nazwy rozwijając skrót UKR, podobnie jak USA czy RPA.

  Cerkiew, to słowo pochodzi z Kijowa. Połączono tutaj dwa słowa Car i Kijów, w czasach gdy Car wraz z prawosławnym patriarchatem i cala tajna ówczesna biblioteka Rzymska musiał opuścić Konstantynopol (Carogród). Po tych przenosinach nowy patriarchat nazywano Cara-Kijewski, Car-Kiewny lub Car-Kiev i tak mamy słowo Cerkiew, używane również jako synonim prawosławnego chramu.

  W późniejszych czasach potopu szwedzkiego prawosławny patriarchat wraz z Carem jeszcze raz musiał zmienić swoje miejsce, gdyż ofensywa Szwedzka zatrzymała się dopiero pod Donieckiem. By nie tworząc nowych wariacji w nazwach patriarchat umieszczono w mieście gdzie z samej nazwy wiemy, że jego mieszkańcy wywodzą się z Kijowa. W samej nazwie znajduje się informacja o pochodzeniu My-z-Kijowa, Mou-s-Kiev czytając z cyruliki literka "ou" to "oy" oraz "s" to poprostu "z". Wiec dzisiejszy prawosławny patriarchat Moskiewski tak naprawdę znaczy "Moy-z-Kijewa patriarchat", czyli jest to ten sam Kijewski patriarchat i ludzie tylko w innym miejscu.

  #ukraina #warjagi #prawoslawie #cerkiew #religia #vikings #rosja #moskwa #kijow #donbaswar #liganauki #slowianie #lingwistyka #naukowcywiary #rosjawstajezkolan #epokavilka #rurykowicze #chram #ciekawostkihistoryczne

  •  

   Nazwa Ukraina wywodzi się od skrótu U-K-R (U Kijev Rasyja), do zwykłego skrótu pełnej nazwy UKR dla uproszczenia dodano słowiańska końcówkę "aina" tworząc słowo UKRaina. Dzisiaj w świecie mało kto używa pełnej nazwy rozwijając skrót UKR, podobnie jak USA czy RPA.

   @binuska: To ciekawe, nigdzie nie słyszałem takiego wyjaśnienia. Mało mi się też wydaje prawdopodobne, aby w XII czy tam XIII wieku, kiedy to słowo się pojawiło, używano skrótowców. A wyjaśnienie, że ukraina potocznie oznaczała coś u-kraja, czy też współcześnie: na skraju i stąd nazwa pogranicznych ziem, wydaje się przekonujące.
   Skąd masz te dane?

  •  

   @binuska:

   dając początek Rusi Kijowskiej, pierwszej państwowości Białorusi, Ukrainy, Rosji i Rusi Zakarpackiej.
   Państwowość Białorusi to wymysł XX wieku, a Ukrainy XIX wieku. Z Rusią Kijowską te kraje nie mają prawie nic wspólnego. A jak słusznie zauważył @xniorvox nawet nazwa Ukrainy wzięła się od nazwy pogranicza Rzeczypospolitej.

  •  

   @xniorvox: Bo to po prostu bzdura. Zerknij na etymologię i po problemie (choć akurat słowa tworzone na zasadzie akronimów ludzkość zna od dawien dawna).

  •  

   @xniorvox
   @B44M
   Kolejny wymysł (albo jakiś wysublimowany trolling) tej turbosłowianki. Polecam ignorować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @xniorvox: przecież Binuska zmyśla, pierdoli od rzeczy.

  •  

   Cerkiew, to słowo pochodzi z Kijowa. Połączono tutaj dwa słowa Car i Kijów

   @binuska: To też nieprawda.
   https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/cerkiew

   Ruski troll, widzę?
   Paka, tawariszcz.
   #czarnolisto

   źródło: ruskitroll.png

  •  

   Nazwa Ukraina wywodzi się od skrótu U-K-R (U Kijev Rasyja), do zwykłego skrótu pełnej nazwy UKR dla uproszczenia dodano słowiańska końcówkę "aina" tworząc słowo UKRaina.

   @binuska: @Aryo jak chcesz dawkę raka, to prosze bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @xniorvox: @B44M: @troglodyta_erudyta: @januszniepije: @przykrasprawa: @sielkunczik:

   Śmiechłem z tego wyjasnienia nazwy Ukrainy. Ogólnie to ten obszar był tak nazwany okrainą już w 1187

   ѡ нем же оукраина много постона

   o nem že oukraina mnogo postona

   Z tym, że tak nazywano obszary od dzisiejszej Ukrainy aż do Pskowa i dotyczyło to ufortyfikowanych terenów przygranicznych. W Rzeczpospolitej przejęto ten zwyczaj. Dla Królestwa Polskiego i Księstwa Litewskiego to też były ziemie "u kraju" przez walki graniczne z Tatarami i Państwem Osmańskim.

   Samych lokalnych Rusinów Ukrainy nazywano różnie. Oni siebie nazywali Rusinami, Tutejszymi, Małorusami, Niżowcami i na wiele innych sposobów. Nazewnictwo nie miało większego znaczenia.
   Władcy Moskiewscy chcący podkreślić swoje władanie i prawa do Ukrainy, zmienili nazwę z Wielkiego Księstwa Moskiewskiego na "Carstwo Rosyjskie" (Ruskaje Carstwo). Mimo iż najważniejsza część Rusi nie należała do Moskwy to nazewnictwo zachowano do dalszych roszczeń wobec I Rzeczpospolitej.
   Na terenie dzisiejszej Ukrainy przez wiele wieków istniały różne ruchy niepodległościowe. Oczywiście, był to wynik sprzecznych interesów (jakżeby inaczej w świecie feudalizmu i arystokracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale jak dla kogoś jest to zaskoczeniem to ja nie wiem czy w ogóle ktoś rozumie jak powstawały królestwa, państwa i inne twory państwowe na przestrzeni wieków...

   Dopiero w XIX wieku uznano, że należy nazywać się inaczej niż Rusini. Była to inicjatywa głównie młodego pokolenia Galicji, które nie żyło w ostrej cenzurze znanej z Imperium Rosyjskiego. Nie chcieli, aby kojarzono ich z Moskwą. Stare pokolenie jeszcze przez wiele lat nazywało się Rusinami czy Czerwono Rusami, ale też nie czuli się Rosjanami. To nie o to chodzi, że sobie ktoś usiadł i uznał "wymyślny sobie naród i nazwy". Nie ma czegoś takiego, że sobie parę milionów ludzi wzięło swoją tożsamość z próżni. Zwyczajnie w XIX w. takie ruchy były o wiele mocniejsze niż wcześniej. Sam pomysł ze zrobieniem skrótu, którego rozwinięciem będzie Rosja to totalna bzdura. Nie po to obrano inne nazewnictwo, żeby jego rozwinięciem było coś od czego oni chcieli się odciąć. To bezsensu ¯\_(ツ)_/¯

   reszty nie chcę komentować, bo wydaje się z dupy. Samych wersji pochodzenia nazwy Moskwa jest bodaj z 16 i badania w tej kwestii są bardzo trudne. Nie można żadnej wersji uznać za tą prawdziwą.

  •  

   @sielkunczik: @Aryo: @przykrasprawa: @xniorvox: Panowie, tę kretynkę trzeba zgłaszać za każdym razem.

  •  

   @Aryo: Niestety ale plan narodowo pogański, który zaprezentowałeś nie wypalił na świecie. Na 4500 letniej mapie na terenie wschodniej Europy zaznaczona jest tylko Białoruś, dokładnie tłumacząc na Polski to nazwa brzmi Biała Rasa. Najstarsza miejscowość na Śląsku to Rusko, ludzie w tym miejscu żyli 500.000 lat temu.

  •  

   @binuska: Musisz być naprawdę dobrym trollem.

   pokaż spoiler ale nie mam poczucia humoru. Nawet jak wyczuwam żart ( ͡° ʖ̯ ͡°)


   Niestety ale plan narodowo pogański, który zaprezentowałeś nie wypalił na świecie. Na 4500 letniej mapie na terenie wschodniej Europy zaznaczona jest tylko Białoruś, dokładnie tłumacząc na Polski to nazwa brzmi Biała Rasa.

   Oprócz (krainy) Białej Rusi jest jest jeszcze Ruś Czarna, Ruś Czerwona

   Niektórzy uczeni przypuszczają, że „kolorowe” nazwy Rusi powstały w XIII wieku i były zapożyczeniem od ludów ałtajsko-tureckich[a][2], które używały kolorów do oznaczenia kierunków geograficznych (czerwień – południe, biel – zachód, czerń – północ, wschód – niebieski, środek – zielony). Przykładowo tur., tuw., ałt. wyraz „kara”[3] znaczy zarówno „czarny”, jak i „północ”[4].