•  

  Nieuchronność klęski klimatycznej

  Wytworzyliśmy już dosyć bogactwa, teraz pora, abyśmy jako ludzkość pomyśleli o jego sprawiedliwym podziale. Czy można sobie jednak wyobrazić świat bez reklamy, w którym poeci byliby ważniejsi od biznesmenów, a bezinteresowna rozmowa od biznesowego lunchu? Gdzie bardziej cieszylibyśmy się z miłego towarzystwa niż z nowego samochodu? Gdzie bezinteresowna kontemplacja przyrody byłaby ważniejsza niż obmyślanie nowych sposobów jej eksploatacji? Gdzie sprawiedliwość, solidarność i braterstwo byłyby ważniejsze niż konkurencja, walka o zasoby i dążenie do dominacji? Gdzie gospodarka zostałaby podporządkowana demokratycznie ustalonym ludzkim celom, a nie wyłącznie zyskowi? Gdzie wielkie korporacje wydobywcze przestałyby kupować sobie przychylność polityków, a ci ostatni poczuli się lojalni wobec interesów swych wyborców, a nie wobec wielkiego biznesu? Pięknoduchostwo, prawda? No właśnie, dlatego katastrofa jest nieunikniona.

  #antykapitalizm #neuropa #4konserwy #libertarianizm #globalneocieplenie

  •  

   poeci byliby ważniejsi od biznesmenów

   @rzuberbozy: przecież sztuka wyższa to wymysł burżuazji, proletariat bawi bardziej sztuka pokroju polskich kabaretów

  •  

   @rzuberbozy: filozof - chyba się sam nazwał xD komunistyczny bełkot

   Andrzej Szahaj jest filozofem, historykiem myśli społecznej i kulturoznawcą, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

  •  

   przecież sztuka wyższa to wymysł burżuazji

   @3edcvfr4: może jeszcze stworzenie świata im zawdzięczamy? A tak na serio to ten mem wyjaśnia wszystko. Kapitalizm = tandetna i komercyjna kultura masowa z zachodu.

  •  

   filozof - chyba się sam nazwał xD komunistyczny bełkot

   Andrzej Szahaj jest filozofem, historykiem myśli społecznej i kulturoznawcą, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

   @AKAPony: xD Natomiast Karoń czy Peterson to dla libertardów pewnie poważni myśliciele xD

  •  

   @Revmir: ida, zimna wojna, etc. wybierać ja też mogę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   A tak na serio to ten mem wyjaśnia wszystko. Kapitalizm = tandetna i komercyjna kultura masowa z zachodu.

   @Revmir: no właśnie. A pomyśleć że w PRLu był pegaz w TV o normalnej godzinie, był teatr telewizji i kilka innych niezłych programów. Nie było natomiast tańca z gwiazdami i innego gów.a.

  •  

   @rzuberbozy ja tam wole konkurencje i dazenie do dominacji:)

   @mikka22 a teraz masz internet i setki kanalow tv i mozesz ogladac teatr 24/7. Ludzie juz dawno stwierdzili, ze teatr to nic ciekawego i wola ciekawsze programy. Dlatego go nie ma w tv. A w prl katowali teatrem i ludzie ogladali bo nie bylo nic ciekawszego

  •  

   @Taidonk: to to wiem, ale a w tv masz gów.o, ogłupiające reklamy na mieście, w autobusach, generalnie tandetę. Wolałbym jednak ten internet ale poukładaną telewizję i mniej tandety wokół.

  •  

   @mikka22 mnie tam reklamy nie oglupiaja, bardziej informuja.
   Tandeta to tez pojecie wzglednie. Np w Korei trochu ludzi uwaza, ze te neonowe reklamy sa tandetne, a wiekszosci osobom to sie podoba. I kto ma racje?

  •  

   @rzuberbozy: zalatuje to wszystko trochę komunizmem, ale z drugiej strony... Żyjemy na nic nieznaczącej niebieskiej kropce gdzieś tam w kosmosie. Żyjemy żałośnie krótko. I jeszcze toczymy wojny sami ze sobą o jakieś skrawki ziemi.. a ludzie na tej niebieskiej małej kropce walczą o zielone papierki za które mogą kupić smartphony z coraz większymi ekranami, żeby lepiej widzieć serwowane im do głowy reklamy i głupoty w streamingu. Jesteśmy dnem a nie cywilizacją.

   +: Revmir
  •  

   mnie tam reklamy nie oglupiaja, bardziej informuja

   @Taidonk: o czym cię reklama majtek informuje?

  •  

   @mikka22 O wielu aspektach. Kilka z nich to np:
   - o nowej kolekcji
   - o promocji
   - o nowej technologi (np nowe materialy)

  •  

   @Taidonk: nowej technologii na reklamie majtek.... nono... nowa kolekcja, promocja. To własnie nazywa się zaśmiecanie przestrzeni publicznej, czyli tandeta.

   +: Revmir
  •  

   @mikka22: @rzuberbozy: Ciekawi mnie jakim sposobem ludzie w 2018 roku nadal nie wiedzą, że ludzkość to w zdecydowanej większości bezmyślny motłoch, którego potrzeby intelektualne ograniczają się do najprostszych bodźców i rozrywek i z tego właśnie wynika poziom masowych mediów i sfery publicznej? I to jednocześnie przyczyna dla których wszelkiego rodzaju idealistyczne wizje sprawiedliwego świata w którym ludzkość woli kontemplować przyrodę niż walić krechy nie mają racji bytu. Rozumiem, że te 100 lat temu jeszcze można było próbować bo ludzie nie wiedzieli o sobie tyle co dzisiaj, ale żeby nadal mieć takie złudzenia? Powszechny i obowiązkowy dostęp do edukacji, praktycznie każdy człowiek nosi w kieszeni niemal nieograniczony dostęp do wiedzy i informacji i co? Wykorzystuje go do przesyłania memów na fb i patostreamów. Jak można tu jeszcze marzyć i wklejać takie kawałki?

   @AKAPony: Mógłbyś rozwinąć co cię tak w przypadku Szahaja rozbawiło? Pomyślałeś, że jak wystąpiło słowo "filozofia" to tylko "hehe McDonalds"? xD Czy jak?

  •  

   @Elaviart: tu nie chodzi o to, co ludzie lubią robić, tylko co, ci którzy decydują o tym, co oglądać mają ludzie, wybierają takie a nie inne treści. A mówiąc dokładniej, to oglądamy to co się najlepiej sprzedaje. Pytanie czy to dobrze czy źle.

  •  

   @mikka22 No i piszesz farmazony. Ostatnio przez taka reklame kupilem majtki z materialu (bambusa) ktorego nigdy nie uzywalem i okazaly sie super. Gdyby nie reklama to bym o tym nie pomyslal zeby je wyprobowac.
   Tobie zasmiecaja przestrzen, a dla mnie sa neutralne.

  •  

   @mikka22: Dokładnie o to chodzi - ci, którzy decydują co mają oglądać ludzie kierują się przede wszystkim zyskiem, tak samo jak media czyli handlarze sensacją. Tak jak piszesz, puszczają to co się najlepiej sprzedaje i najlepiej sprzedaje się właśnie to co masz w programie TV - jakieś kurwa tańce na lodzie z gwiazdami, kuchenne rewolucje czy kabarety z chłopami przebranymi za baby. Nieważne czy chodzi o telewizję prywatną czy publiczną. Z internetem jest dokładnie to samo - tyle że tutaj wystarczy pominąć najpopularniejsze treści by znaleźć te wartościowe, telewizja nie daje takiej możliwości, dlatego nie tykam tego gówna i stąd pewnie to naiwne przeświadczenie, że ludzie są karmieni nieodpowiednimi treściami xD Podczas gdy po prostu ich układy pokarmowe niczego innego nie trawią.

  •  

   @Taidonk: naprawdę szmaty reklamowe to dla ciebie coś neutralnego? no to gratuluję.

   źródło: bi.gazeta.pl

  •  

   @Elaviart: zgoda tylko że dając takie treści ogłupiasz ludzi i nie budujesz w nich jakiegoś poczucia estetyki czy innej wrażliwości. Machasz ręką i mówisz no tacy już są co zrobisz. Mi chodzi o coś innego. Wiemy że tacy są ludzie ale jednak powinniśmy uwrażliwiać ich jednak na co innego.

  •  

   @mikka22 ladniej by bylo bez reklam ale jak sa to mi jakos specjalnie to nie przeszkadza.
   Poza tym co to za bzdury piszesz, ze powinnismy kogos urwazliwiac na cos innego? Moze on ci powinien uwrazliwic na co innego zeby co do glowy takie durne pomysly nie przychodzily.

  •  

   @mikka22: Ale próbując budować w nich "poczucie estetyki czy innej wrażliwości" po prostu zbankrutujesz jako stacja telewizyjna - bo nie będziesz w stanie dostarczyć swojej grupie docelowej treści której oczekuje. To tak jakby otworzyć teatr w najgorszej dzielnicy miasta, będziesz realizował piękną i szlachetną misję i co z tego jak sale będą puste i nie zarobisz nawet na czynsz? Telewizja jest medium przeznaczonym dla debili, ponieważ odbiorcą telewizji jest większość społeczeństwa, czyli debile. To rzecz stała od zarania dziejów - telewizja dostarczała wartościowe intelektualnie treści tylko wtedy gdy mało kto miał telewizor, a jak już każdy miał to nie posiadał żadnej alternatywy. Gdy rzecz się upowszechniła i pojawił się internet, to po prostu dostosowała się do poziomu odbiorców. To nie jest żadne machnięcie ręką, tylko spojrzenie prawdzie w oczy.