•  

  Foto z 1935 roku, miejscowość Matrei in Osttirol, Austria. Mikołaj w otoczeniu Krampusów i Ruprechtów. Impreza jaką widzimy z niemieciego to "Noc Krampusa", dzień przed mikołajkami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Za Wiki: Według staroniemieckiej tradycji w dniu św. Mikołaja niemieccy chłopcy otrzymywali prezenty, natomiast dziewczynki otrzymywały je tydzień później – w dniu św. Łucji. Oczywiście według tradycji miano obdarowywać tylko grzeczne dzieci, natomiast te mniej grzeczne miały być nawiedzane przez Krampusa i Ruprechta. Po reformacji Marcina Lutera w 1517 r. kościół wprowadził tradycję podarków w dniu Bożego Narodzenia. Postać Krampusa miała zaś zjawiać się z Mikołajem i porywać niedobre dzieci do kosza zawieszonego na plecach.

  #ciekawostki #historia #historiajednejfotografii

  źródło: 01.JPG

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (1)

 • avatar

  #psy #zwierzeta
  Cytując "Informacja nie oficjalna - z doniesień na bieżąco
  Jest mi niezmiernie przykro, iż na skutek szarpaniny psa z dzieckiem; ojciec dziecka próbując być może w szoku ratować córkę/syna uderzył z całej siły psa w głowę butelką od piwa.
  Sprawa jest wyjaśniana i wszelkie informacje zostaną podane po zakończeniu dochodzenia."

  Więc tak, pies zaatakował czyjeś dziecko, pani z posta napisała również, ze pies nie atakuje bez powodu i to jest wina ludzi, i tak rozumiem szkoda psa i w ogóle, ale to co się odprawia w komentarzach to tragedia xD Pełno miłośniczek psów zaczyna robić jakąś aukcje w stylu "dam 100 złoty za wskazanie tego skurwysyna" kolejna, że da 200 za jego adres XD i praktycznie większość z nich płacze, ze jak to tak mozna uderzyć psa butelką przecież każdy wie jak ratowac swoje dziecko kiedy gryzie go pies, to normalne XD i jeszcze tekst ktoś zarzucił w stylu >Pies nigdy cie nie zawiedzie, dlatego pies jest lepszy niż człowiek XD Gorzej niż koniary serio xD
  pokaż całość

  odpowiedzi (51)

 • avatar

  Kurwa za 5 minut ma przyjść do mnie typiara #rozowypasek z #tinder xD

  Mieszkanie puste, nikogo nie ma, wino się chłodzi. Trzymajcie kciuku i dajcie plusy żeby się dowiedzieć, czy był #seks

  Zawołam jak coś będzie wiadome xDDDD

  odpowiedzi (76)