Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Właśnie wracam do Polski po 5 latach emigracji i czuję, że popełniłem w życiu ogromny błąd. Zdałem słabo maturę, po szkole od razu wyjechałem za granicę. Na początku zbierałem truskawki w Anglii, potem był magazyn i budowlanka. Przez pierwszy rok byłem praktycznie na zero, koszty życia mnie przerosły. Potem zdobyłem lepsze zarobki no i przez 4 lata udało mi się zarobić pokaźną sumę, w przeliczeniu na PLN to prawie 150.000 złotych.

Wracam teraz do Polski bo mam dość gówno-robót u Land Lordów. Nie chcę narazie zakładać firmy bo nic specjalnego nie umiem, na początek mój plan to poprawić maturę, potem wybrać się na jakieś studia zaoczne. Tylko że nie wiem do końca co mógłbym w życiu robić, tak patrzyłem po ofertach pracy w Polsce to w tej chwili obecnie opłaca się iść do IT jako jakiś programista albo tester, bo nie wymagają studiów. Stać mnie na to, aby przez jakiś czas po prostu wynająć mały pokoi i konsekwentnie się uczyć. Nigdy nie miałem problemów z nauką tylko mieszkałem w patologii, gdzie nie było stać rodziców na książki bo wszystko przepijali.

Wiem na pewno, że mam dość jakiejkolwiek pracy fizycznej czy gówno-robót. Nie wiem też czy istnieją jakieś alternatywy oprócz IT, chciałbym po prostu godnie żyć w Polsce i robić coś naprawdę ciekawego, a od znajomych w kółko słyszę, że tylko w IT obecnie dobrze płacą, a w innych zawodach max 3k na rękę.

Tak więc nie wiem, jakie mam alternatywy. Może ktoś podpowie na jakie zawody jest teraz potrzebowanie w Polsce, tak żeby po kilku latach w miarę dobrze zarabiać?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 25
@AnonimoweMirkoWyznania: taka kwota wystarcza zeby utrzymac sie przez czas nauki a nawet spokojnie rozwinac hobby, prace. Skoro masz luksus wyboru to doradzilbym zrobic kilka testow psychologicznych dotyczacych predyspozycji i umiejetnosci. Nie wybieraj kariery przez pryzmat zarobków.

Jezeli chodzi o IT to studia sa blisko tego czego oczekuja pracodawcy ale dopiero po 2,3 roku. Na początku to sama matematyka i trzeba to przejsc.

Nawet w IT jest teraz wybor z setek specjalizacji
@AnonimoweMirkoWyznania: specjalisci zawsze sa potrzebni, tylko pytanie co umiesz. IT pewnie spoko, da sie z tego wyzyc, choc nie tylko z tego. W IT jak jestes dobry to i bez studiow bedziesz zarabisl - jak w dporej czesci zawodow.

Z napraw elektroniki itp tez idzie bardzo fajnie zyc, choc tu jakas wiedza - niekoniecznie inzynieryjna, ale im wyzej, tym lepiej, sie przyda.
po ofertach pracy w Polsce to w tej chwili obecnie opłaca się iść do IT jako jakiś programista albo tester, bo nie wymagają studiów.


@AnonimoweMirkoWyznania: pomyślało 1 mln polaków takich jak ty xD Eldorado się skończyło około dwa lata temu. Obecnie dostaną się do roboty samouki czy bootcampowce ale liczby etatów dla nich są znaczni skromniejsze zwłaszcza w testowaniu.
szczerze? Taki kafelkarz zarabia znacznie lepiej niż programista.
Pobierz
źródło: comment_7EbFm0qN63PQcsuLDxwECK3nPIAIsUSH.jpg
@Student_AWAS: no nie do konca op napisal czego nie chce robic
ja np jak szukalem fachowcow od remontu to ci lepsi zajeci na pol roku do przodu a ci gorsi i tak ceny z kosmosu

a taki hydraulki? wielu trzeczy sam sie nauczylem bo placilem w cholere kasy za #!$%@? ktore w sumie mozna samemu zrobic...
Tak jak kiedyś tłum szedł na studia o kierunkach socjologia, politologia, kulturoznawstwo, czego efekt mamy tego że dzisiaj już nawet magisterka przerzuca palety w Biedronce, tak teraz mamy taki tłum na programowanie a firmy szkoleniowe zabijają majątek na takich naiwniakach co myśla że jak pokończą ich kursy, to będą zarabiały te mityczne 15 kafli miesięcznie.

Rynek jest już przesycony takimi Juniorami po kursach i dostają Maks 3-3,5 na rękę. Za nim dojdziesz
@wykopek12345

Nie mówie o osiedlowej fryzjerce Pani Krystynie, która bierze 15 zł za strzyżenie "boki krótko, góra długo" bo tego to nie wiem ile one zarabiają, zapewne adekwatnie do swoich umiejętności czyli ni jak.

To jest koleś który nie ma wykształcenia ale od 10 lat poświęcił na naukę i praktykę zawodu, setki różnych szkoleń, specjalizuje się głównie w damskich fryzurach, pracuje we Wrocławiu, robi jakieś szkolenia, współpracuje z firmami kosmetycznymi i laski
@ChuckFasola: no tak bo jeden za 10 minut strzyżenia weźmie uczciwie 40 złotych, inny weźmie 150, fryzura identyczna. Różnica jest taka, że jeden ma salon w centrum i fejm na portalach społeczenościowych, drugi to zwykły chłop, który ma salon dalej od centrum. Jak ktoś chce przepłacać za taką błahostke jak strzyżenie, to przy 20.000 złotych popadnie w niezłe długi xDD.

Ps. jak ty chcesz kupić mieszkanie 10m2 za gotówkę przy 10k
@wykopek12345

No dzień dobry... Witamy w świecie przedsiębiorczości i biznesu! ( _)

Usługa lub towar jest tyle warta ile ktoś jest wstanie za to dać. Nikt nie patrzy tylko na to żeby czasem przypadkowo ciut za bardzo marzy nie przekroczyć "no bo przecież to nie jest tyle wart". W Bdziszowie pod Rzeszowem Pani Jadzia weźmie za to 50 zł.. W Warszawie za to samo wezmie 500 zł, tylko dlatego