Wpis z mikrobloga

Palec śmierć – podwodne sople

To zjawisko zostało po raz pierwszy zauważone dopiero około 30 lat temu, a jego szczegółowe zdjęcia możemy oglądać dzięki pracy dokumentalistów z National Geographic.

Powstanie tego malowniczego “obiektu” można wyjaśnić naukowo. Mało kto wie, że wody oceanów fragmentarycznie również zamarzają, nawet pod powierzchnią. Gdy słona woda zaczyna zamarzać, przybiera inne kształty niż słodka oglądana przez nas na powierzchni ziemi – zamiast płaskiej powierzchni zastyga w porowate „rękawy”.

Wideo

W spotkaniu z oceaniczną wodą lodowce niejednokrotnie więc topnieją, by po chwili znów zamienić się w lód. Sól z oceanicznego lodu jest usuwana z zastygniętego kryształu małymi kanalikami. Gęstość solankowej wody kieruje zimniejszy strumień w dół, który zamarzając niczym stalaktyt, finalnie dosięga dna.

#ciekawostki #woda #nauka #liganauki
quiksilver - Palec śmierć – podwodne sople

To zjawisko zostało po raz pierwszy zau...

źródło: comment_xWIWvnAxT5I5OeoRhIhFRlH4uGKTYInm.jpg

Pobierz
  • 7
@quiksilver: ziomus, to nie chodzi o to, ze ta solanka zamarza pod powierzchnia wody. chodzi o to, ze solanka ma duze wyzsze stezenie soli, wiec duzo nizsza temperature zamarzania. solanka, znajdujac sobie ujscie w dol posrod lodu, bardzo sie schladza. kiedy taka zimna ciecz znajdzie w koncu ujscie do wody, pod lod, woda morska (o mniejszym stezeniu soli), w kontakcie z taka przechlodzona solanka, po prostu zamarza. solanka dalej sobie plynie