Wpis z mikrobloga

Siema, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w programowaniu esp8266 przy użyciu freeRTOS SDK? Aktualnie udało mi się przygotować środowisko, skompilować blinka i zflashować układ (chyba). Problem jest taki, że nie wiem jak sprawdzić, czy wgrany kod działa ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wbudowane w gpio.h są tylko 2-3 piny gpio, a dioda znajduje się na mojej płytce pod GPIO1. Za ciula nie wiem jak przestawić blinka na niego, dokumentacja aktualnie nie działa, w necie jeszcze nic nie znalazłem. Już nie wspomnę o wyrzucenia czegoś przez serial monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Płytka działa, kod z arduino IDE miga ledem prawidłowo
#esp8266
  • 9
@inspektor_gadzet: nie do końca wiem jak miałbym to zrobić. Na co dzień jestem web developerem, poza pracą bawiłem się używając Arduino IDE. Kod z Arduino IDE działa bez problemu, ale chciałem zacząć nowy projekt i wielowątkowość była by przydatna. Na początku stawiałem VM z linuxem, kompilowałem wszytko ręcznie przez toolchainy z xtensa, ale po flashu na serial monitorze zawsze to samo:

ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,6)

load 0x4010f000, len
@Izanagi013: może być że źle budujesz kod. On tam ma parę możliwości do zbudowania, poza tym ważne też jest jak to wgrywasz.
U mnie komenda do wgrywania wygląda tak:

./esptool.py --port /dev/ttyUSB0 write_flash 0x3fc000 $SDK_PATH/bin/esp_init_data_default.bin 0x00000 $BIN_PATH/eagle.flash.bin 0x20000 $BIN_PATH/eagle.irom0text.bin
eagle.irom0text.bin i eagle.flash.bin to są pliki generowane przez skrypt.
@inspektor_gadzet:
teraz polecenie to uruchamiane jest przez platformio. Widzę jednak różnicę, u Ciebie w poleceniu wgrywasz coś dodatkowo: 0x3fc000 $SDKPATH/bin/espinitdatadefault.bin

U mnie jest taki log:

Uploading 34032 bytes from .pioenvs\d1minipro\eagle.flash.bin to flash at 0x00000000
writing flash
.................................. [ 100% ]
setting address from 0x00000000 to 0x00020000
espcommuploadfile
espcommuploadmem
Uploading 244726 bytes from .pioenvs\d1minipro\eagle.irom0text.bin to flash at 0x00020000

Dalej w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inspektor_gadzet: do tej dokumentacji udało mi się w końcu dokopac, ale tam nie ma nic o budowaniu i flashowaniu. Ale jutro powalcze dalej. A środowisko do kompilacji robiłeś od zera według oficjalnego doca, czy używasz np ESP open sdk?
@Izanagi013: Jak chcesz FreeRTOSa to polecam to:
https://github.com/SuperHouse/esp-open-rtos

Dużo przykładów, sposób budowania zrobiony z godnością i rozumem człowieczym a nie jak u Chinoli wrzucanie swojego projektu koniecznie do katalogu z SDK

EDIT: W RTOS SDK się ogarnęli, w NONOS SDK dalej jak w lesie

Jak chcesz robić coś bez OS na esp open SDK to śmiało korzystaj z Makefile z mojego projektu:
https://github.com/QB4-dev/esp_nano_httpd_basic_example
@QBA__: @inspektor_gadzet:
dzięki za pomoc i sugestie. Zanim znowu zacząłem stawiać środowisko na linuxie od zera, spróbowałem innej płytki (Amica NodeMcu zamiast Wemos D1 Mini) z platform.io w Visual Code. Zadziałało. Ten Wemos z ali jest jakiś nie taki, chociaż kod z arduino działa bez problemu. Mam nadzieje, ze wystarczy mi pamięci na cały kod - sam blink na tym 4M node MCU to jakieś 75% pamięci flash zajęte. Jednak