Wpis z mikrobloga

Ekoaktywiści "przeszarżowali"
Zachęcam do zapoznania się ze znaleziskiem z blogu To tylko teoria.
TL;DR - ekoaktywiści, słuchajcie głosu ekologów (i innych naukowców.)

W roku 2018 przez Unię Europejską przetoczyła się debata na temat stosowania trzech ważnych neonikotynoidów w rolnictwie i tego czy należy ich zakazać. Ostatecznie przeciwnicy tych pestycydów zwyciężyli – udało się ustanowić nowe przepisy. Tymczasem naukowcy i rolnicy informowali, że zakaz stosowania ich spowoduje sięganie po inne, bardziej szkodliwe środki ochrony roślin i poskutkuje ogólnym wzrostem zużycia pestycydów. Czy zakaz stosowania neonikotynoidów był zatem właściwym wyborem?

Jak 11 grudnia poinformował portal „Farmers Guardian”, minister rolnictwa Wielkiej Brytanii – George Eustice – przyznał, że zakaz stosowania neonikotynoidów na terenie kraju spowodował wzrost zużycia pestycydów ogółem. „Czasami można uzyskać niezamierzone konsekwencje poprzez wycofanie określonych produktów. Zużycie pestycydów wzrosło, ale jednym z powodów, jeśli jesteśmy bezceremonialni, jest to że po utracie neonikotynoidów w przypadku rzepaku oleistego obserwujemy zwiększone stosowanie aerozoli dolistnych” – powiedział Eustice i dodał, że „To co mówię nie znaczy, że decyzja o zakazie była błędna. Robię to dla podkreślenia trudnego problemu”. Wyraził też swój pogląd, że osobiście wolałby aby zachęcano rolników do ostrożniejszego i rozważniejszego stosowania pestycydów, niż wprowadzania odgórnych zakazów.


#nauka #europa #pszczoly #rolnictwo #biologia #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #ciekawostki #liganauki #mikroreklama #totylkoteoria #neonikotynoidy
MalyBiolog - Ekoaktywiści "przeszarżowali" 
Zachęcam do zapoznania się ze znaleziski...

źródło: comment_l7A4OZa2A6MIw5lJU2TVAfAfXuAnXhpR.jpg

Pobierz
  • 6
Sama prawda
Dopóki były zaprawy, to wysiewąlo sie zaprawione ziarno i przez najbliższy miesiac od siewu żadne robactwie sie tego nie trzymało. A po miesiacu substancja atywna przestawała działać i sie rozkładała tak,ze praktycznie zadna pszczoła nawet jej nie posmakowała, bo nie miała okazji.
Bez zapraw rzepak trtzeba pryskac jak jest mała presja szkodników przynajmniej ze 2 razy jesienia, a jak spora to i 5-6 wymagane. I to dosc mocnymi trucznami.
I
@nunu85: Widzę że znasz temat. Mógłbyś więc powiedzieć coś więcej o zbiorze rzepaku? Słyszałem iż rzepak dojrzewania nierównomiernie na polu i aby ułatwić zbiór i zwiększyć plony, tuż przed zbiorem wysusza się rośliny traktując je czymś podobnym do działania jak rundup.
@zapamietasz: Prawo europejskie zeswala dosuszac roundupem (albo jego tanszymi generykami, tzn ta sama substancją, tylko nie od Monsanto, a z fabryk Adamy/FMC czy chociażby polskiej Organiki Sarzyny) praktycznie wszystkie rośliny uprawne.
TAkże rzepak.
I w rzepaku to sie najczesciej stosuje, gdyz on fizjologicznie jes tak stworzony, ze dosc nierownomernie dojrzewa. Zaczyna schnac od góry, a dolne łuszczyny jeszcze ma zielone.

Mozna go skosic bez tego opryski, ale:
-musza być dosc suche