•  

@michalinaq: Północny Irak ciąg dalszy. Fotka granatów chyba się spodobała, więc będę starała się wrzucać co jakiś czas ciekawostki z tego regionu. Dziś będzie o Kurdach, bo w zasadzie północ Iraku to autonomiczny region Kurdystanu, co faktycznie oznacza, że funkcjonują niemal jak państwo, mimo, że nim oficjalnie nie są (i kasa z ropy zostaje głównie w Bagdadzie). Kurdowie pochodzą od Persów, więc są ludem indoeuropejskim, co za tym idzie, ich język, mimo naleciałości arabskich ma takie same słowa co język polski (ale o tym w innym poście), można również spotkać osoby niebieskookie, jasnowłose a nawet rude (to też zostawiam na następny temat :)) Kurdów jest ok. 40 mln, głównie zamieszkują zachodnią Turcje, gdzie jest im chyba najgorzej, są też w zachodnim Iranie, gdzie też nie jest najlepiej, no ale każdy ma tam trochę pod górkę, w Syrii, gdzie ostatnio wykopali ostatni bastion ISIS no i północnym Iraku, gdzie zazwyczaj jeździ się do pracy lub na święta, bo można je tam normalnie obchodzić. Pierwszy raz z Kurdami miałam do czynienia 4 lata temu, podczas sztafety rowerowej, która zamieniła się w wyjazd all inclusive. Świadczy o tym załączona fotka, obrazująca jedną z wielu codziennych sytuacji w drodze. Jadąc ostatnia w grupie (fotografowałam żółwia, który wyskoczył mi pod koła) zauważyłam wszystkie 5 rowerów moich towarzyszy, opartych o skałę, przy drodze prowadzącej na górę. Gdy już wdrapałam się na szczyt moim oczom ukazał się następujący widok: koleżanki siedzą, kolega leży, a Kurd z żoną usługują przy "stole". Obcy ludzie z dziećmi, pośrodku kompletnego pustkowia (góry ciągnące się kilometrami), wypatrzyli nas z góry, zatrzymali, wykarmili jak własne dzieci i dopiero puścili dalej. Przy czym warto wspomnieć, że porozumiewaliśmy się na migi ;) #kurdystan #irak #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #przyroda #gory #bliskiwschod

źródło: 41 2.jpg

•  

@michalinaq: trochę minie zaciekawiłaś o podobieństwach polskiego z ich językiem

+: Przykra
    •  

@michalinaq: kurdowie chcą pochodzić od persów.
      irańczycy pochodza od persów.
      kurdowie uważają się za nadrasę.
      miałem u siebie w mieście jednego kurda.
      wredna kanalia.
      jak czasami słychać o zamachach w turcji to na 90% kurdowie byli winni.
      nie gloryfikuj ich.

•  

@drlect3r: "irańczycy pochodzą od persów". Poczytaj trochę zanim zaczniesz paplać takie śmieszno-głupie bzdury. Podróżuję miesiącami po rejonach kurdyjskich i opisują swoje przygody, a nie jedyną słuszną prawdę. Ty miałeś jednego Kurda w mieście i jesteś specem w temacie...

•  

@sked: to jest bardzo ciekawe i zabawne słuchać ich rozmów. Ja dość szybko załapałam podstawy, ale możne dlatego że uczyłam dzieciaki angielskiego, a one mnie i jakoś szybciej wchodziło w głowę w takich okolicznościach ;) Z pewnością coś o tym jeszcze napiszę.

•  

@michalinaq: powiedz irańczykowi, że jest arabem.
      strzeli Ci w pysk.
      mam persa w rodzinie to wiem co piszę.
      jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o jakiejs grupie ludzi, spytaj co mówią o nich ich sąsiedzi.

•  

@drlect3r: kurde wierzę, że masz dobre zamiary, więc wejdę w tą dyskusję, ale nie zawiedź mnie proszę. Nie wiem skąd przyszedł Ci na myśl jakiś Arab xd Persja zmieniła nazwę na Iran w 1935, więc to mogłoby podpowiedzieć, że Irańczycy nie pochodzą od Persów, tylko nimi są. Jak masz Persa w rodzinie to warto pogadać o ich kulturze i historii bo jest bardzo ciekawa. Ja, jak chcę się czegoś dowiedzieć o ludziach to ich poznaję, a nie słucham plotek.

•  

@michalinaq: P.S: SDF w Syrii jeszcze nie podbił tego ostatniego kotła ISIS, jedynie parę dni temu zdobyli miasto Hajin.

•  

@michalinaq: kurde... źle się wyraziłem, ale dokładnie to samo miałem na myśli :)
      moja kuzynka hajtnęła się z "arabem"... normalnie mnie zamurowało.
      a potem dowiedziałem się po rozmowie z nią, że to normalny gośc wychowywany w innej kulturze i z innym kolorem skóry.
      najciekawsze, że mamy ten sam haplogen indo-aryjski i bliżej persowi do słowian niż do arabów.
      mamy sie spotkać po nowym roku, więc dam Ci znać co i jak :)

•  

@Axis_of_Resistance: ale pozostali już tylko w pojedynczych wsiach, czy nie?

•  

@michalinaq: No, jeszcze kontrolują kilkanaście miejscowości.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Wiecie co jest najgorsze u mężczyzn z punktu widzenia kobiet? Nie wzrost, nie morda, nie brak ambicji... Najgorsza jest pieprzona nieporadność życiowa. Kiedy nie jesteś w stanie żyć i być oddzielnym, niezależnym organizmem. Kiedy kobieta nie może na was liczyć, nie może wam powierzyć nawet jednej prostej czynności, bo nie wiecie jak to załatwić/co zrobić/takie rzeczy zawsze robiła mama więc ja nie wiem. Nie wiem jak ugotować obiad, nie wiem jak zmyć naczynia, nie pójdę do sklepu bo nie wiem co kupić, tego nie załatwię bo nie wiem jak, tu się nie znam. Po chuj się wiązać z taką osobą? Co sobą reprezentuje taka osoba? Po co dziewczynie facet dla którego musi być matką, a nie może być kobietą? To stanowczość i zaradność życiowa to coś co przesądza o waszym być albo nie być jako facet w oczach dziewczyny. Po co mi facet który jest dla mnie ciężarem, skoro on jest nauczony bycia niańczonym, a ja nie szukam kandydata na syna tylko kandydata na partnera życiowego? Więc jeśli jesteś miękką fają która nic nie umie sama załatwić, zrobić, ogarnąć, ugotować, kupić, to naprawdę przemyśl, czy największym problemem jest Twój brak 185 cm, mordy 8/10, czy jednak bycie niepełnosprawnym społecznie. #przegryw #zalesie pokaż całość

odpowiedzi (121)

Wołam plusujących oryginalne AMA w temacie wnętrz i mebli high-end oraz pracy kierownika projektów tejże branży.
    W związku z głosami o tym aby nagrać film i pogadać w nim na ten temat stworzyłem kanał YT na który co dwa tygodnie będę wrzucał filmy o tej tematyce oraz długofalowo szerzej o układaniu sobie życia.
    Zapraszam do śledzenia tagu #paniekierowniku i ewentualnie subowania kanału. Wszelki pozytywny doping jest mile widziany, jako całe to youtubowanie jest dla mnie relatywnie nowe.
    Kanał Youtube https://www.youtube.com/channel/UCCilzny8AD93x9ywJRzGchg
    Pierwszy film, wprowadzający
    https://www.youtube.com/watch?v=1XNL-DohB2s
    Drugi film i szerzej o temacie
    https://www.youtube.com/watch?v=aP7mGVUOjZk

Oryginalny wpis:
    https://www.wykop.pl/wpis/38177773/zakonczylismy-projekt-instalacji-mebli-dla-klienta/

#tatostreamy #paniekierowniku #wygryw #wnetrza #tworczoscwlasna
    pokaż całość

odpowiedzi (67)

Siema Mircy, pare dni temu w studio powstalo na mojej tece cos takiego, specem nie jestem bo to moj pierwszy ale jak na moje to jest tragedia. Zalaczam projekt i wykonanie. Poprawka obowiazkowa co? Projekt w komentarzu #tatuaze #tattoo #tatuaz #dziara

odpowiedzi (70)