Wpis z mikrobloga

@michalinaq: Północny Irak ciąg dalszy. Fotka granatów chyba się spodobała, więc będę starała się wrzucać co jakiś czas ciekawostki z tego regionu. Dziś będzie o Kurdach, bo w zasadzie północ Iraku to autonomiczny region Kurdystanu, co faktycznie oznacza, że funkcjonują niemal jak państwo, mimo, że nim oficjalnie nie są (i kasa z ropy zostaje głównie w Bagdadzie). Kurdowie pochodzą od Persów, więc są ludem indoeuropejskim, co za tym idzie, ich język, mimo naleciałości arabskich ma takie same słowa co język polski (ale o tym w innym poście), można również spotkać osoby niebieskookie, jasnowłose a nawet rude (to też zostawiam na następny temat :)) Kurdów jest ok. 40 mln, głównie zamieszkują zachodnią Turcje, gdzie jest im chyba najgorzej, są też w zachodnim Iranie, gdzie też nie jest najlepiej, no ale każdy ma tam trochę pod górkę, w Syrii, gdzie ostatnio wykopali ostatni bastion ISIS no i północnym Iraku, gdzie zazwyczaj jeździ się do pracy lub na święta, bo można je tam normalnie obchodzić. Pierwszy raz z Kurdami miałam do czynienia 4 lata temu, podczas sztafety rowerowej, która zamieniła się w wyjazd all inclusive. Świadczy o tym załączona fotka, obrazująca jedną z wielu codziennych sytuacji w drodze. Jadąc ostatnia w grupie (fotografowałam żółwia, który wyskoczył mi pod koła) zauważyłam wszystkie 5 rowerów moich towarzyszy, opartych o skałę, przy drodze prowadzącej na górę. Gdy już wdrapałam się na szczyt moim oczom ukazał się następujący widok: koleżanki siedzą, kolega leży, a Kurd z żoną usługują przy "stole". Obcy ludzie z dziećmi, pośrodku kompletnego pustkowia (góry ciągnące się kilometrami), wypatrzyli nas z góry, zatrzymali, wykarmili jak własne dzieci i dopiero puścili dalej. Przy czym warto wspomnieć, że porozumiewaliśmy się na migi ;) #kurdystan #irak #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #przyroda #gory #bliskiwschod
michalinaq - @michalinaq: Północny Irak ciąg dalszy. Fotka granatów chyba się spodoba...

źródło: comment_orG8JY8f01hWkT2fEH50uK9jqQIPLufN.jpg

Pobierz
  • 10
@michalinaq: kurdowie chcą pochodzić od persów.
irańczycy pochodza od persów.
kurdowie uważają się za nadrasę.
miałem u siebie w mieście jednego kurda.
wredna kanalia.
jak czasami słychać o zamachach w turcji to na 90% kurdowie byli winni.
nie gloryfikuj ich.
@drlect3r: "irańczycy pochodzą od persów". Poczytaj trochę zanim zaczniesz paplać takie śmieszno-głupie bzdury. Podróżuję miesiącami po rejonach kurdyjskich i opisują swoje przygody, a nie jedyną słuszną prawdę. Ty miałeś jednego Kurda w mieście i jesteś specem w temacie...
@sked: to jest bardzo ciekawe i zabawne słuchać ich rozmów. Ja dość szybko załapałam podstawy, ale możne dlatego że uczyłam dzieciaki angielskiego, a one mnie i jakoś szybciej wchodziło w głowę w takich okolicznościach ;) Z pewnością coś o tym jeszcze napiszę.
@drlect3r: kurde wierzę, że masz dobre zamiary, więc wejdę w tą dyskusję, ale nie zawiedź mnie proszę. Nie wiem skąd przyszedł Ci na myśl jakiś Arab xd Persja zmieniła nazwę na Iran w 1935, więc to mogłoby podpowiedzieć, że Irańczycy nie pochodzą od Persów, tylko nimi są. Jak masz Persa w rodzinie to warto pogadać o ich kulturze i historii bo jest bardzo ciekawa. Ja, jak chcę się czegoś dowiedzieć o
@michalinaq: kurde... źle się wyraziłem, ale dokładnie to samo miałem na myśli :)
moja kuzynka hajtnęła się z "arabem"... normalnie mnie zamurowało.
a potem dowiedziałem się po rozmowie z nią, że to normalny gośc wychowywany w innej kulturze i z innym kolorem skóry.
najciekawsze, że mamy ten sam haplogen indo-aryjski i bliżej persowi do słowian niż do arabów.
mamy sie spotkać po nowym roku, więc dam Ci znać co i jak