Wpis z mikrobloga

Thatcher Margaret - brytyjska polityczka, wieloletnia przewodnicząca brytyjskiej Partii Konserwatywnej, Premier rządu Wielkiej Brytanii od 1979 do 1990 roku, pierwsza kobieta na stanowisku przewodniczącej znaczącej partii i szefowej rządu w Wielkiej Brytanii.
Margaret Thatcher, nazywana często „Żelazna dama”, jest jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci nie tylko brytyjskiej, lecz również światowej polityki w XX wieku. Wraz z Ronaldem Reaganem jest twarzą silnego liberalnego zwrotu w polityce ekonomicznej i konserwatywnego w polityce międzynarodowej w krajach Europy Zachodniej i USA na początku lat 80. uznanego powszechnie za początek neoliberalizmu.
Margaret Thatcher wygrała z Partią Konserwatywną wybory parlamentarne w lutym 1979 roku dzięki propozycjom zerwania z obowiązującym od zakończenia II wojny światowej na Zachodzie kompromisem politycznym opierającym się na keynesowskiej polityce gospodarczej, państwowym interwencjonizmie i zdobyczach socjalnych dla klasy robotniczej, dzięki usankcjonowanej roli związków zawodowych. Pogarszającą się sytuację gospodarczą w wyniku wzrastającej inflacji i bezrobocia Margaret Thatcher chciała naprawić za pomocą deregulacji (w tym rynków finansowych), prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw (i zamykanie nierentownych) oraz ograniczeniu wpływu związków zawodowych na gospodarkę i w życiu publicznym. Główną motywacją stojącą za reformami wprowadzonymi przez Margareth Thatcher było wycofanie się państwa z obszarów gospodarczych i socjalnych na rzecz samoregulującego się rynku. Thatcher zdecydowanie wierzyła w indywidualizm i prywatną inicjatywę. Słynne jej wypowiedzi to m.in. „kultowe” już there is no such thing as society, there are only men and their families (nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo, są tylko mężczyźni i ich rodziny); there is no such thing as public money, there is only taxpayers’money (nie ma publicznych pieniędzy, są tylko pieniądze podatników).
Najostrzejsze działania Margaret Thatcher to m.in. prywatyzacja kolei brytyjskich (co doprowadziło je do ruiny) i zamknięcie dużej części kopalni węgla brunatnego po brutalnym złamaniu masowych strajków górniczych w zimę z 1984 na 1985 rok (strajki te upamiętniają liczne filmy takie jak np. Billy Elliot albo Pride). Thatcher również obniżyła podatki bezpośrednie a zwiększyła pośrednie, obniżyła finansowanie na edukację i zdrowie.
Polityka wewnętrzna i gospodarcza Wielkiej Brytanii nigdy nie zawróciły z liberalnego kursu wyznaczonego przez Thatcher, stawiającego na indywidualizm i prywatną przedsiębiorczość w miejsce aktywnej działalności sektora publicznego i solidarnej polityki społecznej. Podstawowe jego założenia przyjęła nawet brytyjska Lewica w postaci „New Labour”, która próbuje je pogodzić z ideami progresywnymi. Dla większości późniejszych ruchów lewicowych poglądy i reformy wprowadzone przez Margareth Thatcher, poprzez osłabienie państwa, rozpoczęły przemiany gospodarcze prowadzące do „dzikiej” globalizacji i olbrzymiego wzrostu nierówności, które obserwujemy współcześnie. Problematyczne jest też „feministyczne” dziedzictwo Thatcher, która pomimo niepodważalnego sukcesu politycznego, sama była bardzo konserwatywna w kwestiach światopoglądowych i raczej nie dążyła do zmian jeśli chodzi o społeczne role płciowe.

Źródło.
#antykapitalizm - obserwujcie
#neuropa #4konserwy #bekazkorwina #bekazlibertarian #prawackalogika #bekazprawakow #wielkabrytania #anglia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Revmir - Thatcher Margaret - brytyjska polityczka, wieloletnia przewodnicząca brytyjs...

źródło: comment_vLWxH0q9PNUBBmjT77e54v6h4uP9v0Kj.jpg

Pobierz
  • 14
inne słowa to pan Bóg stworzył ma się rozumieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Revmir: Dokładnie, polskie słowa oczywiście, bo inne to wiadomo - dla podludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)